Avto.info

CNG Mobility Day 2017

Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin

CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin

CNG Mobility Day 2017

Avtor: Foto: Volkswagen in Audi
CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin CNG Mobility Day 2017: Volkswagen stavi na stisnjen zemeljski plin

Pred nekaj tedni se je v nemških medijih pojavil tale stavek: »125 Jahre Diesel sind genug« (125 let dizla je dovolj). Stavek, ki ga je izrekel eden izmed pomembnih članov kluba VCD (Verkehrsclub Deutschland), lepo ponazarja čedalje večji nemški odpor do osebnih avtomobilov z vgrajenimi dizelskimi motorji. To 'antidizelsko' vzdušje bodo sedaj skušali izkoristiti tudi pri avtomobilski znamki, ki je kriva za nastanek dizelske afere …

Pred kratkim so v koncernu Volkswagen skupaj s še nekaterimi ponudniki (E.ON Gas Mobil GmbH, Gazprom NGV Europe GmbH, Gazu GmbH, Ontras Gastransport GmbH, Open Grid Europe GmbH, Pitpoint B.V. in Total Deutschland GmbH) CNG goriva ob podpori nemške politike sprožili novo 'CNG pobudo', ki predvideva, da naj bi v Nemčiji do konca leta 2025 podeseterili količino CNG vozil v cestnem prometu. Če se bo vse izšlo po načrtih, bo takrat na nemških cestah v obtoku približno milijon avtomobilov s pogonom na stisnjen zemeljski plin (CNG). Istočasno pa naj bi narastlo tudi število CNG polnilnic. Trenutno je v Nemčiji približno 900 takšnih obratov, do zaključka prej omenjenega časovnega roka naj bi uporabniki imeli dostop do približno 2000 CNG polnilnic.

Na to, da v Wolfsburgu trenutno ne jemljejo preveč resno modne marketinške histerije glede električno gnanih avtomobilov, pa kažejo tudi načrtovane smernice v nedavno predstavljeni Volkswagnovi poslovni strategiji („Together 2025“), ki predvideva, da delež električno gnanih avtomobilov v njihovi proizvodnji osebnih vozil do konca leta 2025 ne bo višji od 25 odstotkov. Vsa ostala izdelana nova vozila bodo še vedno premikali klasični pogonski motorji. Posledično bo v ponudbi vozil iz koncerna Volkswagen še več modelov s CNG pogonom, trenutno ponujajo kupcem 14. takšnih serijskih modelov.

Eden izmed takšnih modelov bo tudi novi audi A5 sportback g-tron, ki bo v kratkem že tretji serijski CNG model te ugledne avtomobilske znamke, ker je konec leta 2016 v Evropi stekla tudi prodaja novega audija A4 avant g‑tron. Uporabnik lahko za pogon vseh takšnih modelov uporablja tako bencin kot tudi običajni zemeljski plin, biometan ali trajnostno proizvedeni Audijev e‑gas. Vgrajeni 2,0-litrski TFSI motor lahko v tem primeru mobilizira 125 kW (170 KM) pogonske moči ter 270 Nm motornega navora. Ker gre za bivalentno izveden pogon lahko uporabnik v tem primeru računa na skoraj tisoč (500 km s CNG plinom in 450 km z bencinom) kilometrov akcijskega dosega z enim samim  polnjenjem vseh rezervoarjev. CNG rezervoarji pri audiju A4 avant g‑tron so vgrajeni pod zadnjo (drugo) sedežno vrsto. V njih se lahko nahaja 19 litrov CNG plina, shranjenega ob pomoči 200 barov pritiska.

Svojo vizijo na tem področju so pred časom pokazali tudi pri največjem izdelovalcu motornih batov na tem svetu, nemškem podjetju Mahle, kjer so javnosti predstavili 1,2-litrski CNG 3-valjnik, ki ima veliko sestavnih delov (ojnice, bati, ventili in ležaji) odlično prilagojenih za uporabo CNG plina, ker morajo ob delovanju pogonskega motorja prenesti večje obremenitve kot klasični bencinski motor. Ob tem smo dobili tudi odgovor glede trditve nekaterih strokovnjakov, da so vsi klasični bencinski motorji primerni za predelavo na plinski pogon. Če so proizvajalci avtomobilov ob razvoju bencinskih pogonskih sklopov mislili tudi na to možnost, potem je predelava motorja na plin smiselna, v nasprotnem primeru se takšna predelava ne obrestuje. Osebno vem za primer, ko ima neki slovenski lastnik novejšega kompaktnega japonskega SUV modela zaradi predelave bencinskega pogonskega motorja na plin resne težave z zanesljivostjo delovanja in številom okvar pogonskega sklopa.

Eden izmed razlogov, ki žene trenutni CNG razvoj, se skriva v pričakovanjih ekologov, ker bi z množično uporabo plinsko gnanih avtomobilov lahko občutno (- 30 % (približno)) znižali količino ustvarjenih CO2 emisij. Vsi v Nemčiji pa niso ravno najbolj navdušeni nad Volkswagnovo pobudo. Pri znamki Bosch so zelo skeptični glede uspeha plinsko gnanih vozil. Po njihovem ta tehnologija ne predstavlja nobene resnične novosti, niti se zadeva do sedaj ni množično prijela pri kupcih. Vendar nas takšne izjave ne smejo presenetiti, ker pri znamki Bosch trenutno zelo dobro živijo na račun splošnega razmaha dizelske tehnologije in se temu seveda niso pripravljeni odpovedati …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov