Avto.info

Association of British Insurers (ABI)

Skrite stroškovne pasti novih avtomobilov

Association of British Insurers (ABI): Skrite stroškovne pasti novih avtomobilov

Association of British Insurers (ABI)

Avtor: Foto: ABI

Iz Velike Britanije, kjer domuje tudi združenje britanskih zavarovalničarjev (ABI), prihaja novica o s strani kupcev spregledanem 'drobnem tisku' ob nakupu novih avtomobilov z množico vgrajenih sodobnih IT pripomočkov in pomagal, ki morda res dvigujejo nivo prometne varnosti, istočasno pa lahko poskrbijo tudi za astronomski dvig stroškov ob morebitnih popravilih tako opremljenih vozil …

Ja, sodobna varnost ima očitno res svojo ceno. Vsaj če verjamemo sedaj objavljenim izsledkom britanskih zavarovalničarjev, ki pravijo, da so se popravila poškodovanih in pokvarjenih avtomobilov v Veliki Britaniji v zadnjih petih letih podražila za povprečnih 32 odstotkov, predvsem zaradi čedalje bolj kompleksne tehnike, čedalje bolj pogoste menjave (namesto popravila …) sestavnih delov in nepristopnosti, oziroma neprijaznosti vozila glede vzdrževanja (vgradnja astronomsko dragih prednjih svetil, otežena menjava potrošnih elementov kot so žarnice in akumulatorji …).

Samo za ponovno nastavitev (kalibracijo) vgrajenih senzorjev v vetrobranskem steklu vas bodo ponekod oželi za 700 britanskih funtov. Takšno ožemanje kupcev je nezaslišano, pravijo britanski novinarji in strokovnjaki. Za takšen porast stroškov je kriva predvsem vgradnja medijsko opevanih 'Autonomous Emergency Braking' sistemov. Ob tem so nanizali tudi nekaj primerov. Recimo, da ste lastnik Fordovega focusa s takšno tehnologijo. V primeru morebitne menjave vetrobranskega stekla lahko pričakujete, da boste za vetrobransko steklo odšteli 123 odstotkov več kot lastnik enakega focusa brez vgrajene 'must have' navlake. V primeru Volkswagnovega golfa ob tem omenjajo 78-odstotno podražitev vetrobranskega stekla.

Nekoč ste v motornem košu vaših avtomobilov lahko našli pošteno odmerjeno rezervno kolo, v današnjih časih boste našli samo 'natrpane' motorne koše, kjer brez določenih posegov (odstranitev pokrova motorja, odstranitev prednjega odbijača, maske hladilnika …) sploh ni več mogoče zamenjati ali popraviti delov v bližini pogonskega sklopa. Vse to pa seveda dviguje število potrebnih delovnih ur za uspešno izvedbo popravila. Posledično pa je občutno višji tudi končni račun za lastnike avtomobilov. Ste morda lastnik avtomobila s še enim medijsko opevanim sistemom (Forward Collision Mitigation System)? Za menjavo senzorjev, ki so potrebni za brezhibno delovanje takšnega sistema, boste v primeru modnega audija Q5 odšteli 1.459 britanskih funtov ali pa 1.629 britanskih funtov v primeru volkswagna touareg. 'Zmagovalec' (za servisno osebje) pa je modni mitsubishi outlander, ker vas bodo ob menjavi takšnih senzorjev olajšali za 2.024 britanskih funtov.

Malo bolje jo bodo odnesli lastniki še dveh modnih vozil (toyota C-HR & škoda kodiaq). Prvi bodo ob menjavi prej omenjenih senzorjev izgubili 690 britanskih kupcev, ljubiteljem češke tehnike bodo zaračunali 483 britanskih funtov. Seveda bodo imeli podobne težave tudi lastniki podobno opremljenih vozil z razbitimi prednjimi odbijači, ki so v določenih primerih 'leglo' različnih senzorjev, radarjev in kamer. Zato Britanci svetujejo kupcem, da naj 'ob hlastanju' po novih vozilih z vgrajeno modno 'must have' varnostno opremo raje izberejo model, kjer je ta tehnika skrita v bližini pokrova motorja. Britanski zavarovalničarji ob tem opozarjajo proizvajalce avtomobilov tudi na možnost upora s strani kupcev, ker bodo nekateri zaradi skrbi o morebitnih visokih stroških vzdrževanja in popravil posledično raje izbrali avtomobil brez vgrajenih varnostnih pripomočkov.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov