Avto.info

Jaguar XKSS

Vrnitev mitičnega jaguarja

Jaguar XKSS: Vrnitev mitičnega jaguarja

Jaguar XKSS

Avtor: Foto: Jaguar in Lynk
Jaguar XKSS: Vrnitev mitičnega jaguarja Jaguar XKSS: Vrnitev mitičnega jaguarja Lynx-Jaguar XKSS

Lynx-Jaguar XKSS

Jaguar XKSS: Vrnitev mitičnega jaguarja Steve McQueen v družbi modela XKSS

Steve McQueen v družbi modela XKSS

Steve McQueen v družbi modela XKSS

Steve McQueen v družbi modela XKSS

Jaguar XKSS: Vrnitev mitičnega jaguarja

Sir William Lyons se je 14. januarja leta 1957 odločil, da mu tri zaporedno osvojene zmage na vztrajnostni dirki 24 ur Le Mansa povsem zadostujejo za dokončno utrditev ugleda, zato je takrat izdal ukaz o predelavi petindvajsetih tedanjih tovarniških dirkalnikov (model D-type) v legalna cestna vozila. Tako se je leta 1957 rodil legendarni jaguar XKSS …

Rojstvo tega legendarnega in skoraj mitičnega jaguarja je bilo zaznamovano tudi z veliko katastrofo za znamko Jaguar, ker je 12. februarja leta 1957 v matični tovarni izbruhnil ogromen požar, ki je takrat na območju tovarne uničil približno 270 različnih avtomobilov, med njimi tudi 9 nedokončanih primerkov modela XKSS, ki je v bistvu civiliziran D-type. Transformacija v serijsko homologiran model je prinesla višje in s sijočo kovino obdano vetrobransko steklo, stranska kabinska okna, dodatna bočna vrata na sopotnikovi strani, vgradnjo drugačnih prednjih žarometov in zadnjih luči, je pa istočasno tudi odstranila nekaj odvečnih dodatkov (predelno karoserijsko pločevino (Tonneau cover) med voznikom in sopotnikom ter značilni pokončni vertikalni stabilizator na zadku). Potnikom v civilni različici so namenili tudi nekaj minimalistično odmerjene tkanine (platno) za zaščito pred vremenskimi nevšečnostmi, dirkači si tega luksuza niso mogli privoščiti.

Vseh načrtovanih 25 izdelanih primerkov modela XKSS naj bi odšlo k kupcem v ZDA, vendar so dokončno naredili in prodali samo 16 primerkov. Enega izmed takšnih jaguarjev, ki so že leta 1957 na tedanjih cestah lahko dosegli največjo hitrost 230 km/h (enako motorizirani tekmovalni D-type je lahko dosegel 280 km/h), je za lastne potrebe zelo rad uporabljal tudi legendarni 'The King of Cool' (igralec in dirkač Steve McQueen). Zaradi tega je model XKSS pri nekaterih čislan kot prvi pravi avtomobilski superšportnik. Do sedaj ni bilo skoraj nobene možnosti, da bi si potencialni kupci in zbiratelji lahko omislili nov originalni primerek tega modela, čeprav so obstajali tudi nekateri specialisti, ki so že zelo dolgo povezani z aristokratsko britansko znamko in so takšnim kupcem lahko ponudili kopijo, ki jih je olajšala za približno 300.000 ameriških dolarjev. Prvi takšen ponaredek se je pojavil leta 1969, ko so pri znamki Lynk predstavili 'Lynx-Jaguar XKSS'. Do sedaj je nastala samo peščica teh kopij, ki jih premika sodobnejša Jaguarjeva pogonska tehnika kot pri originalu.

Ljubitelji originala bodo zadoščeni šele sedaj, skoraj 60 let po rojstvu legendarnega športnika, ker so se pri znamki Jaguar v teh dneh odločili, da bodo odpravili posledice katastrofe iz leta 1957. K temu jih je spodbudila nedavno uspešno realizirana oživitev 'lightweight' primerkov modela E-type, ki so jih resnično bogati kupci hitro razgrabili. Tako bo nastalo 9 novih primerkov modela XKSS, ki bodo izdelani po povsem enakih specifikacijah (vgrajen vrstni 3,4 litrski bencinski atmosferski šestvaljnik s 201 kW (270 bhp) pogonske moči pri 6000 vrtljajih v minuti ter 325 Nm motornega navora pri 4000 vrtljajih v minuti) kot originali iz leta 1957. Temu primerna bo tudi prodajna cena. Britanci ob tem govorijo o najmanj enem milijonu britanskih funtov. Prvi izdelani primerki modela XKSS (dolžina (približno): 4,1 m, širina: 1,65 m, višina: 0,8 m, masa avtomobila: 880 kg) se bodo pojavili na začetku leta 2017.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov