Avto.info

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau

Rojstni kraj posebnih 'hroščev'

VW Brezelkäfer

VW Brezelkäfer

Avtor: Foto: Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau
Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev VW 1500

VW 1500

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev VW 1302

VW 1302

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev VW 1303

VW 1303

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev

Čeprav je Georg Memminger globoko v duši zaprisežen ljubitelj porschejev, njegovo vsakodnevno življenje krojijo legendarni Volkswagnovi 'hrošči', in to takšni, ki jih ne boste našli nikjer drugje, ker imajo njegovi 'hrošči' na koncu lahko več skupnega s porscheji kot pa z volkswagni.

Z avtomobili, kot je Volkswagnov 'Käfer' (hrošč) je Memminger povezan že celo življenje, ker si je kmalu po opravljenem vozniškem izpitu omislil rabljenega 'hrošča', ki pa je imel eno izrazito 'hibo', ker je bil po mnenju takrat mladega Nemca enostavno prepočasen, zato je že čez nekaj tednov nadomestil originalni motor s pogonskim sklopom iz porscheja 356. S takšnim 'hroščem' je v mladosti sodeloval tudi na nekaterih dirkah in ob koncu dirkaške kariere celo pristal za volanom tekmovalnega porscheja na znameniti vztrajnostni dirki 24 ur Le Mansa.

Vloženi denar, zaslužen z uspešnimi nastopi na dirkah, je Memminger investiral v lastno železarsko podjetje, ki pa ni nikoli doseglo rentabilnosti. Kasneje (konec devetdesetih let prejšnjega stoletja) je v bližini Ingolstadta (Reichertshofen) ustanovil novo podjetje Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau GmbH, kjer so se specializirali predvsem za restavriranje, predelave in popravila kasnejših 'hroščev' (modela 1302 in 1303) v obeh karoserijskih različicah ('fastback' limuzina in kabriolet), zelo radi pa obnavljajo tudi starodobnike kot je volkswagen-porsche 914. V bistvu je za nastanek njegove delavnice zaslužna njegova žena, ker je za njo v domači delavnici ustvaril obsežno restavriran primerek odprtega, kabrioletskega 'hrošča'.

Že takrat, ob restavriranju ženinega 'hrošča', je Memminger opazil, da prvotni 'hrošči' še vedno zanimajo ogromno ljubiteljev avtomobilov, poleg tega je ugotovil, da v Nemčiji ni več veliko specialistov, ki bi se po njegovem zelo resno ukvarjali z restavriranjem ali predelavami prvotnih 'hroščev'. Na srečanjih, kjer so ljubitelji 'hroščev' prišli v stik z ženinim restavriranim in predelanim 'hroščem', se je kmalu pojavila peščica prvih interesentov, ki so želeli, da Memminger opravi podoben postopek tudi pri njihovih 'hroščih'. Tako se je iz hobi projekta rodila uspešna poslovna ideja, ki jo trenutno uresničuje 10 zaposlenih. Do sedaj mu je zaupalo že približno 250 lastnikov originalnih 'hroščev', ki so po obnovi prejeli vozila, kjer je 80 odstotkov sestavnih delov popolnoma novih, 20 odstotkov pa jih obnovijo in ponovno uporabijo.

Memminger je v zadnjih dvajsetih letih nabral tudi dovolj (približno 200) donatorskih vozil v obliki voznih in nevoznih 'hroščev', ki prispevajo tudi kakšen sestavni del, večino novih sestavnih delov pa sedaj izdelajo sami. Na začetku so v tej delavnici prisegali samo na nove originalne sestavne dele znamke Volkswagen, vendar je Memminger sčasoma ugotovil, da je kvaliteta rezervnih delov, izdelanih v zadnjih letih proizvodnje originalnega 'hrošča' slaba, oziroma nezadostna, morebitni kvalitetni originalni sestavni deli pa dosegajo astronomske vrednosti. Poleg tega se je na tržišču pojavilo tudi ogromno izredno slabo izdelanih kopij originalnih sestavnih delov, zato so bili Nemci na koncu skoraj prisiljeni v začetek lastne proizvodnje sestavnih delov. Najprej so začeli izdelovati bočna karoserijska vrata in še nekatere dele karoserije, sčasoma pa so pričeli izdelovati tudi prednjo in zadnjo požarno steno ter sestavne dele prednje osi in menjalnika. Izdelujejo pa tudi oba karoserijska pokrova iz umetnih mas.

Kot posebnost velja omeniti, da je večina novih karoserijskih delov, ki jih izdela Memminger, iz pocinkane pločevine, v njegova bočna vrata so vdelane tudi zaščitne prečke. Ob postopku restavriranja vozila se karoserija odstrani iz vozne šasije, ki je tudi razstavljena in po obnovi galvanizirana ter plastificirana. Nemci lahko ob obnovi poskrbijo tudi za vgradnjo ABS sistema, ksenonskih žarometov, servo volanskega mehanizma in ogrevanih prednjih sedežev, že več let pa testirajo tudi vgradnjo zračne blazine za voznika, vendar trenutno še niso povsem zadovoljni z izidi testov. S takšno nišno poslovno usmeritvijo si je Memminger nakopal tudi nekaj sovražnikov iz vrst zapriseženih ljubiteljev originalnih 'hroščev', ker so prepričani, da novodobne pridobitve nimajo kaj iskati v starem avtomobilu. Vse skupaj pa seveda ni poceni, ker je restavriranje avtomobila skrben in dolgotrajen proces, ki ga ni mogoče uspešno zaključiti v kratkem času. Vsak originalni 'Buckelporsche' (manj znano nemško ljudsko ime za originalne 'hrošče' …), ki pristane v Memmingerjevi delavnici, v njej preživi od 6 do 8 mesecev.

V tem času mu vgradijo tudi nov 2,0-litrski bencinski bokserski pogonski motor (tip 4), ki je nekoč deloval v serijskih avtomobilih kot so VW 411/412, VW T2/T3 in VW-Porsche 914. Tako ima obnovljen 'hrošč' lahko namesto tovarniških 50 'konj' (37 kW, originalni, generalno obnovljeni 1,6-litrski bencinski bokserski motor lahko po želji kupca ostane v vozilu) pod motornim pokrovom lahko najmanj 100 (74 kW) in največ 175 'konj' (129 kW), temu primerno so izvedene tudi ojačitve karoserije, posledično pa vgradijo tudi izboljšan zavorni sistem. Posebno pozornost pa namenijo tudi notranjosti potniške kabine, ki jo delno modernizirajo in oblečejo v večjo količino usnja. Ker lahko kupec sam izbere barvo karoserije in barvno usklajenost oblazinjenja, je vsak takšen 'hrošč' v bistvu unikat.

Na koncu pridemo do prodajnih cen, ki so skrbi in vloženi ljubezni primerne. Za restavriranega originalnega 'hrošča' iz te delavnice boste odšteli najmanj 95.000 evrov, v povprečju pa kupci za restavriranje in dodelavo odštejejo od 130.000 do 150.000 evrov. Za različico s 175 KM boste odšteli več kot za marsikaterega novega porscheja, simbolična je tudi prodajna cena, ker boste za vsakega vgrajenega 'konja', ki ga lahko mobilizira pogonski sklop, odšteli 1000 evrov …

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
VW 1303 Gelb-Schwarzer-Renner

VW 1303 Gelb-Schwarzer-Renner

Porsche-Salzburg-Rallyekäfer

Porsche-Salzburg-Rallyekäfer

Memminger Feine-Cabrios & Stahlbau: Rojstni kraj posebnih  hroščev
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov