Avto.info

Raziskava zavarovalnice HUK-COBURG

Ob parkiranju se ne zanašajte na elektroniko …

Raziskava zavarovalnice HUK-COBURG: Ob parkiranju se ne zanašajte na elektroniko …

Raziskava zavarovalnice HUK-COBURG

Avtor: Foto: HUK-COBURG & Dometic Waeco
Raziskava zavarovalnice HUK-COBURG: Ob parkiranju se ne zanašajte na elektroniko …

Pri nemški zavarovalnici HUK-COBURG, kjer je zavarovanih več kot 11 milijonov vozil, so v teh dneh izdali zanimivo poročilo glede razlogov za povzročeno škodo na vozilih ob parkirnem manevriranju, ki kaže, da sodobna parkirna elektronika ni sposobna ustrezno opraviti zadanih nalog …

Čeprav je na nemških cestah trenutno v obtoku že veliko registriranih avtomobilov (46 %), ki so opremljeni s parkirnimi senzorji ali parkirno asistenco, se število poškodb avtomobilov na nemških parkiriščih ne zmanjšuje, temveč ostaja na ravni časov, ko v vozila še niso vgrajevali današnjih elektronskih 'invalidskih' parkirnih pripomočkov, ki baje dvigujejo nivo varnosti (izsledki te študije kažejo, da dvigujejo samo nivo udobja …) potnikov v današnjih avtomobilih.

To potrjuje tudi statistika, ker imajo poškodbe avtomobilov na parkiriščih še vedno zelo velik delež (25 %) ob izplačilih odškodnin. Na ta način so pri zavarovalnici HUK-COBURG v letu 2015 izgubili 3,5 milijarde evrov. Zato so Nemci začeli iskati vzroke, ki so pripeljali do tega, da se število avtomobilov, ki so v današnjih časih poškodovani na parkiriščih ne zmanjšuje navzlic številu vgrajenih 'pametnih' tehnologij, ki je vsak dan večje.

Med glavnimi razlogi za to stanje omenjajo neprilagojenost parkirišč današnjim avtomobilom, ki postajajo čedalje večji, posledično pa tudi manj agilni in nepregledni ob sami vožnji. Za to je dostikrat krivo tudi oblikovanje avtomobilov, ker ima oblika vozila v današnjih časih prednost pred njegovo uporabnostjo. Sodobni svet avtomobilizma nam je ukinil filigransko zasnovane potniške kabine s tankimi strešnimi stebrički, ki so vozniku ponujali odlično preglednost v vse smeri. Sedaj so jih nadomestil z masivnimi A in C stebrički. Posledično se avtomobili spreminjajo v 'podmornice' z izredno slabo preglednostjo iz vozila, sploh v primeru vzvratne vožnje.

Svoj delež k slabši preglednosti iz vozila pa prispeva tudi nova 'furgon/mrliški avtomobil' moda (temnejša kabinska stekla v predelu zadka in zadnjih bočnih karoserijskih vrat), ki jo negujejo predvsem lastniki nekaterih karavanov in SUV (vozilo za delo, šport in prosti čas) vozil, zanemarjamo pa še en pomemben aspekt v tej zgodbi. V dobrih, z razumom podkrepljenih starih časih so bili avtomobili opremljeni z zaščitnimi letvicami na področju celotne karoserije (namestitev na obeh odbijačih in namestitev bočnih karoserijskih zaščitnih letvic), ki seveda niso bile obarvane v barvo karoserije, zato so lahko preprečile manjše poškodbe na parkiriščih, ne glede na njihov izvor (poškodbo vozila lahko povzročite sami, lahko pa vam vozilo poškoduje nekdo drug …).

Sedaj imamo v prodajnih salonih avtomobile, ki zaščitnih letvic očitno ne potrebujejo več, ker imajo vgrajenih zadosti senzorjev in ostalih IT 'pridobitev'. Morda vas bodo ti sistemi resnično obvarovali pred poškodbami vozila ob vašem parkiranju, definitivno pa vas ne morejo obvarovati pred manjšimi manevrirnimi napakami drugih voznikov na parkiriščih. Pred tem vas lahko zaščitijo samo zaščitne letvice, ki niso izvedene v barvi karoserije …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov