Avto.info

GTÜ test avtomobilskih akumulatorjev

Prodajna cena novega akumulatorja ni merilo kvalitete

GTÜ test avtomobilskih akumulatorjev: Prodajna cena novega akumulatorja ni merilo kvalitete

GTÜ test avtomobilskih akumulatorjev

Avtor: Foto: GTÜ Gesellschaft für Technische Überwachung mbH
GTÜ test avtomobilskih akumulatorjev: Prodajna cena novega akumulatorja ni merilo kvalitete

Neodvisna nemška strokovna organizacija GTÜ (Gesellschaft für Technische Überwachung mbH), ki deluje predvsem v interesu nemških potrošnikov, je v teh dneh objavila rezultate nedavno opravljenih laboratorijskih testiranj desetih avtomobilskih akumulatorjev, ki so trenutno na voljo v nemških trgovinah.

Današnji avtomobilski akumulatorji 'živijo' v povprečju od štiri do šest let, včasih (osebna izkušnja) pa tudi osem let ali več. Ker se počasi približujemo obdobju hladnega vremena, ki po navadi drastično dvigne stopnjo 'umrljivosti' pri avtomobilskih akumulatorjih, so Nemci vseh deset testnih kandidatov s kapaciteto v območju od 70 do 75 Ah poslali na delovno območje s temperaturo minus 20 stopinjah Celzija in jih nato neusmiljeno 'trpinčili' do njihovega 'zadnjega izdiha'…

Tudi tokrat so testirani akumulatorji razdeljeni v tri skupine. V prvi skupini najdemo štiri klasične svinčene akumulatorje (Keckeisen intAct Start Power (nemška prodajna cena: 102 evra), Moll Kamina start (94 evrov), BIG Magic Eye (92 evrov) in Uni1Energy Sealed High Performances (117 evrov)), ki jih najdemo v večini današnjih avtomobilov (avtomobili iz evropskega C segmenta (golfov razred) ter dizelsko gnani avtomobili z motorji, ki imajo manj kot 2 litra delovne prostornine). Naslednjo testirano skupino so predstavljali trije EFB (Enhanced Flooded Battery) akumulatorji (Exide Start-Stopp EFB (157 evrov), Ford EFB (333 evrov) in Varta Blue Dynamic E45 EFB (118 evrov)), ki so primerni za uporabo v vozilih z vgrajenimi start/stop sistemi.

Na tem testu so posebej blesteli predstavniki zadnje kategorije tako imenovanih AMG (Absorbent Glass Mat) akumulatorjev, ki so navdušili Nemce s svojo trdoživostjo pri -20 stopinj Celzija, ker bi lastniku v takšnih pogojih z lahkoto zagotovili najmanj 150 zagonov (tudi do trikrat več kot pri klasičnih svinčenih akumulatorjih) avtomobila pred dokončno izpraznitvijo. Tako so vsi trije predstavniki AMG akumulatorjev (Banner Running Bull (172 evrov), Bosch S5 A08 (189 evrov) in Varta Silver Dynamic E39 (165 evrov)), ki so tudi zelo primerni za vozila z vgrajenimi star/stop sistemi, ponovno dobili najboljšo možno oceno 'sehr empfehlenswert' (zelo priporočljiv nakup).

Eden izmed razlogov za izvedbo tega testa se skriva tudi v današnji splošni otovorjenosti vozil z odjemalci električne energije, ki jih je v sodobnih avtomobilih vsak dan več. Ob vsakem zagonu  pogonskega sklopa (še preden se sploh oglasi motor …) si svoj delež razpoložljivega 'električnega kolača' odrežejo številni koristniki (potovalni računalnik, multimedijski in asistenčni sistemi ter še kakšen komfortni pripomoček …), zato sodobni avtomobilski akumulatorji trpijo veliko bolj kot njihovo sorodstvo v preteklosti. Prvo presenečenje na tem testu je prinesel običajni svinčeni akumulator znamke Keckeisen (tip intAct Start Power), ki je eden izmed treh zmagovalcev na tem primerjalnem testu, ker ima zelo sprejemljivo prodajno ceno (102 evra).

Kot resničnega zmagovalca, ki je pokazal največ med tremi zmagovalci po kategorijah, pa omenjajo izdelek znamke Varta (tip Silver Dynamic E39, 165 evrov), sploh če ga primerjamo s 'premijskim' akumulatorjem znamke Ford, ki blesti predvsem s prodajno ceno (332 evrov), drugače si je zaslužil samo oceno 'empfehlenswert' (priporočljiv nakup). Ob tem velja omeniti tudi najslabše ocenjen akumulator znamke BIG (tip Magic Eye (92 evrov)), ki jo je tokrat odnesel z oceno 'bedingt empfehlenswert' (pogojno priporočljiv nakup). Nemce je ob tokratnem testiranju šokiralo nekaj drugega, ker skoraj noben izmed testiranih kandidatov ob meritvah v laboratoriju ni dosegel deklarirane kapacitete. To sta dosegla samo izdelka znamk Exide (Start-Stopp EFB) in Banner (tip Running Bull).

V disciplini „Kaltstartvermögen“ (zagon motorja pri nizkih temperaturah ozračja) so glede ohranjanja kapacitete po dvanajstih urah pri -20 stopinj Celzija blesteli predvsem trije AGM akumulatorji (Banner Running Bull (172 evrov), Bosch S5 A08 (189 evrov) in Varta Silver Dynamic E39 (165 evrov)), ostali dve skupini akumulatorjev sta ob tem izgubili pol deklarirane kapacitete. Največ zagonov motorja v takšnih okoliščinah je izvedel akumulator znamke Varta (28 zagonov), podobno se je obnesel tudi akumulator znamke Bosch (27), nato sledi izdelek znamke Banner (24). na četrtem in petem mestu sta v tem pogledu pristala izdelka znamk Keckeisen (18) in Ford (17). Posebno pozornost so Nemci namenili tudi izpraznitvi in posledični regenerativni sposobnosti akumulatorja (Zyklenfestigkeit), da sam čim hitreje obnovi zalogo za delovanje avtomobila še sprejemljive kapacitete akumulatorja. Testna norma govori o največ petnajstih takšnih ciklih, ki so jih AGM akumulatorji izvedli brez težav, povsem drugače se v tem pogledu obnesejo EFB akumulatorji (Ford (13 ciklov), Exide (11) und Varta Blue Dynamic (5).

Nemce je zanimalo tudi to, kako dobro se akumulatorji regenerirajo po izvedenih ciklih izpraznitve. Tudi tu so blesteli AGM akumulatorji. Izdelek znamke Banner je ob tem dosegel celo 102 odstotka nazivne kapacitete, naslednja sta Varta Silver Dynamic (90 %) in izdelek znamke Bosch (89 %). Nato sledi svinčeni akumulator znamke Keckeisen (66 %) ter verjetno 'pozlačeni' Fordov akumulator (61 %), kot zadnja omenjajo izdelka znamk Varta in Exide (60 % v obeh primerih). Čeprav so se Nemci na tem testu prepričali v superiornost AMG akumulatorjev kupcem ne predlagajo takšne 'nadgradnje' njihovih klasičnih svinčenih akumulatorjev, ker imajo avtomobili z vgrajenimi start/stop sistemi drugačno elektroniko, zato v večini primerov vgrajeni klasični alternatorji AGM akumulatorju niso sposobni zagotoviti polne delovne kapacitete. Poleg tega so AGM akumulatorji občutljivi na povišane temperature, ki jih v motornem košu avtomobila ob delovanju motorja nikoli ne zmanjka. Zato so za vgradnjo na tem območju bolj primerni EFB akumulatorji.

Na koncu povejmo tudi to, da Nemci načeloma ne podpirajo menjave proizvajalca akumulatorjev. Če imate doma avtomobil z vgrajenim sistemom start/stop, potem je najboljše, da si ob 'nenadni smrti' vgrajenega akumulatorja zagotovite podoben izdelek enakega proizvajalca akumulatorjev.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov