Avto.info

Ford focus RS

Zabava nosi oznako RS

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS

Še ne tako zelo dolgo nazaj so športni kombilimuzinski modeli ali hothatchi, kot jim pravijo v tujini, premogli tam nekje okoli 200 'konjev'. V zadnjem času so se začeli približevati številki 300, ki pa jo je focus RS v najnovejši izdaji konkretno presegel. Ta namreč iz 2,3-litrskega turbobencinskega štirivaljnika ecoboost iztisne kar 257 kilovatov oziroma 350 konjičev in 470 Nm navora. Zmogljivosti pa niso edino, s čimer se lahko pohvali. Za razliko od predhodnika je dobil tudi štirikolesni pogon in kup elektronike, ki ne skrbi le za varnost, temveč tudi za užitke v vožnji.

Opravka imamo torej s kombilimuzino s petimi vrati in petimi sedeži, a z zmogljivostmi na ravni superšportnikov, kakršnih posterji so viseli na stenah večine mulcev, ki smo bili rojeni v zgodnjih osemdesetih ali kako leto prej. To so bili uživaški in atraktivni, a tudi majhni in neudobni avtomobili. Focus RS pa je lahko tudi družinski avtomobil, saj ima vse, kar potrebujete za vsakodnevno uporabo: dovolj prostora za pet potnikov in prtljago, navigacijsko napravo, pametni ključ in še bi lahko naštevali.

Ford z novim focusom RS meče rokavico elitnim tekmecem, med katerimi sta audi RS3 in mercedes A45 AMG.

Veliko bolj zanimive oziroma kar navdušujoče pa so njegove nevsakdanje lastnosti, začenši s 350-glavo konjenico. Ta mu omogoča pospešek od 0 do 100 km/h v 4,7 sekunde ter končno hitrost kar 266 km/h. Za tlačno polnjeni štirivaljnik se na običajnih cestah zdi, da mu preprosto ne zmore zmanjkati sape. Vleče, vleče in vleče, a so ravnine preprosto prekratke. Po drugi strani pa – kaj nam bodo ravnine, če imamo fantastično podvozje in štirikolesni pogon, ki nam vedno znova omogočata izzivanje zakonov fizike, kar pomeni vožnjo skozi ovinke s hitrostjo in oprijemom na meji predstavljivega. Pred ovinkom prestavimo v nižjo prestavo, nekoliko zasukamo volanski obroč in focus gre točno tja, kamor želimo.

Lahko smo zelo hitri – brez večjih skrbi. Vse to v osnovnem načinu vožnje normal, tu pa so še trije. V načinu sport motor postane še bolj odziven, volan bolj neposreden, iz izpuha pa se zasliši veselo brbotanje. Način race track vpliva še na blažilnike, ki dodatno otrdijo, nadzoru stabilnosti pa ne dovoli, da bi posegal v dogajanje. Zadnji in obenem najbolj drzen je način drift za vožnjo z odnašanjem zadka. V tem načinu štirikolesni pogon prenaša 70 odstotkov navora na zadnji kolesi, v 0,06 sekunde pa se lahko ves navor prenese tudi z enega na drugo kolo. Da lažje pride do prekrmiljenja, blažilniki delujejo z osnovno (mehkejšo) nastavitvijo.

Ta način je gotovo najbolj zabaven, a za primerno uporabo zahteva dirkališče. Posamezne nastavitve je, seveda, mogoče tudi poljubno prilagajati. Za zabavo in zato, da lahko brez prevelikega napora začutimo, kaj ta avtomobil zmore, pa je tu še tako imenovani launch control, ki zagotovi brezhibno pospeševanje. Dovolj je, da ga v meniju aktiviramo, prestavimo v prvo prestavo, do konca pritisnemo na plin, spustimo sklopko in že letimo. Priznati moramo, da smo se pri tem avtomobilu težko upirali užitkom, ki jih ponuja. To se je med drugim pokazalo pri porabi goriva, ki je v povprečju znašala 14,1 litra na sto kilometrov. Seveda pa ga je mogoče voziti tudi bolj umirjeno.

Takrat se poraba brez težav spusti na enomestno številko. Besedo ali dve si zasluži tudi videz tega avtomobila. RS je nižji od običajnih focusov, ima spremenjena odbijača, obut pa je v temna 19-palčna platišča iz lahke litine. Poleg tega ga na zadku krasi usmerjevalnik zraka z dvema izpušnima cevema in ogromen, ampak res ogromen strešni spojler. Da se je za njim obrnila skoraj vsaka glava, pa je pri testnem poskrbela še precej posebna modra barva (to je tudi barva, ki jo je Ford izbral za lansiranje tega modela), ki od daleč deluje, kot bi bila pastelna, od blizu pa preseneti s kovinskimi delci, ki so podobni bleščicam.

Način drift vozniku res močno pomaga avtomobil spraviti iz ravnotežja in sprožiti odnašanje zadka, a brez predhodnih izkušenj tudi to zahteva nekaj vaje.

Besni RS je tako še najbolj 'običajen' v notranjosti, saj se od ostalih focusov razlikuje po opcijskih Recarovih školjkastih sedežih, športnem volanskem obroču in treh dodatnih merilnikih na vrhu sredinske konzole, ki jih sicer premore tudi malce bolj umirjena različica ST. Ostalo je, tako kot pri bolj običajnih različicah, namenjeno praktičnosti in uporabnosti.

Cena 39.990 evrov za osnovni model se nam zdi razumna, a nekaj elementov, ki se jim ne bi radi odpovedali, je na spisku doplačil. V mislih imamo zlasti paket performance RS, ki vključuje omenjene Recarove sedeže, 19-palčna platišča s pnevmatikami michelin pilot super sport, Brembove kolutne zavore z unikatnimi zavornimi čeljustmi in Sony audio paket z navigacijsko napravo. Potem sta tu še paket za pomoč vozniku in paket za pomoč vozniku RS, ki med drugim prinašata kamero za pomoč pri vzvratni vožnji, sistem za preprečevanje naleta pri nizkih hitrostih in biksenonska žarometa z dinamično osvetlitvijo ovinkov.

Za resnično bogato opremljen avtomobil, ki ne pusti veliko neizpolnjenih želja (kot je bil testni), je tako treba odšteti 45 tisočakov. To ni malo, a s tem dobite paket, ki ga v tem trenutku ponujajo le redki. S štirikolesnim pogonom se je focus RS odmaknil od tekmecev, kot sta renault megane RS in opel astra OPC, ter se postavil ob bok golfu R in celo audiju RS3 in mercedesu A45 AMG. A slednja sta na koncu nekoliko dražja. Zato je focus RS v tem trenutku eden izmed bolj navdušujočih in zabavnih avtomobilov, ki si ga lahko privoščimo navadni smrtniki. Je izjemno hiter in uravnotežen ter še vedno dovolj praktičen za vsakdanjo uporabo. Z njim lahko zjutraj peljete otroke v vrtec, popoldne pa se na dirkališču sproščate z driftanjem. Kaj si lahko odrasli otroci sploh še želimo?

Staro za novo?
V primerjavi s predhodnikom je novi focus RS konkretno spremenjen. Prva razlika je petvratna zasnova, zaradi katere je bolj uporaben, a po mnenju nekaterih (tudi našega bralca, lastnika čudovitega primerka modela druge generacije) ne deluje več tako športno in brezkompromisno. Druga razlika je manjši, a zmogljivejši motor (2,3-litrski štirivaljnik namesto 2,5-litrskega petvaljnika). Največja novost pa je, seveda, štirikolesni pogon, ki mu omogoča prenašanje tako velike moči na asfalt in s pomočjo elektronike tudi nadvse zanimivo ter uživaško funkcijo za driftanje. Zaradi naštetega je novinec nedvomno namenjen širšemu občinstvu, njegov predhodnik pa bo, tudi zaradi njegove redkosti, ostal material za prave ljubitelje in sladokusce.

Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS
Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS
Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS
Ford focus RS: Zabava nosi oznako RS
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov