Avto.info

BMW 228i cabrio

Novo ime, stara načela

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela Zaradi samega videza bi si prav gotovo želeli platišča, ki merijo več kot 17 palcev. Dobra plat tega pa je, da smo brez težav zapeljali na pločnike, manj boleča je bila tudi vožnja čez cestne neravnine

Zaradi samega videza bi si prav gotovo želeli platišča, ki merijo več kot 17 palcev. Dobra plat tega pa je, da smo brez težav zapeljali na pločnike, manj boleča je bila tudi vožnja čez cestne neravnine

BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela Dobro izolirana električna platnena streha poskrbi, da v zaprt avtomobil od zunaj pride le malo hrupa

Dobro izolirana električna platnena streha poskrbi, da v zaprt avtomobil od zunaj pride le malo hrupa

Nedolgo nazaj je svet poznal tri BMW-jeve avtomobile: serije 3, 5 in 7. Danes je slika popolnoma drugačna in nepoznavalci za ločevanje med vsemi potrebujejo vsaj hiter tečaj. Kar se serije 2 tiče, je stvar taka, da gre za posebne izvedbe vozil, ki v osnovi slonijo na seriji 1. Dvojka cabrio je torej enki tisto, kar je štirica brez strehe seriji 3. Sedaj je že malce bolj jasno, kajne?

Tudi če ni, je bolj pomembno, da ta avtomobil nekako prevzema vlogo bavarskega klasičnega kabrioleta. Tako po kompaktni velikosti kot s platneno streho kupcem nudi tisto, kar je trojka leta 2006 z uvedbo kovinske pomične strehe nehala ponujati. Ko smo že pri električno pomični strehi, naj omenimo, da se lahko premika tudi med vožnjo do 50 km/h in za odpiranje ali zapiranje potrebuje le 20 sekund.

Oblikovno se mali kabriolet nima česa sramovati. Njegovi proporci so ravno pravšnji, sprednji del agresivno zašiljen in kabrioletska bočna linija brezčasno elegantna. Kabina je po pričakovanjih funkcionalno zasnovana in natančno urejena, a nemško hladna. Glavno pa je, da vse deluje ravno tako dobro kot v katerem koli večjem avtomobilu te znamke. Spredaj se, seveda, sedi najbolje, zadaj pa je prostora za dva potnika, katerih udobje je povsem odvisno od prizanesljivosti sprednjih. Dostop do njih je zasnovi primerno omejen, vse skupaj pa nekoliko popravi izdaten pomik prednjega sedeža. Tudi prtljažnik je bolj kot ne zasilen in pri zaprti strehi meri 335 litrov, ko je streha odprta, pa se za 55 litrov zmanjša.

Odlična protivetrna zaščita poskrbi, da je količina vetra tudi pri nelegalno veliki hitrosti ravno pravšnja in nemoteča.

Kot se spodobi, je za pogon testnega avtomobila skrbel bencinski motor, pa čeprav le dvolitrski štirivaljnik. Podprt je s turbinskim polnilnikom twinscroll, kar pomeni, da se izpušni plini v turbino dovajajo izmenično po dveh dovodnih ceveh. Rezultat je skoraj povsem linearna vrednost navora, ki največjo vrednost 350 Nm doseže v območju med 1250 in 4800 vrtljaji. Največja moč znaša 180 kilovatov (245 KM), kar v kombinaciji z 8-stopenjskim samodejnim menjalnikom zadošča za pospešek do stotice v okroglih šestih sekundah. Klasičen avtomatik ni nikakršen hitrostni rekorder, a deluje izredno gladko in zvezno. Škoda, da se tisti, ki je sestavljal specifikacijo za ta avtomobil, ni odločil tudi za obvolanske prestavne ročice, saj bi jih med dinamično vožnjo skozi ovinke z veseljem uporabili. To omenjamo zato, ker se avtomobil lahko zares hitro in suvereno pelje. Zahvala za to gre pogonu na zadnji kolesi, ugodni razporeditvi teže in odzivnemu volanskemu mehanizmu.

Temna plat veseljačenja za volanom takšnega avtomobila je pogosto obiskovanje bencinskih črpalk. Na testu nismo bili prizanesljivi, zato smo tovarniško obljubljeno povprečje 6,6 litra kar podvojili. Povsem jasno je, da je mogoče voziti precej bolj varčno, a takrat oznaka 228i izgubi svoj pomen in je povsem dovolj 218i ali pa celo turbodizel. Z izjemo roadsterja Z4 je takšen kabriolet brez dvoma najbolj pristen predstavnik svoje vrste. Zato naj vas številka dve na zadku ne zavede. Če že, vas mora skrbeti, da pod motornim pokrovom bitko proti klasičnim 'šestakom' dobivajo štirivaljniki.

Nekoč in danes
Natanko sedem let nazaj smo testirali model 125i cabrio, ki je predhodnik tega avtomobila. Avtomobila sta skoraj do zadnje malenkosti povsem primerljiva; še v ceni je le nekaj sto evrov razlike. Največja pa je v tem, da smo takrat lahko uživali v nezamenljivem zvoku vrstnega šestvaljnika. Danes ga v primerljivem avtomobilu zaradi strogih okoljskih predpisov ni več. A ekologija je le v teoriji, v praksi smo bili namreč sedem let nazaj za liter manj potratni. Takrat je 125i cabrio na 100 kilometrov porabil 12,4 litra bencina, ob priganjanju požrešen turbo 228i pa povprečnih 13,4 litra. In kje je tu napredek?

BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
Klasičen BMW: vse je tam, kjer mora biti, odlično deluje, a brez oblikovalskih izletov v neznano

Klasičen BMW: vse je tam, kjer mora biti, odlično deluje, a brez oblikovalskih izletov v neznano

BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
BMW 228i cabrio: Novo ime, stara načela
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov