Avto.info

Opozorilo kluba ACE (Auto Club Europa)

Ne zanašajte se na podatke indirektnega sistema TPMS

Opozorilo kluba ACE (Auto Club Europa): Ne zanašajte se na podatke indirektnega sistema TPMS

Opozorilo kluba ACE (Auto Club Europa)

Avtor: Foto: ACE

Iz Nemčije prihaja novo opozorilo za lastnike avtomobilov z vgrajenim indirektnim sistemom TPMS (sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah), ker so strokovnjaki kluba ACE na testiranjih ugotovili, da takšni sistemi sploh ne delujejo natančno, posledično vozniki ne dobivajo pravilnih povratnih informacij glede zračnega tlaka v pnevmatikah, ki so nameščene na njihovih avtomobilih.

Ob pogovorih s kolegi, prijatelji in znanci sem že velikokrat slišal pritožbe na račun nesmiselnega delovanja dežnih senzorjev, ki živijo v nekem svojem svetu in vklapljajo brisalce takrat ko to ni potrebno, ali pa jih ne vklopijo takrat ko je to potrebno. Številni lastniki modernih avtomobilov imajo pozimi težave z delovanjem električno delujočih ročnih zavor, da o tegobah lastnikov dizelsko gnanih vozil z vgrajenimi filtri trdnih delcev, ki so jim prodajalci ob nakupu 'pozabili' povedati, da tako opremljena vozila nisi namenjena krajšim vožnjam, niti ne govorim. Tem 'pridobitvam' moderne dobe, ki vam jih v vozilo seveda ne vgradijo zastonj, so se pred časom pridružili tudi sistemi za nadzor tlaka v pnevmatikah, ki so očitno namenjeni ljudem brez občutkov, ker izguba tlaka v pnevmatikah ni nekaj, kar smo ljudje odkrili včeraj, temveč nas takšne tegobe spremljajo že celotno zgodovino avtomobilizma.

Zato so neki pametni ljudje že pred mnogimi leti zapisali, da naj vsak pameten voznik lastnoročno preveri tlak v nameščenih pnevmatikah vsaj enkrat na mesec. Da bi človek ugotovil, da je nekaj narobe s tlakom v pnevmatikah pa ne potrebuje senzorjev, ker zadostuje že kanček občutka za delovanje in vožnjo avtomobila, ker boste v primeru, ko je ena izmed pnevmatik premalo napolnjena, ob izpuščenem volanskem obroču pri vožnji v ravni smeri, hitro ugotovili, da vam vozilo vleče v levo ali desno stran (odvisno od strani, kjer se nahaja bolj prazna pnevmatika). V večini primerov je ob premajhnem zračnem tlaku oteženo tudi sukanje volanskega obroča, težava leži v tem, da imajo današnji avtomobili že skoraj vsi 'servo volane', zato bo uporabnik ob sukanju volana težje odkril uhajanje zraka iz pnevmatik.

Pred časom so nas evropski uradniki razveselili z novo uredbo glede obvezne vgradnje določenih varnostnih komponent v nove avtomobile. Tako so se sistemu ESP pridružili še obvezno vgrajeni sistemi TPMS, ki jih ločimo na dve skupini. V prvi skupini najdemo direktne sisteme TPMS, kjer sistem direktno komunicira z elektronskimi senzorji na platišču ali na sami pnevmatiki. Na nemškem testu se je izkazalo, da je delovanje takšnih sistemov, ki vas bodo ob nakupu dodatnega seta platišč (recimo za zimske pnevmatike) olajšali za dodatnih 120 evrov (približno), primerno. Bolj so Nemci zaskrbljeni z delovanjem cenejše rešitve v obliki indirektnih sistemov TPMS, kjer sistem preko obstoječih senzorjev na vozilu v sklopu sistemov kot so ESP, ABS, ASR, preverja morebitna odstopanja od vnaprej določenih parametrov. Takšni sistemi na testu, ki je bil izveden skupaj s predstavniki okoljevarstvene organizacije Transport & Environment, uporabnikom v večini primerov niso javljali točnih podatkov. Ob točnem merjenju so Nemci ugotovili, da se takšni merilniki tlaka lahko zmotijo tudi za 0,5 bara, takšno nihanje pa že lahko povzroči težave s cestno lego avtomobila ter istočasno poskrbi za dvig povprečne porabe.

Nemci so stopili v bran potrošnikom, ker so prišli do zaključka, da so takšna nedopustna odstopanja pri izmerjenem tlaku dobro znana proizvajalcem vozil, ki pa ne ukrenejo ničesar za izboljšanje stanja. Razlog za to pasivnost se skriva v želji proizvajalcev po zagotavljanju večjega udobja potnikov, ki bi jih večno piskanje in opozarjanje sistemov na nepravilen tlak ob vsakem zagonu avtomobila verjetno spravilo v slabo voljo, zato so proizvajalci odreagirali podobno kot prodajalci alarmov, pač nastaviš sistem tako, da ni več tako občutljiv in imaš mir tudi pred morebitnimi reklamacijami kupcev …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov