Avto.info

Za 30 varnejših cestnih odsekov

Skupaj umirjamo promet: v drugi sezoni akcije tudi do 9 odstotkov manj prehitrih voznikov

Zemljevid postavljenih prikazovalnikov

Zemljevid postavljenih prikazovalnikov

Avtor: Foto: Zavarovalnica Triglav, d.d.
Prikazovalnik hitrosti

Prikazovalnik hitrosti

Če nam uspe vplivati na zmanjšanje povprečne hitrosti v naseljih za 1 km/h, po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa pripomoremo k upadu nesreč v naseljih za 4 odstotke, zunaj naselij pa za 2 odstotka. Zavarovalnica Triglav in podjetje Sipronika se s projektom »Skupaj umirjamo promet« ter v sodelovanju z občinami že drugo leto trudita te odstotke še povišati. Najnevarnejše odseke bodo letos opremili z 12 novimi prikazovalniki hitrosti, skupno jih bodo tako postavili že 30.

Prekoračitev hitrosti je eden najpogostejših vzrokov prometnih nesreč, velika večina teh pa se zgodi na lokalnih cestah v naselju – po podatkih slovenske policije kar 46 odstotkov. Že manjše znižanje hitrosti je tako ključno za preprečevanje hudih prometnih nesreč, umirjanje prometa na najnevarnejših odsekih v naseljih pa je pomemben element preventivnega delovanja ter učinkovit ukrep za zmanjšanje števila prometnih nesreč in njihovih posledic. Ena od prijaznih in učinkovitih potez je zagotovo postavitev pametnih prikazovalnikov hitrosti na nevarne odseke v naseljih.

Z akcijo do 30 postavljenih prikazovalnikov hitrosti
Lani je Zavarovalnica Triglav v sodelovanju s podjetjem Sipronika v projektu »Skupaj umirjamo promet« postavila kar 18 prikazovalnikov hitrosti »Vi vozite«, ki voznikom pokažejo hitrost njihove vožnje. V želji po počasnejši vožnji na nevarnih odsekih, kjer so najbolj izpostavljeni najmlajši pešci, torej v okolici šol in vrtcev, podjetji tudi v letošnjem letu nadaljujeta omenjeno akcijo.

12 izbranih občin, ki so se konec maja letos v drugi sezoni akcije prijavile na razpis za sofinanciranje postavitve prikazovalnika, bo dobilo svoje prikazovalnike hitrosti na ključnih šolskih poteh v začetku šolskega leta. Med njimi so Dobrova - Polhov Gradec, Polzela, Novo mesto, Ljubno, Bled, Šalovci, Solčava, Gorenja vas - Poljane, Trbovlje, Šmarješke Toplice, Velike Lašče in Sevnica. Zavarovalnica Triglav bo tako v dveh letih akcije skupno pomagala postaviti kar 30 prikazovalnikov hitrosti in s tem razširiti zavedanje o pomenu varne, umirjene vožnje med vsemi udeleženci v prometu.

»Sramotilni steber« s pozitivnim učinkom
Prikazovalniki hitrosti shranjujejo in obdelujejo podatke o prometu, ti pa so vidni na spletnem portalu www.vi-vozite.si. Tako sistem predstavlja inovativno in učinkovito rešitev ter je pomembno orodje za analizo podatkov in nadaljnje ukrepe za zmanjševanje hitrosti. »Spremljamo tudi rezultate primerjave med učinki izklopljenih in vklopljenih prikazovalnikov. V obeh primerih se hitrosti vozil merijo, le da se pri prvem izmerjene hitrosti voznikom ne prikažejo, pri drugem pa se. Kadar je prikaz podatkov vklopljen, prikazovalniki voznike pohvalijo ali pokažejo, da njihova vožnja ni primerna. Rezultati kažejo znaten upad deleža prehitrih voznikov in zmanjšanje povprečne hitrosti, ko je prikaz na napravah vključen,« pravi direktor Sipronike Marjan Kržišnik.

V letošnji akciji se je po postavitvi prvega prikazovalnika hitrosti na Dobrovi delež prehitrih voznikov na odseku z merilnikom zmanjšal že za 6 odstotkov. Najboljši rezultat med občinami, v katerih so prikazovalnike to poletje že postavili, so dosegli vozniki na Polzeli, kjer se je delež prehitrih voznikov zmanjšal kar za 9 odstotkov. Povprečna hitrost se je v štirih krajih (Ljubno, Polzela, Novo mesto in Dobrova) zmanjšala od 1 do 2,5 km/h, kar pomeni precejšen vpliv na boljšo varnost na cesti in uspešno sledi ciljem projekta »Skupaj umirjamo promet«.

Andrej Brglez, direktor Inštituta za civilizacijo in kulturo ter eden najbolj uveljavljenih strokovnjakov za varnost v prometu pri nas, o prikazovalnikih hitrosti, postavljenih na premišljeno izbranih mestih, meni: »So pomembno in učinkovito dodatno orodje za umirjanje prometa, ki v projektih, kot je ta, ne učinkujejo pozitivno zgolj na voznike, ampak so kot nekakšen informativni sramotilni steber. Na njih se vsem udeležencem v prometu jasno pokaže, kakšen odnos do varnosti in ljudi ima vsak od nas. V dodatno spodbudo vsem, da se velja potruditi biti boljši.«

S projektom ozaveščajo širše
Rešitev pa ni pomembna le za voznike. Prikazovalniki so ključni tudi za učence in druge pešce, ki lahko vidijo prikaz statistike na posebnih zaslonih v šolski avli oziroma na spletni strani občine. Tako ozaveščajo svojo lastno vpletenost v promet in postajajo glasniki varne vožnje v svoji okolici. »Letos bomo v sodelovanju s posameznimi lokalnimi skupnostmi, kjer so nameščeni prikazovalniki, izvedli aktivnosti, s katerimi bomo nagovarjali deležnike v prometu, predvsem voznike pa tudi šolarje, in tako še okrepili učinek prikazovalnikov,« je o dodatnih prizadevanjih v projektu povedal Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje v Zavarovalnici Triglav.

Hkrati so prikazovalniki pomembni tudi za vse odgovorne za umirjanje prometa, kot so občinski oddelki za urejanje prometa, občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, policija, redarstvo, uprave šol in vrtcev. Ti lahko stanje spremljajo na portalu in po potrebi ukrepajo s strožjimi merili v prometu. »Pri nas smo prikazovalnik že lani namestili pri Osnovni šoli Ludvika Pliberška na Lackovi cesti v Mariboru. Omenjeni odsek, ki velja za kritično prometno območje, dnevno prevozi približno 15.000 vozil, šolo pa obiskuje okrog 550 otrok. Tudi s t. i. skritimi meritvami, ko je naprava nekaj časa izključena in nato spet vključena, smo dosegli, da se je povprečna hitrost zmanjšala za 3,52 km/h, delež prehitrih voznikov pa se je tako zmanjšal za več kot 16 odstotnih točk. Podatke redno preverjamo na spletnem portalu Vi vozite in zaenkrat smo z rezultati zadovoljni,« opisuje pozitivno izkušnjo ob spremljanju rezultatov akcije Denis Kocbek iz Urada za komunalo, promet in prostor na Mestni občini Maribor, kjer se je najbolj zmanjšal delež prehitrih voznikov v enem letu po postavitvi prikazovalnika v lanski sezoni akcije.

Pozitivni učinki vsekakor kažejo na pravo smer projekta, zato nadaljevanje akcije »Skupaj umirjamo promet« in spremljanje rezultatov nista le smiselna, temveč tudi družbeno odgovorna. Za udeležence v prometu pa je to prijazen opomnik, da vsak prispeva svoj delček k varnejšim slovenskim cestam.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov