Avto.info

4. simpozij Emobility

Spet smo pogrešali slovenske predstavnike avtomobilskih zastopnikov

4. simpozij Emobility: Spet smo pogrešali slovenske predstavnike avtomobilskih zastopnikov

4. simpozij Emobility

Avtor: Foto: S Rally
4. simpozij Emobility: Spet smo pogrešali slovenske predstavnike avtomobilskih zastopnikov 4. simpozij Emobility: Spet smo pogrešali slovenske predstavnike avtomobilskih zastopnikov 4. simpozij Emobility: Spet smo pogrešali slovenske predstavnike avtomobilskih zastopnikov

V prostorih Gospodarske zbornice Slovenije je v četrtek in petek potekal že 4. simpozij Emobility. Kot vedno do zdaj je bil simpozij izredno zanimiv, saj so se na njem kot predavatelji zvrstili številni ugledni poznavalci in strokovnjaki trajnostne mobilnosti. Nabor tem je bil izredno pester; od boljšega zdravja, ki ga bodo prinesli električni avtomobili, kako tujci gledajo na infrastrukturo (Smatrics, ki se odkrito spogleduje tudi z vstopom na slovenski trg), o baterijah, ki so še vedno zaviralo večji proizvodnji električnih avtomobilov električnih avtomobilih ki prihajajo, …

Pred štirimi leti se je simpozij zdel skoraj kot srečanje ljubiteljev znanstvene fantastike, že po štirih letih pa je električna mobilnost postala realnost! Gostujoča država je bila to pot Nizozemska; ena najbolje razvitih in najbolj ambicioznih držav na področju trajnostne mobilnosti. Nizozemska ima pred Slovenijo veliko prednosti: od bistveno višjega BDP-ja, do obilice lastne vetrne energije, in nenazadnje do izredno ravne pokrajine, ki je pisana na kožo električnim avtomobilom. Vendar pa vse te prednosti ne smejo biti izgovor, da se Slovenci ne bi zgledovali po njih.

Tudi največji Slovenski projekt na področju trajnostne mobilnosti EDISON je imel na simpoziju pomembno besedo. Gre za ambiciozen projekt več kot šestdesetih partnerjev iz različnih področij; od občin, mest, od industrije, raziskovalnih ustanov (univerz in srednjih šol) ter največjih slovenskih podjetij. Namen EDISONa je, da bi postala Slovenija referenčna država na področju trajnostne mobilnosti, ter znanje in dosežke širiti tudi v druge države. Direktorica SRIP ACS+ Tanja Mohorič je predstavila tudi izredno ambiciozen projekt Razvojno-inovacijskega centra Koper, ki naj bi stal na lokaciji, kjer je nekoč delovalo izredno uspešno podjetje Tomos.

Seveda se predavatelji in razpravljavci (med njimi je bil tudi Bojan Žlender iz Ministrstva za infrastrukturo, na katerem so pripravili strategijo) niso mogli izogniti famozni letnici 2030. Ta je bila na udaru medijev v zadnjem tednu, vendar predvsem zato, ker mediji niso pravilno razumeli zapisanega. Ne gre za to, da se z avtomobili, ki imajo motor z notranjim izgorevanjem ne bodo smeli več voziti po letu 2030; gre preprosto za to, da se ne bodo smeli več prodajati avtomobili, ki bodo prispevali več kot 50 gramov CO2 na kilometer v ozračje. To pa bodo tudi priključni hibridi, proizvajalci avtomobilov pa tudi že obljubljajo, da se bo do takrat našel tudi kak bencinski ali dizelski avtomobil z izredno nizko porabo. Konec koncev je do takrat še celih 13 let. Ob razpravah se je celo pokazalo, da strategija, ki je v slovensko javnost zadela kot »bomba«, absolutno ni dovolj ambiciozna in da bomo to povsem po naravni poti lahko njene cilje dosegli že celo prej.

Na simpoziju so poleg strokovnjakov, ter predstavnikov velikih podjetij sodelovali tudi predstavniki civilne družbe; DEMS (Društvo za električno mobilnost Slovenije), ki so predstavili svoje videnje prihodnosti (ki jo sami živijo že zdaj), ter težav s katerimi se soočajo. Imamo eno najboljših infrastruktur na Svetu (glede na število električnih avtomobilov celo boljšo kot Nizozemci), vendar je upravljanje z njo katastrofalno, napačna pa je tudi cenovna politika. Kljub temu, da smo to polnilno infrastrukturo davkoplačevalci (pre)drago plačali, zdaj v glavnem sameva. Na šestindvajsetih polnilnih postajah SODO ob avtocestnem križu (za katero je bilo porabljenih neverjetnih 1,7 milijona davkoplačevalskega denarja) se namreč na vsaki postaji povprečno polni manj kot en avtomobil na dan!

Pomembno vlogo na Simpoziju so spet igrali členi DEMSa. Primož Lemež je organizator simpozija, Marko Logonder je pripravil izredno zanimivo predavanje o baterijah, Teo Bunta o zdravstvenem vidiku uvedbe električnih avtomobilov, Ignac Završnik je predstavil delovanje DEMSa, svoje videnje električnega avtomobila pa je podal vedno zanimiv in provokativen Andrej Pečjak. Po njegovem predavanju pa se je vnela živahna debata (kot vedno) med zagovorniki hitrejšega in počasnejšega prehoda v emobilnost. Zdaj »dizlaši« vsaj ne trdijo več, da bo dizel večen! Zasluge zato pa imajo predvsem člani DEMSa, ki vztrajno informirajo javnost o dosežkih emobilnosti.

Žal pa smo spet pogrešali predstavnike slovenskih avtomobilskih zastopnikov. Očitno so prav oni v tem trenutku največji zaviralci večjega prodora električnih avtomobilov na slovenski trg. Organizatorji simpozija SRIP ACS+ ter Emobility (Primož Lemež) so obljubili, da bodo simpozij na temo emobilnosti ponovno pripravili prihodnje leto.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov