Avto.info

Raziskava kluba ADAC

Slaba rentabilnost električnih avtomobilov

Raziskava kluba ADAC: Slaba rentabilnost električnih avtomobilov

Raziskava kluba ADAC

Avtor: Foto: ADAC & Bosch
Raziskava kluba ADAC: Slaba rentabilnost električnih avtomobilov

V Nemčiji so politiki pred kratkim sklenili, da bodo nemški kupci v bližnji bodočnosti precej bolje sponzorirani s strani države in proizvajalcev, ker bodo ob nakupu električno gnanega avtomobila deležni subvencije v znesku 4.000 evrov. Navzlic temu in prepričevanju marketinga o poceni vožnji z električnimi vozili bo vožnja z njimi za uporabnike v resnici celo dražja kot vožnja z dizelsko ali pa bencinsko gnanimi avtomobili.

Tisti, ki si bo v Nemčiji v teh časih omislil striktno električno gnan nov avtomobil bo oproščen plačila večine davkov, poleg tega bo deležen tudi uporabe posebej določenih parkirišč in plačila nižje parkirnine na večini parkirišč, ob vožnji po mestu pa bo lahko uporabljal tudi vozne pasove, ki so po navadi namenjeni samo taksistom in javnemu prometu. Kljub vsem tem ugodnostim, ki čakajo morebitne kupce električno gnanih avtomobilov, je nedavna raziskava kluba ADAC razkrila, da so lastniški stroški na vsak prevoženi kilometer v večini primerov (testirali so električno gnane serijske modele enajstih proizvajalcev) višji kot so jih deležni lastniki klasično gnanih avtomobilov s pogonskimi motorji na notranje izgorevanje.

Izmed dvanajstih testiranih serijskih modelov striktno električno gnanih avtomobilov so kot zmagovalno kombinacijo izpostavili samo dva primerka (mercedes-benz B 250 e in KIA soul EV) avtomobilov, ker vam bo prvi ob primerjavi s podobno motoriziranim bencinsko gnanim sorodstvom (B 220 4MATIC 7G-DCT) na vsakem prevoženem kilometru privarčeval 3,6 centa, čeprav B 250 e ob tem ni mogel poraziti dizelsko gnanega sorodnika (B 220 d 7G-DCT), katerega uporaba je za lastnika na vsakem prevoženem kilometru cenejša še za dodatna 2 centa (približno). To področje resnično obvladujejo samo Južnokorejci. Njihova električno gnana KIA soul EV bo lastniku zagotovila nekoliko manjši finančni prihranek kot lastniku dobro meščanskega izdelka iz Stuttgarta, vendar je ob tem vseeno cenejša (od 0,6 (1.6 CRDi) do 0,9 centa (1.6 GDI) na vsak prevoženi kilometer) kot pa dizelsko ali pa bencinsko gnano sorodstvo v obliki različic soul 1.6 GDI spirit in soul 1.6 CRDi spirit automatic.

Pri preostalih desetih testiranih primerkih električnih avtomobilov bodo njihovi lastniki za stroške ob vsakem prevoženem kilometru odšteli od 0,4 do 10 centov več kot lastniki različic z vgrajenimi bencinskimi in dizelskimi motorji. Krivdo za takšno stanje najdemo predvsem v še vedno previsokih prodajnih cenah električnih avtomobilov, ki jih subvencije sicer nekoliko znižajo, vendar ne v tej meri, da bi se zaradi tega znižali tudi dejanski stroški vožnje na vsakem kilometru, ker so Nemci ob pridobivanju izsledkov  upoštevali tudi "Well-to-wheel" stroške, ki jih avtomobilski marketing ob oglaševanju rad v celoti zanemari. Poleg tega ima večina električnih serijskih avtomobilov trenutno še vedno premajhen akcijski doseg, zato prihranki ob nakupu poceni pogonske energije ne pridejo do izraza. Ob tem so posebej izpostavili električne 'nizkocenovnike' kot so citroen c-zero tendance (nemška prodajna cena: 19.390 evrov), mitsubishi electric vehicle in peugeot ion active (nemška prodajna cena: 19.390 evrov), ker so vsi trije v povprečju na vsakem prevoženem kilometru za 5 centov dražji za vzdrževanje kot pa primerljivi serijsko bencinsko gnani majhni avtomobili istih treh proizvajalcev.

Še dražji bo za uporabnika preskok na električno gnana vozila nekaterih nemških proizvajalcev, ker so stroški na vsak prevoženi kilometer tudi v tem primeru višji kot pri primerljivo motoriziranih različicah z vgrajenimi dizelskimi in bencinskimi motorji. Tako bo BMW i3 na vsakem prevoženem kilometru iz voznikove denarnice potegnil za 7,4 centa več kot pa primerljivi dizelsko gnani mini cooper SD. Tudi bencinsko gnani mini cooper S je bolj prizanesljiv do lastnikove denarnice kot pa BMW i3. Ta zgodba se ponavlja tudi v primeru dveh električno gnanih volkswagnov (e-up in e-golf). Lastnik električnega Volkswagnovega malčka bo na vsakem prevoženem kilometru olajšan za dodatnih 8,5 centa, lastnik električno gnanega golfa bo za iste stroške doplačal nekoliko manj (dodatnih 4,9 centa). Največjo ceno nasedanja marketinškim idejam pa bodo plačali lastniki medijsko opevane tesle S, ker gre za električni avtomobil, katerega nakup v Nemčiji ne bo sponzorirala država. K osnovni prodajni ceni (93.800 evrov) mora nemški lastnik prišteti še rekordnih 137 centov stroškov na vsak prevoženi kilometer.

Na priloženi preglednici lahko hitro ugotovite, da je avtomobil za približno tretjino dražji od veliko bolj čislanih nemških konkurentov, ki so podobno dobro založeni s 'konji', poleg tega pa so tudi občutno cenejši za vzdrževanje (vsaj v pogledu stroškov na vsak prevoženi kilometer …). Vsi podatki v preglednici bazirajo na aktualnih nemških cenah pogonskih goriv in izračunih, ki predvidevajo vsaj 4 leta lastništva vozila in 15.000 prevoženih kilometrov na leto.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov