Avto.info

Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt

Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku

Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku

Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt

Avtor: Foto: J. Vetter/Otto-Lilienthal-Museum in DLR
Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt: Lilienthalovo jadralno letalo je uspešno opravilo testiranja v vetrovniku

Letos mineva že 125 let od prvega uspešnega krajšega poleta z letalom, ki ga je leta 1891 z lastnim plovilom opravil nemški letalski pionir Otto Lilienthal. Ob letošnji okrogli obletnici, ki jo bo v teh dneh pospremila tudi razstava na letošnji prireditvi ILA Berlin 'Air Show', so v nemškem letalskem in vesoljskem centru DLR poskrbeli za manjšo senzacijo, ker so v njihovem vetrovniku pred kratkim testirali Lilienthalovo jadralno letalo, ki je ob tem uspešno prestalo vsa testiranja.

Začnimo na začetku. Nemci ob testiranju letala v vetrovniku niso uporabili kakšnega pomanjšanega modela, temveč pristno kopijo legendarnega Lilienthalovega jadralnega letala, ki so ga pred časom izdelali zaposleni v centru DLR (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt), in to po originalnih načrtih nemškega letalskega pionirja, ki je s svojimi spoznanji glede letenja s 'stvarmi', ki so težje od zraka, močno vplival na vse kasnejše letalske pionirje, tudi na letalske konstrukcije bratov Wright.

Nemce sta ob tem zanimali predvsem dve vprašanji. Ali je bilo Lilienthalovo jadralno letalo sploh sposobno pravega letenja, istočasno so želeli tudi razjasniti okoliščine, ki so leta 1896 privedle do letalske nesreče, v kateri si je Lilienthal tako močno poškodoval hrbtenico, da je izdahnil že naslednji dan. Po nemških ugotovitvah iz izredno sodobnega vetrovnika družbe DNW-LLF, ki stoji na Nizozemskem (Emmeloord), je Lilienthalovo jadralno letalo neverjetno napredno za obdobje, v katerem je nastalo, ker ponuja uporabniku podobne letalne sposobnosti (manevriranje in sposobnost ustvarjanja lastne stabilnosti, ki je ključna za letenje …) kot kasnejša jadralna letala iz dvajsetih in tridesetih let prejšnjega stoletja.

Letalo je zelo stabilno v normalnih pogojih delovanja, ker lahko brez težav preživi tudi sunke vetra, ki niso hitrejši od 36 km/h. Nemci pravijo, da je Lilienthalovo jadralno letalo ob testiranju pričaralo podatke in informacije, ki jih po navadi najdete samo v klasičnih šolskih učbenikih letenja, zato so kmalu izključili konstrukcijske napake kot možni vzrok za letalsko nesrečo, ki je ubila Lilienthala. Po izjavah očividcev te nesreče je njegovo letalo ob jadranju naletelo na močan sunek čelnega vetra, ki ga je za trenutek skoraj ustavil, posledično se je jadralno letalo povesilo na bok in strmoglavilo. Nemški strokovnjaki pravijo, da je lahko Lilienthal letel varno samo v primeru brezvetrja ali pa normalnega čelnega vetra, drugačni termični pogoji pa niso dovoljevali dobrega manevriranja z letalom.

Ko smo že pri tem, so ugotovili tudi to, da je Lilienthal krmilil plovilo ob pomoči nog s premikanjem nog naprej in nazaj. S tem je spreminjal težišče plovila in posledično tudi naklon prednjega dela letala. Če se je nos premaknil nižje je pospeševal, če se je postavil višje je začel upočasnjevati. Vendar samo upravljanje z nogami ni bilo lahkotno, nasprotno, od pilota je zahtevalo ogromno fizične moči. To je občutil tudi eden izmed nemških raziskovalcev s podobno fizionomijo (višina: 183 cm, masa: 89 kg) kot Lilienthal, katerega obraz ni mogel skriti naporov ob aktualnih testih manevriranja z letalom. Razstava, kjer si je možno ogledati kopijo Lilienthalovega jadralnega letala v merilu 1:1 bo odprta od 1. do 4. junija 2016 v Berlinu, kjer bo potekal letošnji letalski šov ILA Berlin.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov