Avto.info

Deutsche Versicherungswirtschaft (GDV)

Zaskrbljenost nemških zavarovalničarjev

Deutsche Versicherungswirtschaft (GDV): Zaskrbljenost nemških zavarovalničarjev

Deutsche Versicherungswirtschaft (GDV)

Avtor: Foto: Continental & GDV
Deutsche Versicherungswirtschaft (GDV): Zaskrbljenost nemških zavarovalničarjev

V nemškem združenju zavarovalničarjev (GDV) so v teh dneh predstavili izsledke njihove interne študije, ki pri večini zavarovalničarjev ni sprožila lagodnih občutkov, ker se višina povprečno izplačanih premij ob poškodbah vozil njihovih zavarovancev povečuje kljub manjšemu številu prometnih nesreč.

Sodobni asistenčni sistemi in funkcije, ki nekaterim avtomobilom že omogočajo tudi delno avtonomno vožnjo, naj bi v teoriji poskrbeli za nižje število prometnih nesreč ter večjo varnost vseh udeležencev v javnem prometu. Nemške zavarovalničarje je tokrat zanimalo, če ta trditev, ki izvira iz  avtomobilskega marketinga, tudi drži. Ob tem so s pregledom lastnih baz podatkov kmalu ugotovili, da ta trditev v praksi ne drži vode, ker asistenčni sistemi v realnem življenju ne preprečijo toliko nesreč in poškodb kot jih obljubljajo 'teoretiki', poleg tega je popravilo vozil, ki so opremljena s kopico sodobnih asistenčnih sistemov občutno dražje za vse (lastnike & zavarovalničarje) …

Zato so že znižali tudi pričakovanja glede možnih prihrankov pri izplačilih premij njihovim oškodovancem, čeprav bo v bližnji prihodnosti na cestah še več vozil z vgrajenimi asistenčnimi sistemi in funkcijami, ki bodo uporabnikom omogočale delno avtonomno vožnjo. Nemški zavarovalničarji računajo, da naj bi leta 2025 prihranili samo od 7- do 15-odstotkov denarja, ki so ga oškodovancem izplačali leta 2015. Takrat so za poplačila porabili približno 22 milijard evrov. Po mnenju Nemcev so sodobni asistenčni sistemi zaslužni za dvig varnosti (mnenje ob neupoštevanju hekerskih napadov in napak v delovanju programske opreme …), vendar je njihova razširjenost trenutno omejena.

Štiri glavne ugotovitve nemških zavarovalničarjev
1. Asistenčni sistemi vas ne morejo zavarovati v vseh pogledih
Čeprav nas avtomobilski marketing redno bombardira s sporočili, kjer poveličujejo varnost potnikov v nekaterih avtomobilih zaradi vgrajenih asistenčnih sistemov vseh vrst, se morate zavedati, da tudi najboljši vgrajeni asistent enkrat naleti na meje, ko ne more več prelisičiti fizikalnih zakonov glede premikanja avtomobila.

2. Nova tehnika v praksi ni tako sposobna kot obljublja v teoriji
Asistenčni sistemi lahko v določenih pogojih (gradbišča na in ob cestah, pogoji poslabšane vidljivosti zaradi spremembe letnih časov ali vremenskih vplivov) hitro naletijo na meje svojega delovanja, posledično jih uporabniki ne morejo uporabljati redno in povsod. V realnosti je zaradi tega manj preprečenih nesreč kot jih obljublja in napoveduje avtomobilski marketing.

3. Počasna razširjenost asistenčnih sistemov
Ker je trenutna razširjenost asistenčnih sistemov v novih in rabljenih avtomobilih še nezadostna, bo preteklo še veliko let preden bodo ti sistemi lahko delovali usklajeno z ostalimi avtomobili in prometno signalizacijo. Šele takrat bomo lahko govorili o povečani varnosti za vse udeležence v prometu.

4. Dodatna tehnika poveča ceno popravil
Vgradnja različnih senzorjev in kamer, ki so nujni za delovanje nekaterih asistenčnih sistemov, bo v slučaju prometne nesreče, kjer je udeleženo tako opremljeno vozilo, občutno podražila popravilo avtomobila. Že menjava poškodovanega vetrobranskega stekla je v takšnem primeru približno 30 odstotkov dražja od popravila enakega stekla pri avtomobilu, ki ni opremljen z asistenčnimi sistemi.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov