Avto.info

DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6

Najprej šminka, potem uporabnost

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost

Tako kot drugi modeli DS se je tudi DS4 s prenovo otresel Citroënovih logotipov, dobil pa je še terensko naravnano različico crossback. A ne gre za pravega križanca. Edini lastnosti, ki bi ju lahko pripisali terenskim vozilom, sta večja oddaljenost od tal (dodatne tri centimetre v primerjavi z običajno izvedbo) ter zaščita blatnikov iz temne plastike. Drugo so le estetski dodatki, pri čemer izstopajo platišča, zunanji ogledali in strešni spojler v črni barvi ter srebrna strešna nosilca, ki mu v kombinaciji z oranžno barvo karoserije zagotavljajo atraktiven videz.

Notranjosti je prenova prinesla predvsem prečiščeno sredinsko konzolo z novejšo hišno multimedijsko napravo s 17,8-centimetrskim zaslonom na dotik. Ta je kar odziven, a vmesnik z razmeroma majhnimi ikonami ni dovolj pregleden za hitro uporabo. Za upravljanje multimedije bi bil dobrodošel kakšen vrtljiv gumb, ki ga premore večina premijskih modelov. O tem, da gre le za prenovo že nekaj let stare zasnove, med drugim priča tudi razmeroma velik volanski obroč. Sprednja sedeža sta čvrsta in dobro oprimeta telo, poleg tega ponujata tudi gretje in masažno funkcijo. Druga vrsta pa plačuje davek za atraktivno obliko. Prostor za noge je odmerjen zelo skopo, zaradi posebne oblike vrat pa so zadnja stekla fiksna.

Crossback je uradno kombilimuzina, ki želi biti športni terenec, po uporabnosti pa je nekje vmes.

O tem, da je ta avtomobil terenski le na pogled, govori tudi dejstvo, da turbodizel poganja zgolj sprednji kolesi. Različica z 88 kilovati (120 KM) je presenetljivo poskočna in dobro deluje s šeststopenjsko avtomatiko, od katere pa ne smete pričakovati športnosti. Poraba goriva je, glede na zmogljivosti, sprejemljiva. Na testu se je ustalila pri 6,4 l/100 km. Tudi podvozje je namenjeno predvsem asfaltni podlagi. Je razmeroma čvrsto in kljub malce višji posajenosti karoserije v ovinkih ne dovoli pretiranega prečnega nagibanja, na drugi strani pa preseneča precej izrazito vzdolžno nihanje ob močnejšem zaviranju. Volan bi lahko bil bolj natančen in bi bolje obveščal voznika o dogajanju pod kolesi.

DS4 corssback torej ni pravi križanec, saj pričakovano ne ponuja možnosti štirikolesnega pogona, obenem pa ne premore niti kakšnega elektronskega sistema, ki bi zagotavljal boljši oprijem v zahtevnejših razmerah. Poleg tega je zaradi posebne oblike karoserije s kupejevskimi potezami manj prostoren in uporaben kot običajne kombilimuzine tega razreda. Citroënov, pardon, DS-ov crossback je torej predvsem šminker, ki stavi na imidž in ekskluzivnost. Slednjo mu, če že ne kaj drugega, lahko zagotovi tudi cena. Osnovna cena takšnega, kot je bil testni, namreč znaša 29.090 evrov, z nekaj dodatki pa je presegla mejo 35 tisočakov.

DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost
DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost
DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost
DS4 so chic crossback blueHdi 120 EAT6: Najprej šminka, potem uporabnost
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov