Avto.info

Ženeva 2005

Vse po novem

Ženeva 2005: Vse po novem

Ženeva 2005

Avtor:
Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem Ženeva 2005: Vse po novem
Ženevski avtosalon ni še nikoli razočaral. Tudi letos je pomladni znanilec novosti na prodročju avtomobilizma prikazal številne novosti. Ogromno je bilo serijskih novosti, trend gre v smer križanja različnih razredov in novih pogonskih tehnologij, hostese pa razen Seatovih niso več tako razgaljene.

Alfa Romeo Po mnenju mnogih najlepši avtomobil srednjega razreda, alfa romeo 156, je dobil naslednika. Tokrat s številčno oznako 159 povzema linije predhodnika in prinaša nove precej zmogljive motorje z močmi od 120 in vse do 260 'konjev' za športni GTA. Povsem nov model je tudi brera, ki bo zamenjala GTV coupe. Kasneje pride tudi 159 karavan, oba pa temeljita na skupni platformi Alfe in Saaba. Tudi paleta motorjev je nova, bencinski so pridobili neposredni vbrizg, najmočnejši turbodizel pa bo 2,4-litrski petvaljnik s kar 200 KM. Aston Martin Prvič je bil na ogled čisto novi in serijski najmanjši model prestižne Otoške znamke, V8 vantage. Konkurenca porscheju 911 naj bi bila v voznih lastnostih in za Aston Martin nizki ceni ter novemu motorju, ki je predelan Jaguarjev osemvaljnik in ob 4,3 litra prostornine nudi 385 KM pri 7000 vrtljajih ter šiba z največjo hitrostjo 282 km/h in do prvih 100 pospeši v petih sekundah.
Audi Najdaljši karavan v zgornjem srednjem razredu je novi A6 avant, z ogromno prostora in bogato izbiro motorjev ter opreme, največ pogledov pa je pritegnil novi RS4, z osemvaljnikom V-oblike, neposrednim vbrizgom, 4,2 litroma prostornine, 420 KM pri 7800 vrtljajih in pospeškom 4,8 sekunde do 100 km/h. Rahlo osvežen je veliki A8. Audi napoveduje Q7 za začetek prihodnjega leta, leto kasneje pa naj bi videli že Q5, manjši SUV na osnovi A4. Vse glasnejše so tudi govorice o superšportniku s štirimi krogi. Bentley Continental flying spur je z največjo hitrostjo 305 km/h trenutno najhitrejše serijsko vozilo s štirimi vrati na našem planetu, saj se pod motornim pokrovom skriva dvanajstvaljnik s kar 560 'konji'. Temeljni na velikem kupeju continental GT, v notranjosti pa ponuja izjemno udobje in veliko prostora, saj medosna razdalja meri kar 306 cm. BMW Najpomembnejša novost je seveda povsem nova trojka, z motorji od dveh do treh litrov delovne prostornine in močmi od 150 do 258 KM. Največ poželjivih pogledov pa je pritegnil superšportni kupe M6, ki ga lahko opišemo le s številkami. Desetvaljnik V-oblike iz petih litrov gibne prostornine iztisne 507 'konjev' pri 7750 vrtljajih v minuti, za prestavljanje pa skrbi sedemstopenjski sekvenčni menjalnik SMG. Do 100 kilometrov na uro potrebuje 4,6 sekunde, brez blokade pri 250 pa bi baje lahko dosegel tudi 320 kilometrov na uro. Prenovljena je tudi serija 7, z novimi motorji (730i, 740i, 750i, 760i in 730d ter 745d, ki ima kar 300 KM). Bugatti Bugatti še vedno kaže predserijski veyron, ki pa naj bi jeseni končno zares zapeljal na ceste in pometel s konkurenco z ogromnom, 8-litrskim šestnajstvaljnikom, 1001 'konjem' ter navorom 1250 Nm. Menjalnik bo sedemstopenjski DSG. Cadillac V Evropo prihajajo z novim modelom BLS, ki je zaenkrat še v fazi prototipa, spadal pa naj bi v razred audija A4, BMW 3 in podobnih. Temelji na Oplovi in Saabovi osnovi za vectro ter 9-3, kupce pa naj bi pritegnil z zelo privlačno obliko in ameriškim pridihom. Chevrolet Bivši Daewoo je sedaj že na vseh evropskih trgih poimenovan Chevrolet. Dober sprejem novega imena kažejo prodajne številke, na salonu pa so pokazali športnejši 3-vratni kalos in novi matiz, ki temelji na konceptu matiz M3X. Kmalu bo nared tudi SUV na osnovi študije S3X, ki ga bo poganjal Chevroletov prvi dizelski motor. Sicer razvijajo 1,5-litrski ter 2,0-litrski turbodizel s filtrom saj, oba naj bi ustrezala normam Euro4. Iz Amerike pa prihajata še corvette kabrio ter corvette Z06 s 7,0-litrskim osemvaljnikom in 507 'konji', kar pomeni hitrost preko 305 km/h ter pospešek do 100 km/h okoli štirih sekund. Chrysler Tudi Chrysler se je podal v dizelske vode z novim V6-agregatom in tremi litri delovne prostornine, ki bo poganjal markantni 300 C.
Citroën Veliki novosti na francoskem razstavnem prostoru sta predstavljala nova C1 ter C6. Prvi, mestni malček, je nastal v sodelovanju s Peugeotom in Toyoto, drugi, luksuzna limuzina, pa temelji na C5, s katerim naj bi si delil okoli 60 odstotkov sestavnih delov, vključujoč motorje, menjalnike in podvozje. Dacia Novi logan smo tudi v Sloveniji že spoznali, z Renaultovim 1,4- ter 1,6-litrskim motorjem pa naj bi ob nizki ceni dosegal tudi na evropskih trgih vidne uspehe. Daihatsu Sirion je povsem nov in kot prvi Daihatsujev avtomobil zasnovan predvsem za evropski okus. Pomagala jim je italijanska oblikovalska hiša Italdesign Giugiaro, poganjala pa ga bosta bencinska motorja z 1,0 ter 1,3 litra prostornine. Slednji ima kot prvi na svetu poseben katalizator, ki se sam obnavlja po zaslugi kovine paladij in kot tak skrbi za čist izpuh tudi po veliko prevoženih kilometrih. Dodge Tudi Dodge želi uspeti v Evropi z novim 'crossover' pristopom, tako da naj bi nekdanji neon zamenjal mnogo privlačnejši caliber. 2,0-litrski štirivaljnik bo prišel iz naveze Chrysler, Mitsubishi in Hyundai, japonci pa bodo isto osnovo uporabili tudi za prihodnji lancer. Viper je z 8,3-litrskim desetvaljnikom še vedno deležen poželjivih pogledov in bo ostal sanjski avto z nizkimi prodajnimi številkami. Ferrari Tudi še čisto mlademu F430 so odrezali streho in nastal je novi spider. Tehnika iz Formule 1 in novi osemvaljni 4,3-litrski motor skrbita za izredne vozne lastnosti. Le za 5 km/h je od kupeja nižja končna hitrost - 310 km/h, pospešek pa se je podaljšal za eno desetinko in sedaj znaša 4,1 sekunde. Za še zahtevnejše kupce je Ferrari pripravil maranello supeamerica, ki ima 5,75-litrski dvanajstvaljnik in 540 KM, s spuščeno elektronsko streho pa lahko drvi kar 320 km/h. Fiat Povsem novi model croma naj bi poiskal podobno tržno nišo kot Renaultov vel satis in Oplov signum. Z veliko prostora in udobja v notranjosti bo odlična potovalna limuzina, kupci pa si bodo lahko omislili tudi novi 2,4-litrski petvaljni turbodizel s tehnologijo vbrizga skupnega voda, ki ponuja kar 200 KM. Tunerji so si dovolili predelati tudi multiplo in nastal je osemsedežnik s kar sedmimi vrati, ki bi morda pritegnil k nakupu tudi kakšno večjo družino.
Ford Pri Fordu s ponosom in z velikimi črkami pišejo ST - Sport Technologies. Najšportnejši focus ima tako pod motornim pokrovom 2,5-litrski Volvov petvaljni turbomotor z 220 konjskimi močmi, ki poganja sprednji kolesi, atraktiven izgled pa sledi voznim lastnostim, saj ima veliko spojlerjev, dve izpušni cevi zadaj in 18-palčna lita platišča. Tudi fiesta ni od muh, saj iz 2,0-litrskega štirivaljnika iztisne 150 'konjev', ki znajo biti na cesti zaradi nizke mase vozila kar precej živahni. Koncept SAV (Sports Activity Vehicle) je pogled v bližnjo prihodnost, po velikosti pa se umešča med C-max in galaxy, ki naj bi kmalu dobil zamenjavo. Honda Skoraj serijski je bil Hondin civic concept. Petvratni model s skrito kljuko zadnjih vrat krasi povsem nov stil oblikovanja, ki je spet izrazito dinamičen in Hondi vrača tisto pravo prepoznavnost. Poleg bencinskih motorjev bo na voljo tudi odličen 2,2-litrski CTDi s 140 konjskimi močmi. Prikazali so tudi povsem novi legend, ki ga bo poganjal 3,5-litrski bencinski V6 s 300 KM ter zanimiv koncept FCX, prvi avtomobil, ki ga poganja vodik in lahko deluje tudi pri temperaturah okoli -20 stopinj celzija. Hummer Čeprav spada po ameriških normah v razred tako imenovanih kompaktnih vozil SUV, to ne pomeni, da gre v primeru H3 za 'bonsai' terenca v stilu Suzukijevega modela jimny. Novi hummer je dolg 4,74 metra, širok 1,89 metra in visok 1,83 metra, kar pomeni, da je še vedno daljši od BMW X5, na primer, poganja pa ga nov, za Hummer še posebej varčen, 3,5-litrski petvaljni motor z 220 KM, ki naj bi v povprečju porabil okoli 12 litrov goriva. Hyundai HED-1 je novi Hyundaijev koncept mestnega enoprostorca, ki je izoblikovan in narejen v razvojno-oblikovalskem centru v Russelheimu blizu Frankfurta in predstavlja nekakšno konkurenco Renaultovemu modusu, čisto nov pa je bil veliki grandeur kot zamenjava za XG. Tudi motorja, ki ga bosta poganjala, sta novosti; prvi je bencinski 3,3-litrski V6 z 233 KM, drugi pa 2,2-litrski turbodizel s 145 KM. Jaguar 'Advanced Lightweight Coupe', s katero Jaguar nakazuje bodoči izgled serijskega modela XK, je kupe 2+2, zasnovan na tehnološki platformi limuzine XJ ter izdelan z uporabo enake tehnologije lepljenja in kovičenja spojev karoserije iz aluminija. Privlačna oblika spominja na Aston Martin, zmogljivosti pa bo zagotavljal močan osemvaljnik. Jeep Tudi v Evropo je zapeljal prenovljeni grand cheerokee, ki bo posebej za ta trg na voljo tudi s trilitrskim V6 turbodizlom (skupni vod) in 224 KM. Kia S ponosom so prikazali novi rio, ki je zrasel in postal prostornejši, razširila pa se je tudi motorna paleta, ki bo sedaj vključevala še novi 1,5-litrski turbodizel s 102 KM. Motor je plod sodelovanja s Hyundaijem, poganjal pa bo tudi cerato. Mali SUV, sportage, bomo kmalu spoznali tudi v Sloveniji.
Lamborghini Concept S je prav poseben roadster, ki temelji na lamborghiniju gallardo, žal pa verjetno ne bo nikoli naprodaj. Zanimiva je rešitev ločenih prostorov za voznika in sopotnika, z ločenima šipama, vozne lastnosti pa bi bile zelo podobne tistim pri kupeju, ki ga poganja 5-litrski desetvaljnik s 500 'konji'. Lancia Ypsilon sport bo navdušil tiste, ki imajo radi majhne 'strupe', saj so v ta mestni avtomobil vgradili 1,9-litrski turbodizel s kar 150 KM, kar pomeni 212 km/h končne hitrosti ter pospešek 7,9 sekunde, pri dizajnu pa je pomagal Zagato. Šušlja se tudi o začetku razvoja nove delte. Land Rover Angleški odgovor na X5 in cayenne se imenuje range rover sport. Obliko je povzel po konceptnem stormerju, cenovno pa bo med discoveryjem ter range roverjem. Vrh bencinske motorne ponudbe predstavlja Jaguarjev 4,2-litrski prisilno polnjeni V8 s kompresorjem in 390 KM ter 550 Nm navora. Manj zahtevnim kupcem ponujajo klasični 4,4-litrski motor V8 s 300 KM, kupcem dizelskih vozil pa je namenjen 2,7-litrski motor biturbo V6 s 190 KM. Lexus Novi IS bo z izjemno privlačno obliko in prvim Lexusovim dizelskim motorjem po novem še bolj konkurenčen audijem, BMWjem in mercedesom. Luksuzna veja japonske Toyote se lahko pohvali tudi s prvim hibridnim SUVom na svetu, RX 400h, v Evropo je prvič zapeljal novi GS, koncept LF-A pa prikazuje dizajnersko usmeritev Lexusa v prihodnosti. Lotus Exige je končno prišel v klub športnikov s pospeškom do 100 km/h pod petimi sekundami. 1,8-litrski štirivaljni motor ima sedaj lahko tudi kompresor in 225 KM, tako da tudi končna hitrost preseže 245 km/h. Maserati Sami niso predstavili posebnih novosti, pač pa je studio Pininfarina izdelal prototip birdcage 75th, ki obeležuje 75. obletnico in nakazuje Maseratijevo oblikovno pot v prihajajočem obdobju. Jubilejno študijo, ki temelji na MC12, poganja 6,0-litrski 12-valjni bencinski motor z močjo 700 KM. Maybach Lahko bi bil tudi maybach AMG, pa so mu raje dodali le S in ga tako poimenovali maybach 57 S. Dvanajstvaljnik z dvema turbopolnilnikoma ima v tem primeru kar 612 KM ter 1000 Nm navora.
Mazda Legendarna miata oziroma v Guinnessovo knjigo zapisana mazda MX-5 se predstavlja v tretji generaciji. Novo tehniko ter dvolitrski motor prekriva nostalgično oblikovana pločevina, ki se očitno zgleduje po prvi generaciji. Tudi vozne lastnosti naj bi ostale vsaj tako dobre, kot so bile. Rahlo prenovljena je mazda6, vse bližje pa je tudi prodaja enoprostorske mazde5. Mercedes-Benz Povsem nova Mercedes-Benzova modela posegata v zanimivi tržni niši. Prvi, imenovan B, sega nad razred A z večjimi merami in seveda več prostora, drugi, imenovan R, pa je zanimiv križanec med limuzino, enoprostorskim in SUV vozilom. Luksuza seveda ne manjka, prav tako pa bo široka ponudba motorjev. Bližajočo 70. obletnico proizvodnje dizelskih motorjev so pri Mercedesu na svoj način obeležili tudi z vgradnjo novih V-turbodizlov v športna SLK (320 CDI) in SL (400 CDI), kjer ju še nedolgo nazaj ne bi niti v sanjah pričakovali. Veliko pozornosti je pritegnil tudi povsem novi ML. Mini Cooper S je prvič dobil tudi samodejni menjalnik s šestimi prestavami, saj brezstopenjski CVT ni primeren za ta model zaradi prevelikega navora motorja. Mitsubishi Zelo zanimiv je bil koncept trivratnega SUVa, ki so ga oblikovali pri Italdesignu Giugiaru, bolj simpatičen pa mali kupe-kabriolet na osnovi novega colta, ki bo najverjetneje imenovan CZC. Veliki enoprostorski grandis je končno dobil tudi dizelski motor, ki so ga kupili kar pri Volkswagnu. Nissan Eno izmed številnih novosti letošnjega avtomobilskega salona v Ženevi predstavlja Nissanova študija kompaktnega vozila za šport, zabavo in prosti čas z imenom zaroot, pri kateri so združili lastnosti vozil SUV z dobrimi terenskimi zmogljivostmi, poleg tega pa so želeli prikazati svoj pogled na oblikovanje vozil te vrste v bližnji bodočnosti s posebnimi 'gullwing' vrati. Terensko usmeritev znamke kažeta predstavitvi novega velikega SUVa, pathfinderja, ter pick-up vozila navara. Opel Najmočnejša serijska izvedba astre v zgodovini Opla temeljni na trivratnem GTC, pod motornim pokrovom pa skriva dvolitrski turbomotor s kar 240 konjskimi močmi. Športno podvozje sledi atraktivni zunanjosti in notranjosti z Recarovimi športnimi sedeži, vozne lastnosti pa naj bi navdušile. Zelo pomembna za Opel je tudi nova zafira, hibridna astra, ki kombinira elektromotor in turbodizel, pa prikazuje, da je možno takšno tehnologijo vgraditi tudi v kompakten avtomobil.
Peugeot 407 prologue concept je praktično ogledalo tistega, kar bo Peugeot že kmalu poslal na ceste kot 407 coupe, sicer pa je najpomembnejša novost malček 107, ki se bo z dolžino 3,4 metra najbolje znašel v mestih. 1007 je drug avtomobil, s posebnimi drsnimi bočnimi vrati, kar želijo pri Peugeotu posebej poudariti. Porsche Sedaj sta tudi v Evropi uradno predstavljeni obe kabrioletski različici 911, prva s 3,6-litrskim bokserskim motorjem in 325 'konji', model S pa s 3,8-litrskim bokserjem s 355 KM. Bodoči kupe na osnovi boxsterja se bo imenoval cayman in bo že četrti Porschejev model. Renault Največ pogledov je pritegnil mestni trisedežni malček zoe, prenovljena pa sta modela laguna in vel satis. Motorna paleta lagune obsega pet bencinskih motorjev v razponu med 112 (1,6 16V) in 207 KM (3,0 24V). Vmes sta še izvedbi s 135 (2,0 16V) in 170 KM (2,0 16V turbo), samo za izvedbo GT pa je rezerviran 16-ventilski, 2-litrski turbomotor z 204 KM. Turbodizelska ponudba obsega dva motorja gibne prostornine 1,9 in 2,2 litra (110 in 150 KM). Rolls-Royce Phantom je dobil tudi podaljšano različico, ki z dolžino 6,08 metra predstavlja dostojnega naslednika 6,04 metra dolgega modela phantom VI, katerega so prenehali izdelovati konec osemdesetih let prejšnega stoletja. Novi model bo stal 'le' 290.500 evrov, če vas že mika. Saab Končno je tudi 9-3 sportcombi postal serijsko vozilo. Poleg šestih motorjev, od tega dveh turbodizlov s filtrom saj, je na voljo še novi 6-valjnik, 2,8-litrski bencinski turbomotor z 250 KM, ki prihaja iz avstralske podružnice GMa, Holdena. Prostornina prtljažnika znaša 419 litrov, ob podrti zadnji klopi pa naraste na 1273 litrov. Seat Pri Seatu so presenetili s prototipom 5-vratnega leona, ki nosi oblikovne poteze, prvič nakazane pri študiji salsa. Prototipo stoji na 19-palčnih lahkih platiščih, zadnji spojler in sredinsko nameščena izpušna cev pa prispevata svoj delež k dinamičnemu izgledu zadka. V notranjosti so uporabili štiri enojne sedeže, posebnost študije pa so tudi štiri videokamere na različnih predelih karoserije, s prikazom slike na notranjih zaslonih. Za pogon so uporabili bencinski, 2,0-litrski turbomotor FSI z 200 'konji' in 6-stopenjski menjalnik DSG. S tem motorjem doseže največjo hitrost 236 km/h, do hitrosti 100 km/h pa potrebuje 6,9 sekunde. smart Brabus se je 'znesel' nad forfourjem in iz 1,5-litrskega motorja s turbopolnilnikom iztisnil kar 177 KM, kar pomeni, da je tak smart tudi najhitrejši, saj doseže največjo hitrost 221 km/h. Škoda Študija kompaktenega vozila za delo, šport in prosti čas se oblikovno zgleduje po leta 2003 predstavljenem konceptnem roomsterju. Za razliko od drugih proizvajalcev vozil SUV pri oblikovanju niso želeli poudariti agresivnosti vozila, temveč njegovo pozitivnost in prijaznost. Kljub terenskemu izgledu in kompaktnim zunanjim meram se ponaša z velikodušno odmerjeno notranjosto in se po besedah predstavnikov znamke odlično obnese pri uporabi v mestnih središčih, predstavlja pa tudi možno podobo ostalih bodočih modelov češkega proizvajalca.
Ssangyong Ogromni minivan bo bolj kot s svojo obliko privlačil s prostornostjo in stalnim štirikolesnim pogonom. Motor je Mercedes-Benzov 2,7-litrski turbodizel s 165 KM, sedem potnikov pa bo v 512 centimetrov dolgi karoseriji našlo veliko udobja. Subaru Če bodo tudi Evropejci navdušeni nad mestnim malčkom R1, ki je na Japonskem že naprodaj, bodo resno razmislili tudi o prodaji v Evropi. Večji poudarek so namenili novemu križancu med SUVom in karavanom, imenovanem B9 tribeca, s trilitrskim bokserskim motorjem in 250 KM ter sedmimi sedeži. Suzuki Še enkrat so prikazali novi swift, ki gre sedaj končno v prodajo tudi po evropskih trgih.
Toyota Med malčki je bilo najbolj zanimivo na prostorih Toyote, Peugeota in Citroëna, kjer so prikazali skupen podvig - tri genetsko sorodne malčke z nazivi peugeot 107, citroën C1 ter aygo za Toyoto. Le 3,4 metra dolge avtomobilčke bosta poganjala Toyotin trivaljni enolitrski bencinar ali PSAjev 1,4-litrski turbodizel. Avensis je dobil nova 2,2-litrska turbodizla; prvi s 150 in drugi, imenovan tudi 'clean power', s 177 KM. Volkswagen Passat je zapeljal že v šesto generacijo. Eden najbolje prodajanih avtomobilov nižjega srednjega razreda je zrasel, po novem prečno postavljeni motorji pa imajo od 1,6 do 3,2 litra prostornine, neposredni vbrizg ter od 105 do 250 konjskih moči. Lahko si boste zaželeli tudi šeststopenjski menjalnik DSG in kopico dodatne opreme. Volvo Volvo je v Evropi prvič prikazal koncept 3CC, zanimiv trisedežnik s celo vrsto tehnologij za prihodnost in z dizajnom, ki bo krojil oblike novih volvov. Ob njem so bile razstavljene tudi starejše študije na temo varnosti, serijske barve oceana pa so nosili V70, XC70 ter XC90 kot posebna serija 'ocean race' v značilni barvi in z bogatejšo opremo, ki obeležuje novo jadralsko dirko, katere glavni sponzor je Volvo.

tekst in foto: Matej Mihinjač

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov