Avto.info

Poročilo združenja ACEA

Splošno elektromobilnost si lahko privošči samo peščica evropskih držav

Poročilo združenja ACEA: Splošno elektromobilnost si lahko privošči samo peščica evropskih držav

Poročilo združenja ACEA

Avtor: Foto: ACEA
Poročilo združenja ACEA: Splošno elektromobilnost si lahko privošči samo peščica evropskih držav Poročilo združenja ACEA: Splošno elektromobilnost si lahko privošči samo peščica evropskih držav

Vlada Republike Slovenije je pred časom sprejela strategijo na področju razvoja trga za vzpostavitev ustrezne infrastrukture v zvezi z alternativnimi gorivi v prometnem sektorju, ki predvideva, da leta 2030 ne bo več dovoljena prva registracija avtomobilov z notranjim izgorevanjem na bencin ali dizel.

Če pogledamo statistične podatke združenja Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA) potem lahko hitro ugotovite, da so to povsem nerealna razmišljanja, ker bo leta 2030 na evropskih cestah v obtoku še vedno zelo veliko avtomobilov s pogoni na fosilna goriva, ker je tržni uspeh električno gnanih avtomobilov in hibridnih vozil pogojen predvsem z gospodarsko močjo posameznih držav. V praksi to pomeni, da si bodo več striktno električnih gnanih vozil v bližnji bodočnosti lahko privoščili samo prebivalci evropskih držav z več kot 30.000 evri BDP na prebivalca. Slovenije žal ni med temi državami, naš trenutni BDP znaša samo 19.576 evrov na prebivalca. Kljub visokemu BDP-ju  se večina kupcev novih avtomobilov tudi v najbolj bogatih evropskih državah še ni pripravljena odreči prednostim, ki jih prinaša uporaba vozil s klasičnimi motorji na fosilna goriva, ker so si striktno električna vozila v teh državah do sedaj odrezala skoraj dvoodstotni delež tržnega kolača.

Izjema so države kot sta Nizozemska (10 %) in Norveška (29 %, 64.000 evrov BDP-ja …). V evropskih državah z manj kot 17.000 evri BDP na prebivalca so električna vozila občutno bolj redek pojav na cesti. Med takšne 'eksotične destinacije', kjer boste na cestah težko našli kakšen električen avtomobil pa spadajo predvsem Bolgarija (0,05 odstotni tržni delež, 6.600 evrov BDP na prebivalca, leta 2016 so prodali 21 novih električnih avtomobilov), Grčija (0,04 odstotni tržni delež, 16.300 evrov BDP na prebivalca, leta 2016 so prodali 32 novih električnih avtomobilov) in Estonija (0,2 odstotni tržni delež, 15.900 evrov BDP na prebivalca, leta 2016 so prodali 35 novih električnih avtomobilov). Kako zelo so nekateri politiki oddaljeni od realnosti pa kaže nemški primer, kjer so vladajoči nemški 'utopični socialisti' še pred kratkim širili idejo o tem, da bo v Nemčiji leta 2020 na cestah en milijon električnih avtomobilov, odnosno 6 milijonov do leta 2030.

Nemška realnost kaže povsem drugo sliko, ker znaša tržni delež trenutno registriranih električnih avtomobilov samo 0,8 odstotka (ING Diba poroča o trenutno 34.000 registriranih električnih avtomobilih ter o približno 21.000 registriranih hibridnih vozilih), in to navzlic temu, da v Nemčiji trenutno izdelajo 23 odstotkov vseh novih električnih avtomobilov. Nekoliko več električnih avtomobilov pa kroži po francoskih in britanskih cestah. V obeh državah električni avtomobili trenutno obvladujejo 1,4 odstotka tržišča novih avtomobilov, čeprav so Britanci (36.917 lani prodanih vozil) ob tem bolj dovzetni za nakup takšnega avtomobila kot Francozi (29.189). Povsem nepomembni so električni avtomobili tudi pri naših zahodnih sosedih in v Španiji, temu primerno je izražen tudi njihov tržni delež (0,2 odstotka v Italiji in 0,3 odstotke v Španiji).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov