Avto.info

Nissanova 'Bye, bye HP' kampanja

Na arabsko avtomobilistično sceno prihaja 'Camel Power'

Nissanova 'Bye, bye HP' kampanja: Na arabsko avtomobilistično sceno prihaja 'Camel Power'

Nissanova 'Bye, bye HP' kampanja

Avtor: Foto: National Geographic & Nissan
Nissanova  Bye, bye HP  kampanja: Na arabsko avtomobilistično sceno prihaja  Camel Power Nissanova  Bye, bye HP  kampanja: Na arabsko avtomobilistično sceno prihaja  Camel Power Samir Cherfan

Samir Cherfan

Nissanova  Bye, bye HP  kampanja: Na arabsko avtomobilistično sceno prihaja  Camel Power

Iz Združenih arabskih emiratov prihaja novica, ki bo v bližnji prihodnosti spremenila dojemanje arabskih množic glede fizikalne predstave o moči, ki jo lahko sprostijo pogonski sklopi v avtomobilih, ker so pri Nissanovi podružnici ob sodelovanju z vladno organizacijo ESMA (Emirates Authority For Standardization and Metrology) pripravili novo matematično formulo za izračun moči, kjer namesto konj nastopajo kamele in ostalo njihovo sorodstvo.

Čeprav ta novica na prvi pogled deluje kot prvoaprilska šala, izrečena ob neprimernem času, se Nissanovi marketinški strokovnjaki, ki so zadolženi za arabsko regijo, resno pripravljajo na uvedbo novega merilnega sistema na območju držav Bližnjega in Srednjega Vzhoda ter Severne Afrike, skratka držav, kjer so domačinom kamele precej bolj domače kot konji. Samir Cherfan, vodja Nissanove podružnice, ki pokriva države Srednjega Vzhoda, je ob tem povedal, da se kamele v puščavi obnesejo občutno bolje kot konji, ki so v takšnem okolju samo pogojno uporabni. Konje je ob tem primerjal s klasično gnanimi (brez 4x4 pogona) avtomobili, ki so v puščavi izven utrjenih voznih površin pogosto povsem nebogljeni, medtem ko ga kamele spominjajo na počasnejša, vendar za ta teren veliko bolj usposobljena 4x4 vozila.

Izračun, ki ga je podal Nissanov inženir Mohamad Alaa Eldin, predvideva, da je ena CP (Camel Power) enota enaka 765 vatom moči, se pravi, da je za 30 vatov močnejša od nam domačega enega 'konja', ki lahko mobilizira samo 735,5 vatov moči. Zaradi tega ima Nissanov patrol, ki je na prodaj v teh krajih, po novem 213 CP (dosedanjih 220 PS, 217 hp). Tako bodo tudi Arabci s to 'islamizacijo' avtomobilizma dobili svoje merske enote in se tako postavili ob bok ostalim narodom. Vse skupaj se je začelo z Jamesom Wattom, ki je uporabnikom želel bolj po domače predstaviti razpoložljivo moč njegovega parnega stroja. 1 KM simbolizira moč, ki je potrebna, da se 75-kilogramska masa v eni sekundi premakne na višino enega metra.

Vendar pa legendarni Škot ni nikoli izvedel, da bo njegov priimek nekoč tako pomemben v avtomobilizmu, ker so to enoto (konjska moč) za merjenje moči uvedli šele 70 let po njegovi smrti. Danes je uradno v veljavi samo kilovat (1 KM = ¾ kW), čeprav se v številnih državah še niso odrekli ljudskemu dojemanju moči, zato še vedno pridno upoštevajo samo 'konje', sploh v britanskih medijih, kjer oznake kW večinoma ne uporabljajo. Američani pa še vedno prisegajo na SAE 'konje'.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov