Avto.info

Renaultova tovarna v Tangeru

Obrat brez ogljičnih in tekočih industrijskih izpustov

Renaultova tovarna v Tangeru: Obrat brez ogljičnih in tekočih industrijskih izpustov

Renaultova tovarna v Tangeru

Avtor: Foto: Renault
Renaultova tovarna v Tangeru: Obrat brez ogljičnih in tekočih industrijskih izpustov

• Renaultova tovarna v Tangeru, ki bo namenjena proizvodnji vozil, razvitih na konstrukcijski osnovi B0 (logan), bo začela s proizvodnjo leta 2012, ko bo letna zmogljivost na eni proizvodni liniji znašala 170.000 vozil. Postopoma se bo zmogljivost povečala na 400.000 vozil/leto.
• Okoljski vplivi tovarne Renault Tanger bodo dosegli najnižjo raven, ki jo je doslej dosegla katera koli tovarna za sestavo vozil:
- izpusti CO2 bodo nižji za 98%1, kar predstavlja okoli 135.000 ton CO2 manj na leto.
- Tovarna v naravno okolje ne bo izpuščala nobenih odpadnih vod, ki bi bile industrijskega izvora, prav tako bo poraba naravnih vodnih virov za potrebe proizvodnega procesa manjša za 70%.
• Ti rezultati bodo doseženi zahvaljujoč inovacijam v proizvodnem procesu, uporabi obnovljivih virov kakor tudi optimiziranemu vodenju vodnega cikla.

Tovarna brez ogljičnih izpustov
Izpusti CO2 bodo v tovarni Tanger nižji za 98%, kar predstavlja 135.000 ton CO2 manj na leto, in to zahvaljujoč optimizaciji porabe energije in uporabi obnovljivih virov. Nekaj preostalih ton bodo nadomestili bodisi z ogljičnim kreditom bodisi s proizvodnjo obnovljive energije znotraj tovarne.

Toplotna energija brez izpustov CO2
Prvi korak: zmanjšanje porabe toplotne energije tovarne
Renault in Veolia Environnement sta delala skupaj na zmanjšanju porabe energije tovarne. Renault je ponovno proučil in opredelil svoje procese lakiranja, še posebej vse korake v pečeh za sušenje. Uporaba naprednih tehnologij in najboljših praks na področju ponovne uporabe energije (rekuperacije) v departmaju lakirnice, ki predstavlja 70 % porabe toplotne energije v tovarni, je omogočila občutne prihranke energije: potrebe po toplotni energiji tovarne Tanger so za 35% nižje kot v primerljivi tovarni z enako proizvodno zmogljivostjo.

Drugi korak: proizvodnja toplotne energije brez emisij CO2
Veolia Environnement in Renault sta skupaj oblikovala sistem proizvodnje toplotne energije brez izpustov CO2. Kotli na biomaso bodo zagotavljali pregreto vodo pod visokim tlakom, ki je med drugim potrebna za posamezne dele procesa v lakirnici, kakor tudi toplo vodo za ogrevanje drugih industrijskih procesov ter prezračevanje prostorov. V kurilnici na biomaso bodo sežigali koščice oliv lokalnega izvora. Kot preostalo gorivo bodo v začetku uporabljali evkaliptusov les, uvožen z ladjo iz južne Evrope, čez 4 leta pa evkaliptusov les maroškega izvora.

Elektrika iz obnovljivih energij
Zahvaljujoč razvoju obnovljivih energij v Maroku bo maroški Državni urad za elektriko pokril 100% potreb tovarne po elektriki z vetrno in vodno energijo

Tovarna brez industrijskih izpustov v vode
Tovarna Tanger ne bo povzročala industrijskih izpustov v vode in bo v primerjavi z ustrezno tovarno z enako proizvodno zmogljivostjo zmanjšala odvzem vode za 70%.
Ti rezultati so posledica:
- optimizacije proizvodnega procesa, ki je omogočila manjšo porabo vode in posledično manj odpadnih vod;
- uporabe naprednih tehnologij, ki jih je zasnovala Veolia Environnement, za reciklažo industrijskih odpadnih vod v očiščeno (demineralizirano) vodo; ta ustreza kakovostnim zahtevam procesa in je uporabljena za proizvodnjo vozil. Skupaj bo tako ustvarjen prihranek, ki bi ustrezal 175 olimpijskim bazenom vode na leto, ki jih tovarna ne bo črpala iz naravnega okolja.

Jacques Chauvet, voditelj (leader) regije Euromed : »Renault se zaveda svetovnih ekoloških in ekonomskih izzivov, ki so pred nami. V sodelovanju z dvema partnerjema in na podlagi lastnega znanja na področju avtomobilske industrije se je odločil, da bo nova tovarna v Tangeru predstavlja prelomnico na področju ravnanja z okoljem v avtomobilski industriji. Doslej najobsežnejši tovrstni projekt je bil mogoč v povsem novi tovarni Skupine Renault, kjer so bili lahko številni procesi povsem na novo opredeljeni. Projekt izhaja iz Renaultove okoljske politike, ki velja že od leta 1995.«

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov