Avto.info

Bollinger B1

Kleni električni terenec?

Bollinger B1: Kleni električni terenec?

Bollinger B1

Avtor: Foto: Bollinger
Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec? Bollinger B1: Kleni električni terenec?

Iz ZDA prihaja novica o izredno velikem zanimanju potencialnih kupcev za štirikolesno gnani izdelek znamke Bollinger, ker so Američani do sedaj zbrali že skoraj pol milijona prednaročil za to striktno električno gnano terensko vozilo. Vsak od potencialnih kupcev je ob tem prispeval simboličnih 1000 dolarjev …

Leta 1981 ste lahko v enem izmed pomembnih nemških avtomobilskih medijev ob opisu legendarnega sovjetskega terenskega vozila prebrali naslednji stavek: »Seine primitivität grenzt schon fast an genialität.« (njegova primitivnost meji že skoraj na genialnost). Govorimo pa o legendi u oznako UAZ 469B (УАЗ-469B / 1972-2010) 'Tundra', ker so Nemci zelo cenili robustnost in tehnično enostavnost teh sovjetskih izdelkov, ki v omejenih količinah nastajajo še danes. Po tedanji nemški navedbi se z robustnostjo (trdoživostjo) teh 'Rusov' ni mogel primerjati noben 'zahodni izdelek'. Vse to so Sovjeti takrat ponujali Nemcem za 15.000 nemških mark. Podobno izveden in tudi podobno rustikalno opremljen in podobno zmogljiv Roverjev land rover vas je že takrat ožel za najmanj 24.000 nemških mark …

V slogu takšnih in podobnih predstavnikov pravih terenskih vozil, kjer ima terenska uporabnost prednost pred oblikovanjem, je izveden tudi striktno električno izvedeni bollinger B1 (dolžina: 381 cm), ki bo kupcem v letu 2019 na voljo tudi v 'Station Wagon' (4-bočna vrata, + 23 cm pri medosni razdalji, skupna dolžina: 404 cm, prostornina prtljažnika: 170 litrov) različici. Zaradi takšnega razmišljanja bi človek ob pogledu na ta kompaktni terenski avtomobil najprej pomislil, da so ga narisali otroci, vendar ima takšna preprosta oblika tudi prednosti, ker ponuja odlično funkcionalnost, istočasno ob izdelavi preprosto oblikovanega vozila ne potrebujete kompliciranih in posledično dragih orodij za izdelavo karoserijskih in ostalih sestavnih delov. Bollinger ob tem posnema tudi pregovorno znano racionalnost pravih terenskih vozil na področju vgrajene komfortne opreme, ker takšna navlaka v realnih okoliščinah ob vožnji izven civilizacije po nepotrebnem dviguje maso avtomobila, s tem pa se poslabšajo tudi vozne zmogljivosti in lastnosti, istočasno se poveča tudi povprečna poraba pogonskega goriva, odnosno elektrike v primeru modela B1.

Podobnost z legendarnimi land roverji (1948-2016) je vidna tudi v intenzivni uporabi aluminija, vsaj v primeru vozne nosilne šasije (masa: 134 kg), celotna masa avtomobila pa kljub temu ni ravno majhna (1,8 tone). Za to lahko krivimo set vgrajenih pogonskih akumulatorjev (kapaciteta: 60 ali 100 kilovatnih ur), ki lahko vozilu s samo enim polnjenjem zagotovijo 190-, odnosno 320-kilometrski akcijski radij. Set šibkejših (kapaciteta) akumulatorjev bo v celoti ponovno napolnjen šele po sedmih urah, v primeru kompleta močnejših akumulatorjev bo lastnik za enak postopek potreboval 12 ur. Za ta set obstaja tudi možnost hitrega polnjenja, kjer ne omenjajo dosežene regeneracije akumulatorjev, so pa povedali, da bo postopek zaključen v 75 minutah. Omenili so tudi dobre terenske zmogljivosti tega avtomobila, ker ima zadostno velik odmik karoserije od vozne podlage (približno 39 cm), kratko medosno razdaljo ter vzmetenje s 25-centimetrskim delovnim hodom. Opremljen pa je tudi s setom terensko orientiranih pnevmatik v dimenzijah 285/70 R17.

Impresiven je tudi podatek o največji skupni moči obeh spredaj in zadaj vgrajenih električnih pogonskih sklopov, ki skupaj razvijata 265 kW (360 KM) pogonske moči, zelo solidna pa je tudi zaloga razpoložljivega motornega navora, ki znaša 640 Nm. Zaradi tega je B1 zelo dovzeten za razno 'športno udejstvovanje' (vleka prikolic ali puljenje sosedovih štorov …), ker znaša največja dovoljena masa obeh vozil v tem primeru 2,8 tone. Američani so ob tem tudi rahlo neresni, ker kupcem obljubljajo odločno pospeševanje (0-100 km/h: 4,5 sekunde) in visoko končno hitrost (204 km/h), in to pri tipu avtomobila, kjer sta to povsem nepomembna podatka. Ob tem se človeku zastavlja tudi vprašanje, recimo kako se bo takšno vozilo obneslo v Sibiriji in na Aljaski, kjer bodo nizke temperature ozračja hitro prepolovile kapaciteto in domet vgrajenih akumulatorjev (ja, lahko jih ogrevaš, vendar ob tem znova porabiš električno energijo …). Drugo dejstvo pravi, da se 'zavaljene krave' slabo obnesejo ob vožnji na terenu, sploh ob vožnji po mehkejših podlagah, kjer se lahko zaradi večje mase samo hitreje 'vkopljejo' kot lažja vozila. O nadaljnji usodi tega nenavadnega terenskega vozila bodo odločali predvsem kupci, pričetek proizvodnje in prodaje je predviden na začetku leta 2019.

Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
UAZ 469 Tundra

UAZ 469 Tundra

Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Bollinger B1: Kleni električni terenec?
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov