Avto.info

Hyundai i10 BlueOn

Prvi južnokorejski električni avtomobil

Hyundai i10 BlueOn: Prvi južnokorejski električni avtomobil

Hyundai i10 BlueOn

Četrtek, 9. september 2010, 15:42
Avtor: Marko Miklavc Foto: Hyundai
Hyundai i10 BlueOn: Prvi južnokorejski električni avtomobil

Južnokorejci so v teh dneh predstavili prvi južnokorejski 'full-speed' električni avtomobil, ki so ga ob izdatnem finančnem vložku (34 milijonov ameriških dolarjev) razvili sami v roku enega leta.

Striktno električno gnani malček je zasnovan na osveženem modelu i10, ki bo skupaj z električnim bratom BlueOn predstavljen v Parizu na letošnjem avtomobilskem salonu. Po navedbi domačih medijev razpolaga i10 BlueOn s podobno tehnologijo kot Mitsubishijev i-MiEV, čeprav naj bi pri Hyundaiju poskrbeli še za nekaj dodatnih tehnoloških 'sladkorčkov', ki so poskrbeli za 10 kilometrov daljšo avtonomijo (i10 BlueOn: 140 kilometrov) kot pri prej omenjenem Japoncu.

Malega Južnokorejca premika električni motor, ki lahko razvije največ 61 kW moči. Napajanje motorja zagotavljajo litij-ionski polimer akumulatorji zadnje generacije, ki jih sestavlja neznano število celic z zmogljivostjo 16,4 kWh. Ta model ponuja tudi možnost polnjenja preko domačega omrežja. Pri tem zadostuje, da priključite napajalni kabel v 220-voltno vtičnico. Za 90-odstotno polnjenje akumulatorjev je potrebnih 6 ur. Hitrejšo možnost polnjenja ponuja industrijski enofazni tok (380 V), ki lahko v samo 25 minutah zagotovi 80 odstotkov kapacitete akumulatorjev. Končna hitrost tega avtomobila ni velika, ker doseže samo 130 km/h, precej boljši pa je pospešek, saj bo pospeševanje od 0-100 km/h zaključeno v 13,1 sekunde.

Južnokorejci bodo v letošnjem oktobru domačim vladnim organizacijam dostavili 30 takšnih malčkov, do leta 2012 pa naj bi izdelali in prodali približno 2500 takšnih avtomobilov.

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov

Moj kotiček