Avto.info

Ford mustang 5.0 V8 GT

Čistokrvni žrebec

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec

Izdelali so jih že skoraj deset milijonov, kar je naravnost fantastična številka. Šesta generacija je očitno tista, ki zna zadovoljiti bolj izbirčne kupce, med katere spadamo tudi Slovenci. Je zaradi tega legendarni divji konj, ki velja za sinonim svobode, postal le še ukročen čistokrvni žrebec? Če vas zanima odgovor, berite naprej.

Že prvi pogled nanj pove, da se mustang z leti ni predal, čeprav je v osemdesetih in devetdesetih kar pošteno izgubil kompas. Napete klasične 'fastback' kupejevske linije z neskončnim pokrovom motorja in kratkim zadkom so odlična osnova, dopolnjujejo pa jih sodobno interpretirane poteze originala iz leta 1964, ki je bil na voljo tudi kot 'notchback' kupe. Prav vsak detajl, vključno z divjim konjem v galopu, je prav takšen, kot mora biti. Preprosto povedano, s testnim avtomobilom še nikoli nismo bili na toliko fotografijah prenosnih telefonov, kot s tem kričeče rumenim mustangom. Zdi se, da zna najbolj prepoznaven avtomobil na svetu preseči meje slovenske zavisti in pri ljudeh vzbuditi le navdušeno občudovanje.

Petlitrska pošast pod motornim pokrovom zna biti zelo žejna, kar je pokazala s 16,4-litrskim testnim povprečjem.

Če pozornosti čisto vsakega v bližnji okolici nismo zahtevali že s pojavo, pa so glave hitro obrnili, ko se je oglasil motor. Tisti, ki obožujete zvok osemvaljnikov V-oblike, veliko boljšega od tega ne morete dobiti. Ob zagonu se na hitro zdrzne in kmalu umiri na globoko brbotanje, ob katerem si nismo mogli pomagati, da se usta čisto vsakič ne bi raztegnila v zadovoljen nasmeh. Tako pač zveni čisti testosteron, pritisk na stopalko za plin pa bi na lestvici moškosti lahko primerjali le s sekanjem drv ali še bolj po slovensko, s postavljanjem škarpe. Tu ni prostora za mehkužce!

V prvi potegne tja do 70, druga pa gre že precej čez stotico, ki nastopi po 4,8 sekunde. Ob tem v programih sport+ ali race track vsak konkreten pritisk na stopalko za plin pospremi sunek v hrbet. Čeprav se elektronika nikoli v celoti ne izklopi, je ob priganjanju vselej prisotnega vsaj malo vrtenja zadnjih koles v prazno. Prijetna križarka očitno zna biti tudi pošteno žleht, a smo to od nje tudi pričakovali. Niti približno pa si nismo predstavljali, da bo ustanovitelj priljubljenega razreda pony tako brezkompromisen tudi v ovinkih. Očitno so v Evropi z razlogom ponudili šele to generacijo mustanga, saj ima kot prvi zadaj neodvisno vpeti kolesi, inženirji pa so se s podvozjem tudi sicer precej poigrali. Kar koli so že naredili, v ovinek gre zares odlično, popuščanje oprijema pa sporoča dovolj kmalu, da voznik s korekcijami situacijo vselej varno reši.

K užitku prispeva ročni menjalnik, ki je opremljen s kratko ročico in prav takšnimi hodi, menjanje prestav pa pospremi precejšen upor. Petlitrska zverina zagotovi kar 310 kilovatov moči (421 KM) in nič manj impresivnih 530 Nm navora, ki zadaj nameščene 19-palčne pnevmatike dimenzij 275/40 brez težav spremeni v oblak belega dima. Temu je namenjen celo poseben elektronski pripomoček, ki še tako neveščega voznika spremeni v pravega mojstra kurjenja gum. Po okusu proizvajalcev pnevmatik izdelan sistem spada v skupek dirkaških aplikacij s štoparico odpeljanih krogov in programom za hiter start (launch control). Program za kurjenje gum se ne imenuje 'burnout', ampak malce zavajajoče line lock. Ta nima nič z držanjem smeri, temveč avtomobil pripravi na razgrajaško žganje gum. S kontroliranim zaviranjem in izklopljenim sistemom proti zdrsu pogonskih koles se po nekaj preprostih korakih izpod zadnjega para začne valiti gost bel dim. Žganje gum za telebane. Noro!

Glede na to, koliko denarja vam ob nakupu mustanga izpuli država, bi bilo prav, da bi vsaj kakšen kilometer drugega tira poimenovali po vas.

Jasno je, da nismo pričakovali, da bomo nad notranjostjo galopirajočega Američana navdušeni. Tudi to namreč veleva tradicija, pa ne le zaradi njihovega sproščenega pogleda na končno obdelavo. Bistvo in ključ do uspeha prvega mustanga sta bila namreč v tem, da so pri Fordu iz obstoječih komponent za čim manj denarja ustvarili privlačen, hiter in cenovno ugoden avtomobil. To je tudi pri kasnejših generacijah pomenilo, da se notranjosti niso pretirano posvetili, sploh pa ne po naših standardih. Novi mustang je tudi zato toliko bolj pozitivno presenetil, pa čeprav smo v njem našli kakšen 'izposojen' kos. Recimo ostro zašiljeni ročici za smernike in upravljanje brisalcev, ki slogovno bolj sodita v model focus, ali pa zabavno-informacijski vmesnik sync iz večine evropskih fordov.

Našteto nikakor ni moteče, saj je vse skupaj lepo vpeto v sicer solidno izdelano kabino. Velike špranje med sestavnimi deli so očitno stvar preteklosti, slabi materiali pa tudi. Če že hočemo biti pikolovski, bi izbrali malce kvalitetnejšo in nekaj centov dražjo imitacijo kroma za spodnjo vrsto gumbov na sredinski konzoli. Ti želijo spominjati na letalske, kar nam daje misliti, da se pri Fordu bolj poistovetijo z razlago, da ime mustang izvira od istoimenskega slovitega lovca iz druge svetovne vojne in ne od štirinožnega predhodnika avtomobilskih motorjev. Drugi, po ameriško kul dokaz za to je napis 'ground speed' (hitrost na kopnem) na merilniku hitrosti. Podobnega boste našli le še v letalskem kokpitu.

Za ameriške avtomobile sicer velja, da so vselej podrejeni udobju, kar lahko trdimo tudi za tega, pa čeprav sprednja sedeža nudita precej bočnega oprijema. Zadnji par sedežev bi po drugi strani lahko označili za kazenskega, pardon, zasilnega. Če tistim, ki se pustijo zvabiti tja, ni žal zaradi grizenja kolen, za to poskrbi nizek strop. Aja, če vas je zanimalo, mustang ima tudi prtljažnik. Ni lepo obdelan, na notranji strani pokrova ni ročaja, ampak ga ima.

Sedaj pa k zastavljenemu vprašanju z začetka članka. Je novi mustang zaradi globalne naravnanosti postal preveč ukročen? Morda tisti s štirivaljnikom pod motornim pokrovom, tale z V8 pa niti približno ne! Vse sodobne izboljšave le pomenijo, da ni ostal dinozaver, ampak se je uspešno prilagodil današnjemu času. Ob tem pa niti za trenutek ni pozabil, kdo je in od kod prihaja!

Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec
Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec
Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec
Ford mustang 5.0 V8 GT: Čistokrvni žrebec
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov