Avto.info

Zelectric Motors

Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov

Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov

Zelectric Motors

Avtor: Foto: Zelectric Motors
Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov David Benardo

David Benardo

Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov Zelectric Motors: Elektrifikacija Volkswagnovih klasikov

Pred približno desetimi leti si je David Benardo omislil prvotnega Volkswagnovega 'hrošča', ki ga je podjetni Američan sam opremil z lastnoročno razvitim električnim pogonskim sklopom. Ker je kasneje ugotovil, da gre za avtomobil, ki istočasno privlači ljubitelje starodobnikov ter tudi ljubitelje ekoloških vozil, je pred štirimi leti pustil službo v IT industriji in ustanovil podjetje Zelectric Motors.

V zadnjih štirih letih si je podjetje Zelectric Motors že ustvarilo dober sloves pri ljubiteljih takšnih predelav, ker v delavnici tega podjetja ob predelavi vozila poskrbijo tudi za njegovo restavriranje, zato predelani volkswagni in tudi porscheji (sedaj se pripravljajo tudi na takšne predelave prvotnih fiatov 500 …) ob prvem pogledu dajejo vtis odlično obnovljenih starodobnikov v originalnem stanju, njihovo pravo dušo pa razkrije šele odsotnost zvokov, ki pri originalih oglašujejo delovanje vgrajenih bencinskih bokserskih motorjev.

Interesenti morajo ob tem vedeti, da takšna predelava pogonske tehnike ni poceni, sploh v kombinaciji z restavriranjem vozila, ker Benardo zahteva od naročnika predelave približno 50.000 ameriških dolarjev ter tudi odlično ohranjeno donatorsko vozilo ene izmed znamk iz koncerna Volkswagen, ker takšne predelave niso omejene samo na klasične 'hrošče'. Naročniki si lahko omislijo tudi kakšnega drugega Volkswagnovega klasika z zadaj nameščenim pogonskim sklopom in zadnjim pogonom. Zato boste v delavnici podjetja Zelectric Motors lahko opazili tudi druge predelane modele znamke Volkswagen (transporter T1 (tip 2 'Bulli'), legendarni 'SUV' z oznako 181 ('The Thing') in kupeji ter kabrioleti iz naveze Karmann-Ghia) ter tudi porscheje 356 in zgodnje primerke modelov 911, 912 in 914.

Benardo ob tem ne komplicira, ker je za premikanje takšnega hrošča dovolj že en sam vgrajeni elektromotor, ki lahko mobilizira skoraj trikrat večjo moč kot prvotni bencinsko gnani hrošč 1200 (25 kW/34 KM), ker je uporabniku po predelavi na voljo 65 kW (88 KM) električne pogonske moči, ki jo elektromotor dobiva iz 37. vgrajenih 180 amperskih litij-ionskih celic v akumulatorjih, ki ustvarijo za 22 kilovatnih ur kapacitete. Z enim samim 12-urnim polnjenjem akumulatorjev lahko takšen 'hrošč' prevozi največ 180 kilometrov, povsem enaka (180 km/h) pa je lahko tudi končna hitrost takšnega 'hrošča', ki je posledično občutno hitrejši kot original. Zato Benardo ob predelavi poskrbi tudi za vgradnjo prednjega para zavornih diskov ter vgradnjo športnega podvozja, ki lahko prenese občutno večjo pogonsko moč.

Osnovna predelava vas bo olajšala za približno 49.000 ameriških dolarjev. Belo obrobljen set pnevmatik in platišč vas bo olajšal za nadaljnjih 2400 ameriških dolarjev. Lahko pa si omislite tudi sodoben sistem za predvajanje zvoka (1800 $) ali pa dodatno kabinsko ogrevanje (1200 $). V razvoju je tudi vgradnja klimatske naprave, za nekatere najbolj pomembnega kosa avtomobilske opreme, ki si ga kupci trenutno še ne morejo omisliti. Trenutni paradni konj podjetja Zelectric Motors je porsche 911 targa iz leta 1973, kjer so klasični 6-valjni bencinski pogonski sklop nadomestili s parom elektromotorjev, ki mu zagotavljata podobno pogonsko moč (154 kW/210 KM) kot pri originalu. Električni 911 lahko drvi s hitrostjo 241 km/h.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov