Avto.info

Fenomen navideznih kupejev

Zakaj takšni avtomobili privlačijo kupce?

Rover P5B Coupe

Rover P5B Coupe

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Rover P5B Coupe

Rover P5B Coupe

Rover P5B

Rover P5B

Rover P5B

Rover P5B

BMC 1800 Berlina Aerodinamica

BMC 1800 Berlina Aerodinamica

Citroën CX

Citroën CX

Lancia Gamma Berlina

Lancia Gamma Berlina

Fenomen navideznih kupejev: Zakaj takšni avtomobili privlačijo kupce? Audi 100 Avant

Audi 100 Avant

Fenomen navideznih kupejev: Zakaj takšni avtomobili privlačijo kupce? Rover SD1

Rover SD1

Fenomen navideznih kupejev: Zakaj takšni avtomobili privlačijo kupce? Paolo Tumminelli

Paolo Tumminelli

Pred kratkim se je na tržišču pojavilo nekaj novih serijskih modelov različnih avtomobilskih znamk, ki jih njihovi proizvajalci in resno neresni novinarji ponovno pridno oglašujejo ob pomoči marketinških izrazov kot sta 4- in 5-vratni kupe. Kdo kupuje takšne avtomobile in zakaj proizvajalci vztrajajo pri takšnih karoserijskih formah?

Odgovor na to in na podobna vprašanja smo tokrat dobili ob pomoči Tehnične univerze v Kölnu (TH Köln/University of Applied Sciences), največje nemške inštitucije te vrste, kjer predava tudi cenjeni profesor Paolo Tumminelli, ki je pred kratkim spregovoril o tej problematiki (kronično zavajanje kupcev …) v enem izmed znanih nemških medijev. 

Recepturo, po katerem nastajajo avtomobili kot so 4-vratni mercedes-benz CLS in 5-vratni audi A7 sportback so že pred mnogimi leti (od takrat je minilo že približno 50 let) iznašli Britanci, točneje zaposleni pri znamki Rover, ki so v tistih časih predstavili legendarni rover P5B (prvič vgrajen 3,5-litrski V8 motor znamke Buick) coupe. Ta bolj elegantna različica modela P5B se je lahko pohvalila s približno 5 centimetrov nižjo višino strešne konstrukcije ter bolj položnim naklonom prednjega in zadnjega kabinskega stekla, zaradi drugačne strehe so morali ob predelavi v '4-vratni kupe' (marketinška izmišljotina …) spremeniti tudi podobo kabinskih stekel pri zadnjem paru bočnih karoserijskih vrat. Do leta 2003, ko se je pojavil prvi mercedes-benz CLS, v celotni avtomobilski industriji ni bilo nobenih vaških posebnežev, ki bi klasične limuzine oglaševali kot '4-vratne kupeje'.

Podobno velja tudi za današnje '5-vratne kupeje', ki so v resnici samo bolj elegantne kombilimuzine. Tudi v tem primeru je za nastanek tega pojma kriv zavajajoč marketing, ki bi ga bilo potrebno sodno preganjati, ker s tem žalijo tudi vrednote in čustva ljubiteljev pravih kupejev, ki so v današnjih časih, ko je lahko vsak avtomobil (ne glede na obliko karoserije, medosno razdaljo in število bočnih vrat) 'pravi kupe' (mnenje medijev tipa 'Zabavnik' in 'Prodano d.o.o.') že pošteno zmedeni in razočarani nad takšnimi 'strokovnimi' ugotovitvami v medijih. Tudi v tem primeru so se Nemci zgledovali po Britancih, predvsem po legendarnem 5-vratnem roverju SD1, ki predstavlja serijsko verzijo legendarnega prototipa (BMC 1800 'Berlina Aerodinamica') iz leta 1967. Ta avtomobil je močno bplival tudi na dokončno podobo dveh serijskih 4-vratnih 'fastback' limuzin (citroën CX in lancia gamma berlina).

Pri znamki Audi so se ob prvi predstavitvi serijskih 5-vratnih modelov kot sta audi A5 in A7 sportback spomnili lastne zgodovine in ob tem omenili legendarni audi 100 avant, vendar je večina 'resnih' novinarjev to informacijo v uradnem sporočilu za javnost enostavno spregledala, ker pač v medijih raje širijo 'marketinško resnico'. S tem se strinja tudi profesor Tumminelli, ki takšnim modelom pravi »genetisch manipulierte Limousinen« (genetsko manipulirane limuzine), ker gre v primeru teh avtomobilov za 'marketinško konstruiranje', ki je s strani proizvajalca lahko izvedeno z nizkimi razvojnimi stroški, ker takšni avtomobili nastajajo na tehnoloških platformah običajnih 4-vratnih limuzin. Posledično so od teh vozil podedovali tudi lastnost, ki jim dodatno prepoveduje vstop v klub pravih kupejev, ker so od donatorjev tehnoloških platform podedovali tudi identične medosne razdalje. Pravi kupeji se lahko pohvalijo s krajšimi medosnimi razdaljami.

Težava, ki jo imajo današnje klasične 4-vratne limuzine (bolj športne 2-vratne limuzine so že zdavnaj izginile iz tržišča) je v tem, da na kupce po navadi delujejo veliko bolj dolgočasno kot medijsko opevani '4-vratni kupeji', zato kupci, ki nasedejo marketinškim pravljicam z veseljem pograbijo '4-vratni kupe', ker potem pač vozijo 'pravi kupe' (ta samozadostna ugotovitev jim dvigne ugled v družbi, vsaj tako mislijo …), ki se odlično ujame z domačim okoljem in tam postavljenimi 'katedralami', ki so v resnici samo cerkve, ker tudi v tem primeru obstajajo pravila igre, ki ločijo cerkve od katedral, podobno pa velja tudi za kupeje. Se pa sigurno lepše sliši, če živiš v kraju s 'katedralo'. Poleg tega takšna vozila (4- in 5-vratni kupeji) predstavljajo protiutež današnji poplavi modnih SUV in 'šišmiš' (oblikovni križanec) vozil, ker so SUV vozila v zadnjih dvajsetih letih postala že tako vsakdanja in povsod prisotna, da bodo v bližnji bodočnosti postala popolnoma nezanimiva za vse, ki cenijo individualnost. Z nakupom takšnega avtomobila kot je '4- ali pa 5-vratni kupe' pa lahko že sedaj elegantno izstopate v množici. Seveda pa to ne velja za ljudi 's posebnimi potrebami (mednje sodi tudi nastopaštvo …) in okusi', ki prisegajo na 5-vratne kupe groteske tipa BMW X4 in X6, ki v resnici niso nič drugega kot 'visoko nasajene kombilimuzine', ki s kupe realnostjo nimajo nobene zveze. Ko sem se leta 2013 udeležil predstavitve tedaj novega razreda S (Mercedes-Benz) v Ljubljani, sem na vprašanje o tem, kaj si pri znamki Mercedes-Benz mislijo o avtomobilu kot je BMW X6 dobil tale odgovor: »Saj veš kdo to vozi …« To izjavo je podal 'nekdo', ki je takrat za to priložnost prišel direktno iz Stuttgarta. Ja, sedaj po nedavni predstavitvi podobne serijske kupe groteske z oznako GLC, vem kdo to vozi …

Ob tem se velja spomniti tudi problematike v slovenskem medijskem prostoru, ker sem že večkrat opazil, da imajo pri nekaterih slovenskih uvoznikih resne težave z matematiko, odnosno štetjem karoserijskih vrat, ker slepo in brezkompromisno sledijo navodilom proizvajalca, ta 'bolezen' pa je žal razširjena tudi med novinarji. Leta 1979 je Tiskarna Mladinska knjiga izdala slovensko 'avtomobilsko biblijo' z naslovom KNJIGA O AVTU, kjer boste med drugim lahko izvedeli, da je Zastavina 'stoenka' 5-vratna kombilimuzina, danes uradno opevani nemški 'kupe' (BMW-ji iz serije 02 (1502, 1602, 1802 in 2002)) pa je v resnici samo 2-vratna limuzina. Pri nekaterih slovenskih uvoznikih pa ob opisovanju avtomobilov kot je 5-vratna kombilimuzina raje fantazirajo o 4-vratnih limuzinah, ker pač v državah, od koder izvirajo avtomobili, ki jih prodajajo, ob opisovanju teh avtomobilov ne uporabljajo izraza kombilimuzina. Ta je iz nemških slovarjev izginil v sredini devetdesetih let prejšnjega stoletja, sedaj imamo za to neresen in neustrezen slovenski izraz (limuzina z dvižnimi vrati), ker lahko v to kategorijo uvrstimo tudi 3- in 5-vratne karavane, odnosno kombije kot jim pravijo pri nekaterih proizvajalcih.

Uvoznikom pa svetujem, da se ob opisovanju avtomobilov držijo slovenskih izrazov in pravilnega štetja karoserijskih vrat (kot vrata šteje vsak pokrov prtljažnika z vgrajenim kabinskim steklom ...), drugače se lahko mirno odpovemo tudi dvojini v našem jeziku, ker jo pač cenjeni Francozi, Nemci in ostali narodi pač ne poznajo …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov