Avto.info

‘Britain’s Worst EVER Car’

10 najslabših britanskih avtomobilov vseh časov

Austin Allegro

Austin Allegro

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Morris Ital

Morris Ital

Talbot Sunbeam Lotus

Talbot Sunbeam Lotus

Austin Princess

Austin Princess

Hillman Imp

Hillman Imp

Rover serija 200

Rover serija 200

Triumph Acclaim

Triumph Acclaim

Rover serija 800

Rover serija 800

Triumph TR7

Triumph TR7

Morris 1800

Morris 1800

Pred časom so se novinarji britanske spletne strani iMotormag odločili, da poiščejo najslabši britanski avtomobil vseh časov. Pri iskanju so si pomagali predvsem z mnenjem obiskovalcev njihove spletne strani, ki so jim predlagali in na koncu tudi ustoličili 10 najslabših avtomobilov iz celotne zgodovine britanskega avtomobilizma.

V tej raziskavi je sodelovalo približno 4000 Britancev in Britank, ki so na koncu z zloglasnim naslovom najslabšega avtomobila okronali izdelek znamke Austin, ki je v desetih letih proizvodnje prepričal 642.350 kupcev. Po mnenju poznavalcev je legendarni allegro eden izmed zadnjih žebljev, zabitih v krsto nekoč zelo močne in pomembne britanske avtomobilske industrije. Zaradi izredno slabe kvalitete izdelave (serijska vgradnja zadnjega kabinskega okna s ‘pop out’ (samovoljna ločitev vgrajenega okna in karoserije, po možnosti med vožnjo) funkcijo …) so mu kupci kmalu dali ime ‘All-Aggro’. Temu primerno je tudi stanje preživelih austinov tega tipa, ker je bilo na britanskih cestah leta 2015 v obtoku samo še 170 registriranih allegrov.

10 najslabših britanskih avtomobilov vseh časov

1. Austin allegro (1973-1983) 24,3 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: British Leyland Motor Corporation
Ljudsko ime: ‘All-Aggro’
Prvi izdelani primerki so bili opremljeni s ‘quartic’ (četverokotnim) volanskim obročem, ki je vozniku v teoriji (dokler niste pošteno obrnili volana) ponujal več prostora za nogi, omogočal pa naj bi tudi lažje parkiranje vozila. Zadeva se ni prijela pri kupcih, zato je ta rešitev kmalu izginila, nadomestili so jo z vgradnjo klasičnih okroglih volanov.

2. Morris ital (1980-1984) 23,4 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: British Leyland (Austin Rover division)
Avtomobil, ki ga je leta 1980 preoblikoval slavni Giorgetto Giugiaro (Italdesign), vendar tehnološko zastarelemu italu to pri privabljanju kupcev ni prav nič pomagalo. Do konca leta 1984 se je za 'posodobljeno marino' odločilo samo 175.276 kupcev kar je malo ob primerjavi z originalom (morris marina (1971 – 1980): 809.612 izdelanih primerkov). Leta 2015 je bilo v Veliki Britaniji registriranih samo še 35 primerkov modela ital.

3. Talbot (Chrysler) sunbeam (1977-1981) 11,5 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: Chrysler Europe/PSA
Čeprav so Britanci na podlagi tega serijskega modela ustvarili legendarni sunbeam-lotus, najmočnejši 'GTi' tedanjega časa in s tem 3-vratnim modelom, ki je britanska različica 5-vratnega francoskega chryslerja (simca horizon, alias dodge omni in plymouth horizon) redno zmagovali na tedanjih reli preizkušnjah, mu to pri privabljanju kupcev ni prav nič pomagalo. Po prevzemu skupine Rootes s strani koncerna PSA se je sunbeam prelevil v izdelek znamke Talbot.

4. Austin princess (1975-1982) 10,7 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: British Leyland Motor Corporation
Ljudsko ime: ‘Wedge’
Eden izmed zadnjih prestižnih austinov, ki so ga kupcem ponujali v povezavi s tremi možnimi logotipi znamk Austin, Morris in Wolseley. Tudi to 4-vratno 'fastback' limuzino je pokopala slaba kakovost izdelave, čeprav je šlo v primeru tega modela za udobno limuzino s 'Hydragas' vzmetenjem, ki je predstavljalo nekakšno britansko verzijo znanega hidropnevmatskega vzmetenja znamke Citroën. Za slabo kakovost izdelave so bili zaslužni tudi tedanji delavski nemiri, ki so dobro ohromili tedanjo britansko avtomobilistično industrijo.

5. Hillman imp (1963-1976) 10,6 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: Rootes Group
Majhen avtomobil z zadnjim pogonom in zadaj vgrajenim motorjem, ki ga poznavalci radi opišejo kot 'heroic failure' britanske avtomobilske industrije, ker je ta avtomobil na začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja dominiral v svoji kategoriji ob obisku dirkališč. Takrat so hvalili njegovo agilnost in živahnost vgrajenega pogonskega sklopa, ki je v vsakdanjem življenju žal rad nagajal lastnikom. Čeprav naj bi imp navzlic slabši kvaliteti in nezanesljivosti konkuriral legendarnemu miniju, ga je pri tem onemogočila tudi višja prodajna cena.

6. Rover serija 200 (1984-2005) 5,8 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: Rover Group
Avtomobil, ki je nadomestil prvo serijsko britansko 'hondo s furnirjem' (model triumph acclaim alias honda civic/ballade). Gre za drugi skupni produkt znamk Rover in Honda, ki je napovedal tedanjo ukinitev znamke Triumph. Milijonom gledalcev priljubljene TV nanizanke 'Keeping up Appearances', ki jo poznamo tudi pri nas po naslovu Fina gospa, se je rover 200 vtisnil v spomin kot primerna transportna izbira njenega, vedno trpinčenega moža Richarda.

7. Triumph acclaim (1981-1984) 4,4 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: British Leyland/Honda
Kaj dobiš v kombinaciji med japonsko natančnostjo (sestavni deli znamke Honda) in sproščeno britansko izdelavo avtomobilov? Rezultat je predstavljal balkansko sestavljeni triumph acclaim, ki v bistvu ni nič drugega kot 'honda civic s britanskim furnirjem'. To so prepoznali tudi kupci, čeprav so Britanci poudarjali, da je v njem 80 odstotkov britanskih sestavnih delov.

8. Rover serija 800 (1986-1999) 3,7 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: Austin Rover
Naslednik aristokratskega roverja SD1, ki je imel tudi japonskega sorodnika (honda legend). Honda je prispevala tudi vgrajeni bencinski šestvaljnik. Ker so bili v Buckinghamski palači takrat še zelo ponosni na tradicijo uporabe velikih roverjev med politiki, so roverje 800 redno uporabljali predstavniki oblasti, veliko jih je končalo tudi v policijskih vrstah, ostali kupci pa niso več verjeli v aristokratsko poreklo 'preoblečenih hond' …

9. Triumph TR7 (1974-1981) 3 odstotke prejetih glasov
Proizvajalec: Triumph Motor Company
Zadnji serijski športnik znamke Triumph, ki ga je oblikoval Harris Mann, oblikovalec, ki je ustvaril tudi Austinov model allegro. Zaradi velike popularnosti tega modela v ZDA so morali Britanci dvakrat preložiti pričetek prodaje v Evropi, kjer pa TR7 za razliko od predhodnikov (TR4, TR5 in TR6) ni našel veliko kupcev. Obstaja pa tudi izredno redki TR8 (TR7 z vgrajenim V8 motorjem za ZDA). Pokopala ga je kronično slaba kvaliteta izdelave, ki je takrat pestila tudi ostale podobne britanske BMC/ BLMC izdelke.

10. Morris 1800 (1964-1975) 2,6 odstotka prejetih glasov
Proizvajalec: BMC, British Leyland
Ljudsko ime: 'Landcrab'
Neverjetno. Med desetimi najslabšimi britanskimi avtomobili vse časov se je znašel tudi Evropski avtomobil leta 1965. V primeru te 4-vratne limuzine gre za predhodnika kasnejšega 5-vratnega kombilimuzinskega austina maxi. Težave s pogonskimi sklopi (motorji so baje požirali olje v podobnih količinah kot bencin …) in slaba kvaliteta izdelave sta pokopala tudi Morrisovo 'rakovico'. Navzlic prestižnemu naslovu avtomobila leta se je zanj v prvem letu proizvodnje odločilo samo približno 70.000 kupcev. Kot razloge za slabo prodajo pa omenjajo tudi previsoko prodajno ceno.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov