Avto.info

Nemčija

Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih 'H' starodobnikov

Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih 'H' starodobnikov

Nemčija

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov

Iz Nemčije prihaja novica o povečanem prirastku populacije nemških štirikolesnih starodobnikov, ker je bilo v 1. januarju leta 2016 na nemških cestah v obtoku 10,7 odstotka več registriranih starodobnikov kot 1. januarja 2015. Tako po nemških cestah trenutno kroži 343.958 avtomobilov z nemško 'H' registrsko tablico.

Če k tej kvoti prištejemo tudi starodobna kmetijska in gospodarska vozila ter motocikle, potem je celotna nemška populacija starodobnikov še nekoliko večja (približno 388.000 vozil). Na prvem mestu po številu registriranih primerkov je še vedno legendarni originalni Volkswagnov 'hrošč', ker je v Nemčiji trenutno registriranih 32.750 klasičnih 'hroščev'. Na drugem mestu lestvice najdemo legendarni 'taksi-mercedes' iz serije W123 (predhodnik današnje serije E), ki je še vedno izredno cenjeno prevozno sredstvo v nekaterih deželah tretjega sveta, ker je dobesedno neuničljiv. V Nemčiji je še vedno registriranih 17.534 primerkov te klasične limuzine, ki so jo kupcem prvič ponujali tudi v karavanski T (transport) različici. Na tretjem mestu najdemo legendarni stuttgartski roadster (mercedes-benz SL (R107)), zadnji SL, ki si še resnično zasluži oznako SL ('Sehr Leicht' (zelo lahek)), kasnejši primerki bi morali nositi oznako SS, ki pa v tem primeru ne pomeni 'SuperSport', temveč 'Sehr Schwer' (zelo težak). V Nemčiji je še vedno registriranih 11.325 primerkov tega elegantnega športnega dvoseda, ki so ga Nemci izdelovali zelo dolgo (1971-1989), tudi kot klasični 2+2 kupe (serija SLC).

Največji prirastek pri populaciji starodobnikov ob primerjavi z lanskim letom je doživel legendarni golf I, ker govorimo o 35 odstotkih prirastka. Vendar je registrirana populacija prvotnega golfa še vedno majhna (4519 primerkov) ob primerjavi s populacijo avtomobila (prvotni 'hrošč'), ki ga je golf I nasledil. Čedalje bolj priljubljen postaja tudi opel kadett, predhodnik današnje astre, ki ima v Nemčiji trenutno 4280-člansko populacijo. Bolj redko zastopani, in posledično bolj cenjeni, so postali legendarni trabanti, ki so nekoč mobilizirali Vzhodno Nemčijo. Po podatkih urada KBA jih je v Nemčiji trenutno samo še 2032, posledično je trabant pristal šele na 21. mestu lestvice trenutno najbolj popularnih starodobnikov v Nemčiji. Opažajo pa predvsem dva trenda. Oba sta povezana z mlajšimi starodobniki ter 'mladodobniki' (vozila s starostjo od 20 do 30 let), ker v Nemčiji narašča zanimanje kupcev za vozila iz sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja. Kupujejo jih predvsem mlajši kupci …

Upoštevati je treba tudi to, da je dejanska populacija starodobnikov v Nemčiji v resnici občutno večja od uradnih številk, ker vsi starodobniki nimajo nameščenih 'H' registrskih tablic. Za to je več vzrokov. Kot strokovno argumentiranega omenjajo odsotnost različnih certifikatov, ki pričajo o pristnosti vozila, tu je tudi nemška davčna politika, ki v primeru starodobnikov favorizira vozila z večjimi pogonskimi motorji. Kot primer so navedli lastnika majhnega starodobnika z vgrajenim motorjem, ki nima več kot 0,8 litra delovne prostornine. V tem primeru se lastniku v Nemčiji ne splača pridobiti H tablice, ker bo letno odmerjeni davek za starodobnika višji kot če bi registriral avtomobil kot vsi ostali lastniki avtomobilov. Zaradi tega je v Nemčiji s 'H' tablico opremljenih samo 2032 trabantov, čeprav je registrirana populacija teh avtomobilov občutno večja (13.436 primerkov). Podobno velja tudi za prvega golfa, ker je samo 28 % vseh v Nemčiji, še vedno registriranih preživelih golfov opremljenih s 'H' tablicami. Bolje kaže kadettu (36 %), odlično se godi tudi originalnemu transporterju znamke Volkswagen, ker je 56 odstotkov celotne nemške populacije opremljenih s cenjenimi 'H' tablicami.

Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Nemčija: Skoraj 11 odstotkov več uradno registriranih  H  starodobnikov
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov