Avto.info

AVP obuja Šolsko prometno službo

Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti

AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti

AVP obuja Šolsko prometno službo

Avtor: Foto: ADAC & ACE
AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti AVP obuja Šolsko prometno službo: Pripravili pa so tudi spletni portal Načrti šolskih poti

Prvi šolski dnevi so že mimo, Javna agencija pa s tem ni zaključila aktivnosti na področju urejanja šolskih poti. Z željo zagotoviti varnost otrok skozi vse šolsko leto so v mesecu septembru, v sodelovanju z Zvezo združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije (ZZŠAM), pripravili pilotni projekt Šolska prometna služba. ZZŠAM bo tako s svojimi prostovoljci izvajal podaljšano varovanje otrok na izpostavljenih prehodih, na 56 osnovnih šolah po vsej Sloveniji. Z novim šolskim letom pa je agencija pripravila tudi spletno platformo Načrti šolskih poti, ki bo ponudila celovit pregled šolskih poti v Sloveniji. Predstavitev aktivnosti je potekala na OŠ Škofljica.

Predstavitve za javnost, ki jo je gostil Roman Brunšek, ravnatelj OŠ Škofljica, so se udeležili direktor javne agencije mag. Igor Velov, direktorica direktorata za kopenski promet na Ministrstvu za infrastrukturo mag. Darja Kocjan ter Aleš Kocjančič, predsednik Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov.

Na OŠ Škofljica spodbujajo pešačenje in kolesarjenje otrok, ki prebivajo v bližini šole, imajo pa kar 450 vozačev iz okoliških vasi, ki jim občina zagotavlja prevoz. Ravnatelj Roman Brunšek kot velik problem prometne varnosti šolarjev izpostavlja dostavo otrok z avtomobili, saj nekateri starši, s tem ko parkirajo po površinah za pešce, ogrožajo pešce in kolesarje.

Direktor javne agencije mag. Igor Velov je poudaril pomembnost sodelovanja s šolami in nevladnimi organizacijami na področju prometne vzgoje in zagotavljanja varnosti otrok na šolskih poteh. Z željo zagotoviti varnost otrok skozi vse šolsko leto so v mesecu septembru v sodelovanju z ZŠAM pripravili pilotni projekt Šolska prometna služba. V okviru projekta bo ZZŠAM bo s svojimi prostovoljci izvajal podaljšano varovanje otrok na izpostavljenih prehodih, na 56 osnovnih šolah po vsej Sloveniji. Z novim šolskim letom pa je agencija pripravila tudi spletno platformo Načrti šolskih poti, ki bo ponudila celovit pregled šolskih poti v Sloveniji.

Mag. Darja Kocjan, predstavnica Ministrstva za infrastrukturo je dodala, da ministrstvo spodbuja aktivne prihode v šole in trajnostno mobilnost. V ta namen zagotavljajo varno infrastrukturo na šolskih poteh in podpirajo občine pri načrtovanju trajnostne infrastrukture. Zagotavljanje dobre in varne prometne infrastrukture za otroke pomeni posledično zagotavljanje dobrih pogojev za vse udeležence v prometu, saj s tem, da poskrbimo za najbolj ranljive skupine, poskrbimo za vse.

Predsednik ZZŠAM Aleš Kocjančič pa je poudaril pomembnost sodelovanja zveze in javne agencije ter izpostavil prostovoljce na terenu, ki v vsakem vremenu skrbijo, da se otroci počutijo varni na poti v šolo in iz nje. Mreža prostovoljcev ZŠAM šteje preko 4000 posameznikov, letos pa so se na 56 šolah odločili podaljšati prvi teden varovanja za dodatna dva tedna (11. – 22. september).

Šolska prometna služba
Na AVP želijo v letošnjem letu spodbuditi izvajanje Šolske prometne službe, zato bodo na 56 osnovnih šolah po Sloveniji in v sodelovanju z ZZŠAM ter njihovimi prostovoljci, izvajali podaljšano varovanje otrok na šolskih poteh do 22. septembra. S tem želijo zagotoviti varnost otrok na izpostavljenih prehodih za pešce, spodbuditi aktivnosti varovanja otrok na šolah skozi vse leto ter tudi motivirati prostovoljce k vsakodnevnemu varovanju otrok.

Cilj pilotnega projekta je spodbujanje delovanja stalne Šolske prometne službe, vključevanje in pridobivanje prostovoljcev na lokalni ravni ter spodbujati pozitiven odnos lokalne skupnosti do takšne oblike varovanja otrok v prometu. Po končanem projektu bodo izvajalci projekta ocenili aktivnosti in skupaj z agencijo oblikovali priporočila za prostovoljce, šole, občine, pristojne državne institucije in  širšo javnost.

ZZŠAM je s podporo javne agencije izvedel tudi izobraževanja in pripravil gradiva za prostovoljce, saj varovanje otrok zahteva določene veščine in tudi primerno opremo. Prostovoljci morajo biti seznanjeni s pravnimi podlagami, njihovimi pravicami in dolžnostmi, značilnostmi otrok in njihovim pogledom na promet. Ko otrokom pomagajo varno prečkati cesto, morajo otroke zadržati na prehodu, dokler prečkanje ni možno, presoditi morajo znati, kdaj gredo lahko varno čez cestišče, ustaviti promet in otroke varno pripeljati na drugo stran. Prav tako morajo biti ustrezno opremljeni, da so dobro opazni v prometu. Prostovoljci morajo biti močno vpeti v lokalno okolje in biti povezani s šolo, starši in otroki. Poleg varovanja otrok na šolskih poteh se lahko priključijo učencem na izletih, pomagajo pri izvedbi kolesarskih izpitov in pomagajo pri drugih aktivnostih šole in občinskih Svetov za preventivo in vzgojo. Direktor AVP mag. Igor Velov, je poudaril: »Pomembno je iskati rešitve za nagrajevanje prostovoljcev tudi na sistemski ravni, ki bi posameznike za to delo motiviralo k stalni prisotnosti na terenu.«

Spletna platforma Načrti šolskih poti
V letošnjem letu so na agenciji že poleg tradicionalnih aktivnosti, ki jih izvajajo skozi vse leto in ob začetku šolskega leta, pripravili tudi nekatere novosti, med drugim tudi zbirno spletno platformo Načrtov šolskih poti. Platforma bo omogočila boljši pregled nad področjem urejanja šolskih poti v Sloveniji in na ravni občin ter nudila koristne informacije o prihodih v šolo za učence, učitelje, starše in ostale udeležence v prometu.  

Osnovnošolci in njihovi starši bodo s platformo dobili vpogled v načrt šolskih poti njihove šole, hkrati pa bodo sproti obveščeni o pomembnih in večjih spremembah na njihovi šolski poti (zapore, dobre prakse in spremembe voznih redov). Starši bodo lahko poiskali najprimernejšo pot za svoje otroke in na nepravilnosti opozorili predstavnike šole ter občine. Na agenciji priporočajo, da otroci za pot v in iz šole uporabljajo načrtovane šolske poti, skladno z načrtom, ki ga pripravijo na posamezni osnovni šoli. V načrtu šolskih poti so vnesene tudi priporočene poti, kritična oz. izstopajoča mesta, ki zahtevajo večjo pozornost in ustrezno ravnanje ter trase šolskega prevoza.

Spletna platforma je poleg učencev in staršev namenjena tudi učiteljem, ki bodo lahko vnašali posodobitve načrtov, objavili aktualna obvestila in informacije, pomembne za njihove šolske poti. Prav tako pa bodo predstavniki občinskih SPV-jev in upravljavci cest pridobili vpogled v stanje na njihovem območju ter informacije o odsekih, kjer bi bili potrebni dodatni ukrepi. Preko portala bodo lahko obvestili uporabnike o izrednih razmerah na šolskih poteh, spremembah v šolskih prevozih in objavili primere dobrih praks za izboljšanje varnosti na šolskih poteh v njihovi občini.

Za več informacij priporočamo, da obiščete tudi spletne strani www.avp-rs.si.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov