Avto.info

ADAC

Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik

ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik

ADAC

Avtor: Foto: ADAC
ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik ADAC: Veliki test zimskih in celoletnih pnevmatik

Predstavniki nemškega kluba ADAC so v teh dneh objavili poročilo z zadnjega, izredno obsežnega testa zimskih in celoletnih pnevmatik, na katerem so Nemci tokrat testirali 35 (28 zimskih in 7 celoletnih pnevmatik) različnih pnevmatik v treh različnih velikostih (185/65 R15 T, 205/55 R16 V in 225/45 R17 H).

Letošnji veliki test zaznamuje povečan interes nemških novinarjev za lastnosti in zmogljivosti celoletnih pnevmatik, ker so čedalje bolj priljubljene pri kupcih. Povečanemu povpraševanju so se hitro prilagodili tudi proizvajalci pnevmatik, ki so v zadnjem času predstavili nekaj novih modelov celoletnih pnevmatik. Strokovnjaki kluba ADAC niso ravno najbolj navdušeni nad vedenjem nekaterih kupcev pnevmatik, ki se v interesu varčevanja radi odrečejo nakupu dveh novih kompletov pnevmatik (zimske + letne) in si namesto tega omislijo samo en komplet celoletnih pnevmatik.

Nemci znova poudarjajo, da trenutno na tržišču ne obstaja celoletna pnevmatika, ki bi uporabnikom ob vožnji po suhi cesti lahko ponudila boljše vozne lastnosti kot odlična letna pnevmatika. Sploh v primeru zaviranja (100-0 km/h). Razlika med njima je ogromna, ker govorimo o približno osem metrov daljši zavorni poti, ki jo bodo poleti deležni uporabniki avtomobila z nameščenimi celoletnimi pnevmatikami. Celoletne pnevmatike so primerna alternativa striktno zimskim pnevmatikam, vendar je ob tem vseeno potrebno upoštevati, da ob vožnji po snegu niso boljše od snežnih specialistov, zato jih Nemci ponovno priporočajo predvsem ljudem, ki se z avtomobilom ne vozijo prav pogosto ali pa živijo v krajih, kjer sneg ni stalna popotnica obiskovalcev. Poleg tega je ob tem potrebno povedati tudi to, da takšne pnevmatike niso ravno najboljša izbira za ljudi, ki bi radi premagovali cestne razdalje s hitrejšim tempom.

Nemški skeptičnosti primerno je bilo ocenjenih tudi 7 testiranih kandidatov (dimenzije pnevmatik: 205/55 R16 V) iz vrst celoletnih pnevmatik, ker sta si samo dve testirani pnevmatiki (Michelin CrossClimate & Vredestein Quatrac 5) prislužili oceno "befriedigend" (zadovoljujoče), tri preostale tokrat testirane celoletne pnevmatike (Nokian Weatherproof XL, Goodyear Vector 4Season G2 XL in Pirelli Cinturato All Season) so jo odnesle z oceno "ausreichend" (zadostno), v primeru dveh (Bridgestone A001 in Hankook Kinergy 4S H740 XL), ki sta tokrat dobili najslabšo možno oceno ("mangelhaft" - pomanjkljivo) pa naj se kupec ob srečanju z njima v trgovini raje odloči za beg …

Na testiranju trinajstih, striktno zimskih pnevmatik v dimenzijah 225/45 R17 H, je tokrat resnično blestela samo ena zimska pnevmatika. Govorimo o izdelku znamke Dunlop (tip Winter Sport 5), ki je kot edina prejela oceno "gut" (dobro). Nemci pravijo, da gre za dobro uravnoteženo (glede na vozne lastnosti …) pnevmatiko, ki se odlično obnese ob vožnji po snegu in po mokrem cestišču, dobra pa je tudi ob vožnjo po poledenelih in po suhih cestah. Istočasno ta pnevmatika ponuja uporabniku tudi varčevalni potencial pri povprečni porabi pogonskih goriv. V tem pogledu se ji lahko približa samo pnevmatika znamke Goodyear, ki je ob varčevanju z gorivom celo nekoliko boljša.

10 preostalih testiranih zimskih pnevmatik v dimenzijah 225/45 R17 H je tokrat prejelo oceno "befriedigend" (zadovoljujoče), medtem ko sta dve testirani pnevmatiki prejeli samo oceno "ausreichend" (zadostno), čeprav nimata samo slabih lastnosti. Matador MP92 Sibir Snow se dobro obnese ob vožnji po snegu, poleg tega ima še varčevalni potencial glede povprečne porabe pogonskih goriv. Podobno je tudi z enako slabo ocenjeno zimsko pnevmatiko znamke BF Goodrich (tip G-Force Winter), ki je prejela odlične ocene za izredno majhno obrabo ter za obnašanje ob vožnji po snegu in ledu. V obeh primerih je za slabi nemški oceni krivo slabo obnašanje teh dveh pnevmatik ob vožnji po mokrem cestišču.

Tokrat so testirali tudi 15 zimskih pnevmatik v dimenzijah 185/65 R15 T, ki so namenjene predvsem kupcem kompaktnih avtomobilov. V tem primeru sta resnično blesteli samo dve zimski pnevmatiki (Goodyear UltraGrip 9 & Michelin Alpin A4), zato sta obe dobili oceno 'dobro'. Minusov pa Nemci v povezavi s tem parom pnevmatik sploh ne omenjajo. Iz povsem drugačnega testa sta najslabše možno ocenjeni zimski pnevmatiki v dimenzijah 185/65 R15 T (Firestone Winterhawk 3 & Kleber Krisalp HP2). V obeh primerih so Nemci ugotovili, da sta to v bistvu samo 'zakamuflirani letni pnevmatiki', ki se kupcem predstavljata kot 'snežna specialista', ker se v resnici obneseta samo ob vožnji po suhi cesti. Pnevmatika znamke Firestone sploh ne mara dežja, težave ima tudi ob vožnji po snegu. Podobne težave ima tudi francoski gumarski izdelek, poleg tega je bila pnevmatika znamke Kleber ob vožnji najglasnejša izmed vseh nameščenih pnevmatik.

Točne izsledke najdete v priloženih preglednicah.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov