Avto.info

Mercedes-Benz actros

Slovenska predstavitev novega actrosa

Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa

Mercedes-Benz actros

Avtor: Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa Mercedes-Benz actros: Slovenska predstavitev novega actrosa

Ta ponedeljkov večer smo v Ljubljani zbrali približno 150 gostov in ob primernih zvokih legendarnih skupin kot sta Pink Floyd (nekaj pesmi z albuma Wish You Were Here (1975)) ter Fleetwood Mac (pesem Albatross (1969)) predstavili povsem novi model največjega Mercedes-Benzovega gospodarskega vozila, tovornjak actros. Lep dober večer na začetku prve slovenske predstavitve novega težkega gospodarskega vozila, je vsem zbranim gostom namenil Damjan Cirman, direktor Autocommercovega področja TTV, ki je goste nagovoril tudi v imenu celotne hišne ekipe s področja gospodarskih vozil.

Skoraj neverjeten je podatek, da smo bili tako korenitemu preporodu in prenovi najzmogljivejšega gospodarskega vozila v naši družini, nazadnje priča pred 15 leti. Razvoj novega actrosa, ki resnično predstavlja novo dimenzijo na področju težkih tovornih vozil nasploh, je trajal dolgo časa, saj je odgovornost do vseh, ki pričakujete na svojih poslovnih poteh samo najbolj zanesljive sopotnike, prevelika, da bi lahko vaše zaupanje postavili pod vprašaj v enem samem detajlu. Nekaj številk, ki najbolje pojasnijo, kako smo razvijali novega actrosa. V tehnološki ekipi je sodelovalo približno 1800 ljudi, ki je na razvoju in implementaciji tehnoloških rešitev delalo več kot 10 let. V tem času je bilo z nastajajočim vozilom opravljenih več kot 20 milijonov testnih kilometrov, razvojni podvig brez primere v današnjem avtomobilskem svetu pa je veljal več kot milijardo evrov. Novi actros je zato najpopolnejše tovorno vozilo na svetu.

Obstoječi model actrosa je bil predstavljen leta 1996 kot kompletno na novo zasnovano gospodarsko vozilo za 21. tisočletje. Kljub porodnim težavam na začetku, se je v 15 letih izkazal kot učinkovito in dobro vozilo, ki mu je kot vozilu z najnižjo porabo v tem segmentu uspelo priti celo v Guinessovo knjigo rekordov. Trikrat je bil razglašen za tovornjak leta tako v Evropi kot v Sloveniji, ponaša pa se tudi z lovoriko tovornjak desetletja, ker je bilo prodanih preko 700000 vozil tega tipa. To zgodbo o uspehu želimo sedaj pri Mercedes-Benzu nadaljevati. S tem namenom so naši snovalci vozila združili na eni strani preverjene koncepte obstoječega modela ter na tej osnovi razvili popolnoma novo gospodarsko vozilo.

Pri tem smo zasledovali naslednje razvojne cilje:
- udobje (za 40 mm povečana širina sedežev, pridobitev dodatnih 20 mm pri nastavitvi višine voznikovega sedeža, dimenzija najmanjšega ležišča: 2000 x 750 mm),
- vozna dinamika (nova širina kolotekov: 834 mm (prej 744 mm),
- stroškovna učinkovitost (volumen rezervoarjev za gorivo: od 290 do 1300 litrov),
- širino produktnega portfelja.

Vse z namenom nadaljevati zgodbo o uspehu na osnovi preverjenih vrednost in jih popeljati v novo dimenzijo. Ta pristop je viden že ob vstopu v kabino, ki jo sestavljajo trije barvno ločeni prostori za delo, spanje in dnevno bivanje. Bež barva prostora za dnevno bivanje daje občutek prostornosti, ki jih v številkah potrdijo tudi nove večje dimenzije potniških kabin:
- vse kabine pri vozilih za mednarodni transport so dolge 2,3 metra,
- dve širini 2,3 in 2,5 metra,
- Giga Space kabina s skoraj 1 kubičnim metrom več volumna v primerjavi z obstoječo Megaspace kabino.

Pri novem Actrosu lahko brez pretiravanja govorimo o novi dimenziji vozne dinamike:
- novi motorji in optimiziran avtomatski menjalnik
- nova šasija in 4 medosne razdalje (3550, 3700, 3850 in 4000 mm), v primeru triosne šasije je na voljo 11 medosnih razdalj (od 3600 do 6600 mm (razlika med dolžino šasij: 300 mm))
- novo vpetje zadnje preme, (močnejši retarder s 65-kilogramsko maso, prej 100 kg)
- optimalno usklajena zasnova vseh vzmetenih elementov (sedeži, potniška kabina, šasija)
- široka paleta varnostnih in asistenčnih sistemov

Seveda pa vsi ti dosežki na področju udobja in vozne dinamike danes niso zadostni razlogi za uspeh. Ključni element za uspešen nastop na trgu je stroškovna učinkovitost. Z uvajanjem Euro emisijskih standardov se je zaradi tehnološko pogojenih kompromisov med emisijami in porabo ustavil trend padanja porabe, kljub temu da so bili na tem področju narejeni veliki koraki naprej. Z uvajanjem Euro 6 emisijskih standardov, ki bo v EU po 1.1.2014 obvezen za vsa novo registrirana vozila, naj bi se po ocenah strokovnjakov poraba goriva zaradi spremenjene tehnologije čiščenja izpušnih plinov povečala za 4-6 odstotkov.

Mercedesovi razvojni inženirji so ta tehnološki izziv sprejeli in ga več kot uspešno obvladali. Z razvojem popolnoma novega:
- pogonskega sklopa,
- aerodinamične zasnove vozila,
- optimiranega menjalnika (12-stopenjski PowerShift G211 & G281),
- učinkovitejšega upravljanja hlajenja,
- sprememb na prenosu moči na zadnjo os.

Z vsemi temi elementi je inženirjem uspelo znižati porabo goriva za približno 6 odstotkov v primerjavi z obstoječim actrosom, opremljenim z Euro 5 motorjem, oziroma za 3 odstotke pri vozilih z vgrajenim Euro 6 motorjem. Za nadzor nad ekonomičnostjo uporabe vozila je v tem tovornjaku serijsko vgrajen sistem FleetBoard, ki poleg ostalih funkcij omogoča objektivno vrednotenje voznih parametrov in spremljanje porabe goriva. Ob vseh teh dosežkih je pogonski sklop vozila zasnovan za 20% daljšo življenjsko dobo.

Seveda pri Mercedesu niso ostali samo pri besedah. Da bi dokazali, da obljube o nižji porabi goriva niso samo lepe besede, so pod nadzorom javnosti in neodvisne organizacije Dekra izvedli primerjalno testno vožnjo. Vožnja je trajala neprekinjeno 7 dni, s profesionalnimi šoferji, prevozili so preko 10000 kilometrov v realnih prometnih pogojih. Rezultati kažejo, da so obljubljeno več kot izpolnili. Seveda pa je tehnika samo en del zgodbe. Iz izkušenj vemo, da je voznik prav tako ključen faktor, ki vpliva na porabo goriva. S pomočjo serijsko vgrajenega sistema Fleetboard, za objektivno merjenje pogojev uporabe vozila in dodatnim šolanjem voznikov in rednim spremljanjem njihovega stila vožnje je moč porabo znižati še do dodatnih 15 odstotkov.

Z vso to novo vgrajeno tehnologijo in ob preteklih izkušnjah se seveda upravičeno postavlja vprašanje – Ali bo vsa ta tehnika dolgoročno zanesljivo delovala? Na tem področju smo naredili bistveno več kot kadarkoli doslej.
- preko 20 milijonov testnih km v različnih klimatskih pogojih, približno 60 milijonov testnih kilometrov za vgrajene pogonske motorje (pričakovana življenjska doba vsakega motorja brez obnavljanja: 1,2 milijona kilometrov)
- preko 2600 ur testiranj v zračnem tunelu,
- 3 letni in 3 zimski testni cikli,
- kontinuirano spremljanje porabe vozila.

Zaradi kompletno nove zasnove vozila Mercedesovim inženirjem ni bilo potrebno sklepati kompromisov pri širini produktnega portfelja, ker je kupcem na voljo 7 različnih izvedb potniške kabine. Od tega so štiri kabine izvedene z ravnim dnom, na kar postavlja nove standarde v segmentu vozil za mednarodni transport. Največja kabina Gigaspace nudi kar 2,13 metra stojne višine (ob primerjavi z aktualnim modelom je nova kabina pridobila približno 920 litrov prostornine) ter 900-litrski prtljažnik ob skupni višini nekaj manj kot 4 metre (največja višina: 4,6 metra). Poslej je poleg kabine s širino 2,5 metra na voljo tudi ožja (2,3 m) kabina z ravnim dnom, ki je približno 50 kilogramov lažja. Na voljo bo 7 različin kabin (ClassicSpace, BigSpace in GigaSpace).

Štirje razredi vrstnih šestvaljnih OHC turbodizelskih motorjev (Mercedes-Benz OM 471, masa pogonskega motorja: od 1126 (DIN 70020-A) do 1146 kg) s tehnologijo skupnega voda (delovni tlak: od 900 do 2100 barov) , ki uporabljajo 24-ventilsko tehnologijo z razponom moči od od 420 (2100 Nm motornega navora pri 1100 vrtljajih v minuti) do 510 KM (2500 Nm motornega navora pri 1100 vrtljajih v minuti) v treh različnih emisijskih razredih zagotavljajo, da nobena zahteva strank ne bo ostala neizpolnjena. Za to bodo poskrbeli tudi dolgi servisni intervali (150.000 kilometrov, menjava zračnega filtra: 300.000 kilometrov, menjava (čiščenje) filtra trdnih delcev: 450.000 (300.000) kilometrov).

Če na koncu povzamemo, z razvojem popolnoma novega tovornega vozila so Mercedesovi inženirji, postavili nove standarde na področju komforta, vozne dinamike, stroškovne učinkovitosti in produktnega portfelja. To novega actrosa ločuje od vseh konkurenčnih vozil in definira povsem nove dimenzije na tem področju. Prepričani smo, da vse to predstavlja dobro popotnico za uspešen nastop na vedno bolj konkurenčnemu trgu.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov