Avto.info

Škoda 450 / felicia cabriolet

60 let buržoazne škode

Škoda 450

Škoda 450

Avtor: Foto: Škoda
Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450

Škoda 450

Škoda Felicia Cabriolet

Škoda Felicia Cabriolet

Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode

V septembru leta 1957 se je v nemškem mestu Brünn odvijala že tradicionalna predstavitev tedanje češkoslovaške strojne in kovinsko predelovalne industrije, ki je v času trajanja prireditve privabila približno 1,6 milijona obiskovalcev. V tem ozračju so pri znamki Škoda predstavili njihov najbolj prestižen tedanji model v obliki legendarne škode 450, ki je našla kupce tudi v ZDA.

Ste se kdaj vprašali, zakaj v kragujevški Crveni Zastavi niso nikoli izdelovali kupejev ali pa kabrioletov (kasneje so le ustvarili prav nič buržoazni yugo kabriolet …), čeprav so Italijani zelo dolgo ponujali kupcem tudi kupe in kombikupe (128 3P) različice modela 128, ki je predstavljal licenčno 'tehnološko hrbtenico' zastave 101 (model yugo je v bistvu samo 'balkanski fiat 127' …). Iz istega razloga v Jugoslaviji skorajda niste mogli legalno kupiti (so pa obstajala zaplenjena vozila na carini, ki so jih kasneje prodali ter iz Nemčije vrnjeni 'gastarbaiterji', ki so imeli ob povratku v domovino tudi določene privilegije) večine kupejev ali pa kabrioletov tedanjih zahodnih proizvajalcev avtomobilov, ker jih enostavno ni bilo v uradni ponudbi trgovcev, ki so se s tem ukvarjali v Jugoslaviji.

Odgovor leži v tedanjem političnem sistemu, kjer sta kupe in kabriolet predstavljala 'razrednega sovražnika' ljudstva, ker sta utelešala in še vedno utelešata vse vrednote buržoazije. S podobnim razmišljanjem elit v tedanjih komunističnih evropskih državah (države Varšavskega pakta, Jugoslavija in kasneje tudi Albanija) so morali živeti tudi tamkajšnji konstruktorji avtomobilov, ker je bil tehnološki razvoj dostikrat blokiran s strani politike, čeprav so imeli 'komunistični tehniki in inženirji' tudi dobre konstruktorske ideje. Leta 1957 so imeli češkoslovaški inženirji očitno še dovolj svobode in vpliva, ker so svetu že leta 1956 predstavili prototipno športno škodo v obliki 2+2 kabrioleta, ki je takrat nosil oznako 440 roadster. Naslednje leto so se Čehoslovaki vrnili v nemški Brünn, vendar niso prišli praznih rok, ker so takrat prvič pokazali serijsko različico kompaktnega prototipnega kabrioleta, ki ga je krasila serijska oznaka 450 (dolžina: 407 cm, širina: 160 cm, višina: 138 cm, masa avtomobila: 930 kg).

V tem primeru gre za tedanjo top različico iz modelne serije 440-445-450, kjer prva številka označuje število delovnih motornih valjev, zadnji dve številki pa razkrivata število razpoložljivih 'konj' (36,8 kW). Vzdolžno vgrajeni 1,1-litrski atmosferski bencinski štirivaljnik je ob tem premikal zadnji pogonski kolesni par, in to v kombinaciji s 4-stopenjskim ročnim menjalnikom. Da bi razumeli prestižni pomen tega avtomobila v tedanjih časih, morate vedeti tudi naslednjo informacijo, ki priča o mednarodnem uspehu škode 450, ker so večino izdelanih primerkov izvozili na 'gnili zahod' (komunistična 'mantra', ki se je v določenih primerih žal izkazala za resnično …). Ko so ta avtomobil leta 1957 predstavili publiki v Londonu, je škoda 450 pozirala novinarjem v družbi tedanje najlepše Američanke ('Miss USA', Charlotte Sheffield (1936 - 2016)). Tako je nastala serija legendarnih promocijskih fotografij, ki jih je ustvaril fotograf Vilém Heckel. Za poznavalce dogajanja v avtomobilskem marketingu predstavlja ta serija fotografij še vedno višek ustvarjalnosti in dobrega okusa zaposlenih v marketinškem oddelku znamke Škoda.

Ta serija fotografij je nosila tako močno propagandno sporočilo, da se je za nakup takšne škode odločilo tudi 406 Američanov, ker so večino (dve tretjini) izmed skupno 1010 izdelanih primerkov škode 450 izvozili na tedanja zahodna tržišča. Za uspeh modela 450 pa je zaslužna tudi pametna cenovna politika znamke Škoda, kjer so za tedanjo štirikolesno češkoslovaško lepotico zahtevali približno 42.000 češkoslovaških kron, medtem ko ste za kakšen tedanji konkurenčni model na Češkoslovaškem odšteli občutno več denarja (GAZ 21: 55.000 češkoslovaških kron, tatra 603: 98.000 češkoslovaških kron). Kupci so pri tem modelu cenili njegovo lepoto, zmogljivosti (največja hitrost: 128 km/h,  povprečna poraba: 9 l/100 km) in tudi udobje, ker je imela ta izrazito športna 2+2 (sedežna konfiguracija) škoda štiri posamično obešena kolesa. Posledično se je odlično obnesla tudi ob vožnji po makadamu.

Leta 1959 so Čehoslovaki predstavili nov model v obliki evolucijske različice modela 450, ki je tokrat nosil modelno oznako felicia cabriolet. Med poglavitnimi značilnostmi tega modela omenjajo spremenjeno vzmetenje na prednji osi ter stilistične popravke karoserije, spremenili pa so tudi podobo armaturne plošče in centralne konzole med parom prednjih sedežev. Obstajala pa je tudi felicia super, kjer si je kupec lahko omislil tudi 'Hardtop' pokrivalo strehe. Od leta 1959 do leta 1964 je pri znamki Škoda nastalo točno 14.863 primerkov prvotne felicie, ki so jo kupcem takrat ponujali samo v tej športni karoserijski različici, ljubiteljem limuzin so namenili dvovratne škode 440 in 445. Obstaja pa tudi legendarni unikatni prototip z oznako škoda 440 'Spartak' plexikla (politex) roadster by Karosa (oblikovanje: Julius Kubinsky) iz leta 1956, ki pa mu ni uspelo priti v serijsko proizvodnjo. Ponaša se z izredno lahko karoserijo (56 kg) iz umetne smole in steklenih vlaken (poliester). Avtomobil je tudi v današnjih časih vozen in popolnoma obnovljen, nahaja se v privatni kolekciji nekega češkega zbiratelja avtomobilov.

Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode
Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode
Škoda 440  Spartak  Plexikla (politex) Roadster by Karosa

Škoda 440 'Spartak' Plexikla (politex) Roadster by Karosa

Škoda 450 / felicia cabriolet: 60 let buržoazne škode
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov