Avto.info

BMW M3 CSL

Jeza

Avtor:

Serija 3 iz Műnchenskega BMW-ja nas je začela kljub prenovi rahlo dolgočasiti. Tudi najbolj športni model M iz te serije očitno ponuja premalo. Zato so si pri BMW-ju po zgledu Italijanske proizvodne hiše, ki je kot prva začela v svoje modele vračati prestiž iz preteklosti, tudi sami omislili ta dodatek. Ampak! Ne gre za tradicijo oblike, gre zgolj za tehnično ekspertizo. Dodatek se imenuje CSL. Coupe Sport Lightweight. Pove nam vse.



V zgodnjih sedemsetih letih je BMW predstavil v seriji GT model 3.0 CS. Za sladokusce dirkanja pa tudi leta '71 dirkalno različico CSL. Tu je šlo za vozilo, izdelano iz posebnih lahkih materialov (naprimer steklena vlakna, poliestri, specialne gume...), lahkih platišč s posebej izdelanimi pnevmatikami, posebnim podvozjem in za takrat zelo zmogljivim motorjem, ki je proizvajal 200 konjskih moči iz trilitrske mašine. Pospešek tega skupka od 0 do 100 km/h je bil 7 sekund. Pravi športnik. Proizvedena količina teh vozil se je končala pri 1039 izdelkih.

Danes bodo spet začeli s proizvodnjo takih vozil. Osnova jim bo M3 (coupe - C), ki ga bodo rahlo "osušili". Za to uporabljajo materiale, prinešene iz formule 1, kot so ogljikova vlakna, karbon in magnezij. Zunanjost; ogledala, streha, spojlerji, vrata, "sendvič" konstrukcija potniške celice in notranjost; tapiserija na vratih, armaturna plošča in sedeži so materialno popolnoma spremenjeni. Tu se odraža BMW-jev perfekcinonizem do motošporta. Tako je zadnje vetrobransko steklo napravljeno iz ekstra tankega stekla, dno avtomobila in prtljažni prostor iz "sendvič" satovja, katerega uporabljajo pri izdelavi vesoljskih plovil. Armaturna plošča je izdelana iz posebnih kompozitov magnezija. 18-palčna platišča so iz magnezijeve litine, na njih posebne dirkaške pnevmatike, izdelane pri Michelinu. Zavore so orjaške, izdelane iz silicijevih kompozitov. Oprema je špartanska. Iz njega so odvzeli stranske airbage, radio sprejemnik, klimatsko napravo, ter ostale elektro-dodatke. Avtomobil je zaradi vseh teh sprememb kar 200 kilogramov lažji od osnove.

Tudi tehnika je povezana z F1. Motorju so povečali moč na 350 KM, kar predstavlja 107,8 konja na liter gibne prostornine ali 3,5 kg/KM (M3 ima 4,76 kg/KM). Moč se prenaša na specialni sekvenčni ročni menjalnik SMG, ki ima 6 prestav in je opremljen z Drivelogic-om. SMG (Sequential Manual Gearbox) vsebuje elektrohidravliko, ki je krmiljena preko mikroprocesorja, ki dobiva podatke iz gumbov za prestavljanje na volanu. Temu primerne so zmogljivosti; hitrost elektronsko omejena na 250 km/h, pospešek okoli 5 sekund od 0 do 100 km/h, cena pa le borih 70000 evrov. Skratka, jeza za drobiž.

Ja, kar zanimiva utegne biti tale zadeva na cesti, le da bo pri nas redkeje videna. Tudi pri tej proizvodnji bo namreč šlo le za maloserijsko izdelavo, kar pomeni, da kljub dovolj denarcem v žepu morda ne pridete na vrsto. Na žalost.

Pavel Furlan

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov