Avto.info

Eagle spyder GT

Razširitev modelne ponudbe

Eagle Spyder GT

Eagle Spyder GT

Avtor: Foto: Eagle Engineering
Eagle Spyder GT

Eagle Spyder GT

Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Eagle spyder GT: Razširitev modelne ponudbe Prvotni E-Type in Eagle Spyder GT

Prvotni E-Type in Eagle Spyder GT

Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson

Britansko podjetje Eagle Engineering je zelo priznano in cenjeno restavratorsko podjetje, ki se že od leta 1982 posveča samo enemu avtomobilu, legendarni britanski avtomobilski ikoni znamke Jaguar. Leta 2011 so predstavili prvi dve 'serijski' izpeljanki (speedster in low drag coupé) jaguarja E-type, sedaj so predstavili še spyder (spider) različico tega elegantnega športnega avtomobila.

Zgodba o tem posebnem avtomobilu se je pričela odvijati že leta 2009, ko se je ameriški zbiralec avtomobilov Rick Velaj ob tedanjem obisku podjetja Eagle Engineering odločil za nakup enega izmed totalno restavriranih primerkov modela E-type in se ob tem srečal tudi z lastnikom (Henry Pearman) podjetja Eagle Engineering. Ob tej priložnosti je bogati Američan povedal Britancu znameniti stavek: "I want something a bit special", ki je kasneje pripeljal do konverzacije s hišnim oblikovalcem (Paul Brace). Takrat je Velaj večkrat omenil besedo speedster, ker je pogovor nanesel tudi na obujanje spominov, povezanih z letom 1962, ko so se pri Jaguarju odločili, da bodo ustvarili posebno 'lightweight' (kovičena in varjena karoserija iz aluminija) tekmovalno serijo (izdelanih samo 12 primerkov) modela E-type. Ta pogovor se je kasneje nadaljeval ob nekajmesečnim ustvarjanju prvih skic avtomobila, ki v sebi združuje vso lepoto originalnega modela, povezano z moderno tehniko in tehničnimi ekspertizami podjetja Eagle Engineering. Ob tem velja omeniti tudi podatek, ki pravi, da Velaj Britancem ni nikoli postavil omejitev glede morebitne prekoračitve proračuna, namenjenega razvoju in izdelavi takšnega posebnega avtomobila (rdeči primerek s serijsko številko 1), ki ga je Velaj že prevzel v juliju leta 2009. Za predajo ključev je takrat poskrbel znani dirkač Martin Brundle, ki je tudi sam lastnik jaguarja E-type, restavriranega pri podjetju Eagle Engineering.

Prvi izdelani speedster (dolžina: 4260 mm, širina: 1740 mm, višina: 1000 mm) je nastal na osnovi petdeset let starega serijskega primerka modela E-type, ki so mu Britanci znižali oba bočna pragova in karoserijsko dno, ker so želeli ustvariti nižje težišče, boljšo vzvojno trdnost karoserije in posledični občutek dobre povezanosti s cestiščem, ki ga lahko ustvari samo pristni športni avtomobil. Ob tem so zamenjali tudi vetrobransko steklo, ki je sedaj občutno nižje, premore pa tudi večji naklon. Nova pa je tudi večina karoserijskih panelov in pokrov motorja pri aluminijasti karoseriji, ker so morali zaradi obeh razširjenih kolotekov ter 16-palčnih platišč (širina spredaj: 6J, širina zadaj: 7,5J) s centralno matico in naperami razširiti vse štiri blatnike. Pod njimi se skrivajo različno odmerjene pnevmatike (spredaj: 225/55 R16, zadaj: 245/55 R16). Ožje pa je odmerjen prostor za zadnjo registrsko tablico. Ob tem so se posvetili tudi notranjosti, kjer so obdržali pristno vzdušje originala, čeprav so skrili ročico ročne zavore pod centralno nameščeno komolčno oporo in dodali moderni predvajalnik CD-jev. Drugačen kot pri originalu je tudi volanski obroč. Izboljšali so tudi delovanje vzmetenja (nastavljivo športno vzmetenje) in zavornega sistema, ki premore zavorna sedla s štirimi bati ter zavorne diske s premerom 315 mm (spredaj) in 280 mm (zadaj).

Na krovu tega jaguarja se nahaja tudi zapora diferenciala. Pod dolgim motornim pokrovom tega resnično lahkega jaguarja (masa avtomobila: 1008 kg) se skriva evolucijska različica 4,2-litrskega vrstnega bencinskega šestvaljnika znamke Jaguar, ki so ga pri Eagle Engineering povrtali na 4,7 litra in mu primaknili novejši 5-stopenjski ročni menjalnik. Ta atmosferski motor lahko sprosti 310 KM pri 4800 vrtljajih v minuti ter 460 Nm motornega navora pri 3600 vrtljajih v minuti. Tako motoriziran speedster bo zaključil pospeševanje od 0-100 km/h v manj kot petih sekundah in dosegel največjo končno hitrost v območju 260 km/h. Po tem vzorcu je nastal tudi novi spyder GT. Verjetno se sprašujete, kje sploh prihaja do razlik med dvosedežnim kabrioletom, roadsterjem (alias spyder/spider) ter speedsterjem. Kabriolet, ki predstavlja najbolj razkošno odmerjen pogled na avtomobile brez fiksne strešne konstrukcije, ima lahko en ali pa dva para bočnih karoserijskih vrat, podobno variabilno je lahko odmerjeno tudi število potnikov v takšnem vozilu. Klasični roadster ali spyder, ki ima v Italiji ime spider, je vedno dvosedežen, poleg tega je takšen avtomobil opremljen z nižjim in bolj položnim vetrobranskim steklom kot pri kabrioletu, nekoliko manj je tudi vgrajene komfortne opreme. Ob tem je potrebno upoštevati tudi dve različni filozofiji, ker ima v Veliki Britaniji takšen avtomobil veliko bolj športno vlogo kot pa v Italiji, kjer spider poleg športnosti poudarja tudi prestiž. Speedster različice predstavljajo največji poklon avtomobilskemu športu, ker premorejo minimalno odmerjena vetrobranska stekla in samo provizorično zaščito pred slabimi vremenskimi vplivi, ker je pri tem avtomobilu vse podrejeno športnosti. Nekoč pravi speedster ni imel niti poštenih bočnih kabinskih stekel, niti vgrajene komfortne opreme, ker je avtomobil na ta način lažji, hitrejši in posledično še bolj zmogljiv.

V skladu s temi smernicami je oblikovan in opremljen tudi novi model znamke Eagle, ker je spyder GT opremljen s klasično pregibno strešno konstrukcijo s platneno streho, medtem ko ima speedster GT priloženo samo provizorično platneno streho. Ostalo ostaja bolj ali manj enako. Veliko bolj spremenjeno zunanjo podobo ponuja leta 2011 predstavljen model v obliki kopije legendarnega 'Low Drag' lightweight E-type jaguarja iz leta 1962, ki so ga leta 2011 predstavili tudi gledalcem priljubljene britanske TV oddaje Top Gear. Za ta ročno izdelani kupe iz aluminija bo kupec odštel najmanj 695.000 britanskih funtov. Podobne prodaje cene imata tudi preostala primerka iz trilogije znamke Eagle, ker vas bo nakup novega rodsterja ali pa spiderja olajšal za približno 650.000 britanskih funtov.

“I think this, by a long way, is the most beautiful car I have ever seen. It might actually be the most beautiful thing I have ever seen.” -  Jeremy Clarkson v TV oddaji Top Gear (junij leta 2011)

Eagle Speedster GT & Eagle Low Drag Coupé

Eagle Speedster GT & Eagle Low Drag Coupé

Eagle Low Drag Coupé

Eagle Low Drag Coupé

Eagle Speedster GT

Eagle Speedster GT

Eagle Speedster GT

Eagle Speedster GT

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov