Avto.info

Peugeot iOn

Je prihodnost že tu?

Avtor: Foto: Matej Mitruševski


Opis in fotogalerija

Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu? Peugeot iOn: Je prihodnost že tu?

Ves čas samo napovedujemo, tokrat pa smo preizkusili čisto pravi električni avtomobil. Peugeot iOn je v bistvu prvi 100-odstotno električni avtomobil, ki ga lahko dejansko kupite v normalni prodaji in ki je na uradnem ceniku uvoznika. Pa je to res tisto, s čimer se bomo vozili v prihodnosti? Odgovor je verjetno ne, razlaga je pa vse prej kot enostavna.

Naj vas kar takoj šokiram; tole malo čudo stane 35.640 evrov + 430 evrov kovinska barva. Pustite polemike, je vreden, ni vreden, tokrat ob strani, gre za enega od pionirjev nove tehnologije in načinov vožnje. Alberic Chopelin, sedaj že bivši direktor Peugeot Slovenija, je razložil, da vprašanje ni v velikih prodajnih količinah, ampak v zavedanju Slovencev, da električni avtomobil ni nekje v prihodnosti čez 10 let, ampak že sedaj. Torej, ta avtomobil je že na voljo v Sloveniji in korak za korakom bodo ljudje za to slišali, bili zainteresirani, nekaj pa jih bo avtomobil tudi kupilo. Čez 10 let tako ne pričakujejo zelo velikega tržnega deleža takšnih 100-odstotno električnih vozil. Leta 2020 naj bi jih bilo recimo 4 do 5 odstotkov in že to bo izjemen preboj, da se delež dvigne iz 0 na recimo 5 odstotkov.

Težava je jasna, že z iOnom boste morali zelo pametno načrtovati svojo pot, saj se na bencinskih črpalkah ne morete več odžejati in napolniti tanka za goriva. Ker ga pač nima! Zato se pospešeno gradijo nove polnilne postaje, kar nekaj pa jih že imamo. V Ljubljani je recimo Elektro Ljubljana postavil 6 polnilnih postaj, ena je na Vrhniki, nekaj v Celju, Mariboru, Kranju, Ajdovščini in Piranu, do konca letošnjega leta pa je energija v prestolnici na voljo brezplačno. In pravijo, da je ta elektrika, ki se pretaka v vozila na teh postajah, pridobljena izključno iz obnovljivih virov. Vseeno si težko predstavljam, da si bo nekdo vzel dopust in na poti do morja en dan prespal, da bo napolnil svoj električni avtomobil in se nato naprej podal na pot.

Logično, vsaj nekaj časa, dokler baterije še ne bodo dovolj zmogljive, da bi avtomobil lahko z enim polnjenjem naredil nekaj 100 kilometrov, bodo tovrstna vozila ostala v mestih. Tu pa se že odlično obnesejo. Pravijo, da 90 odstotkov ljudi na dan prevozi manj kot 60 kilometrov. In res, če živite nekje na obrobju mesta ali recimo na Vrhniki, v Grosuplju in delate v Ljubljani, ne bo težav. Le recimo dvakrat na leto, ko boste želeli na dopust, si boste morali nekje sposoditi avtomobil z večjim dosegom. To pa naj bi postala hibridna vozila, še bolj verjetno pa električna s podaljševalnikom dosega, kar bo lahko čisto običajen, majhen in zelo učinkovit motor z notranjim izgorevanjem, ki bo deloval kot generator električne energije. S tem bomo še vedno lahko uporabljali klasična fosilna in kasneje sintetična goriva (ki jih bomo pridobivali iz rastlin ali smeti), avtomobili pa bodo zaradi izrednega izkoristka takšne kombinacije porabili zelo malo goriva.

Čakajo nas tudi veliki izzivi pri izgradnji oziroma nadgradnji električnega omrežja, s čimer se že nekaj časa ukvarjajo strokovnjaki, med njimi tudi domača univerza, ki bo pol leta vozila novega iOna. Vsa električna vozila naj bi namreč predstavljala izjemen hranilnik energije, ko bodo priklopljena na omrežje in ne bodo obratovala, kar je danes težava, saj morajo elektrarne zadostiti trenutnim velikim potrebam po energiji, medtem ko ponoči ustvarjajo presežke, kar bi spet lahko s pridom izkoristili za polnjenje baterij. Pa tudi pri slednjih ni vse tako enostavno, saj bo litija, ki je danes prisoten v praktično vseh modernih baterijah, v naravi zelo hitro zmanjkalo. Zato se že nekaj časa iščejo rešitve v novih materialih, ki bodo morali biti cenovno ugodni in seveda še bolj učinkoviti. Ena od rešitev se ponuja v cinku, ki ga je v naravi veliko, iz njega pa se da ustvariti posebno 'energijsko' pasto, ki bi jo lahko dokaj klasično polnili v tonamenske posode v vozilu in jo ob izrabi zamenjali z novo, podobno kot danes na bencinskih črpalkah.

Tako bo morda nekoč, že sedaj pa se boste morali kot uporabnik električnega avtomobila navaditi ponoči napolniti svoj avtomobil, sicer boste imeli težave zjutraj, ko boste želeli v službo. Na domačem 220-voltnem omrežju iOn potrebuje 6 ur, da se napolni preko priloženega 5-metrskega kabla, po podatkih tovarne pa s polnimi baterijami naredi 150 kilometrov. Seveda je ta številka v praksi bistveno manjša, saj pogoji niso nikoli idealni. Na testu sem z njim brez vključene klimatske naprave ali gretja prevozil blizu 100 kilometrov, poleti ali pozimi pa bi se številka verjetno zmanjšala na kakšnih 70, 80. Že sedaj se recimo med vožnjo, ko imate polne baterije in vklopite grelnik kabine, doseg (range) na zaslonu zmanjša za kakšnih 20 odstotkov. Vseeno: še vedno dovolj za mesto in še vedno zelo ugodno. Me je pa vseeno zanimalo, kaj se zgodi, če naenkrat zmanjka baterij, zato sem poklical tudi na asistenco, kar lahko vidite v videu na prejšnji strani. Operater je pač razložil, da je edina rešitev v tem trenutku avtovleka.

Tudi na to se bo potrebno navaditi, ja. Med polnjenjem doma sem ob čisto praznih baterijah porabil slabih 17 kilovatnih ur, kar je z nočno tarifo stalo kakšnih 60 centov (z dnevno bi bilo blizu 1,3 evra). Za slabih 100 kilometrov zelo poceni, ker bi vam moral klasičen avto porabiti pol litra goriva na 100 kilometrov, da bi bil prevoz tako poceni, seveda pa ne boste kar tako samo zaradi stroškov uporabe upravičili visoke nabavne cene. Za razmah takšnih vozil bo v prihodnje morala v prvi vrsti poskrbeti država in z njo seveda zainteresirana podjetja, ki jih tudi v Sloveniji ni tako malo. Vendar se država, ki bi lahko spodbudila prodajo takšnih avtomobilov, prav nič ne zgane in v predlogu ponuja 5.000 evrov subvencije za fizične osebe, vsi pa vemo, da so prvi in najbolj primerni kupci takšnih avtomobilov podjetja in da bi morale biti subvencije namenjene tudi njim. Tako kot marsikaj v naši državi, se bo očitno zelo počasi premikala tudi prodaja električnih avtomobilov, sam iOn pa se premika presenetljivo hitro.

Motor ima 47 kilovatov in kar 180 Nm navora že pri 0 vrtljajih v minuti, iOn pa doseže 130 kilometrov na uro in zelo lepo pospešuje pri mestnih hitrostih. Gre za majhno vozilo, v dolžino meri manj kot 3 metre in pol, vseeno pa je znotraj prostora za štiri. Kabina je zelo ozka, tako da se bosta potnika včasih dotikala s komolci, vendar je dovolj za kratke mestne vožnje. Enako je v prtljažniku, ki je bolj primeren za dnevne nakupe, je pa možno podreti zadnja sedeža, če je kdaj potrebno prepeljati kakšen manjši kos pohištva.

Notranjost je za cenovni razred res cenena pa tudi zasnovi se pozna, da ni zadnji krik tehnike. Vsaj varčne led luči bi lahko imel, je pa po drugi strani res veliko serijske opreme, ki hkrati predstavlja edini paket opreme. Vse naprave so tu seveda električne (klimatska naprava in grelnik kabine) in potrebujejo veliko energije, ki jo uporablja tudi motor, medtem ko sta na primer luči in servo priklopljena na ločen akumulator. Baterije tehtajo kar 240 kilogramov in so nameščene v dnu vozila, za motor pa bi lahko rekli, da je nameščen sredinsko, saj se nahaja tik pred zadnjo osjo, poganja pa zadnji kolesi. Vse to se sliši vsaj malo športno in tudi res se iOn prav po zaslugi zelo nizkega težišča in zadnjega pogona pelje prav dinamično glede na izgled in širino gum kot pri nekdanjih katrcah (135 spredaj in 145 zadaj).

To je drugi osebni peugeot brez številke, kar le še dodatno priča, da je res poseben. Sam se že zelo veselim novih generacij takšnih avtomobilov in seveda pričakujem, da bodo cene padle. In ne boste verjeli, tudi sam sem pristaš glasnih bencinskih motorjev, ampak vožnja s takšnim avtomobilom je lahko svojevrstven užitek.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov