Avto.info

Mizushima Motor Vehicle Works

70 let Mitsubishijevih poltovornjakov

Mitsubishi Mizushima

Mitsubishi Mizushima

Avtor: Foto: Mitsubishi
Mitsubishi Mizushima

Mitsubishi Mizushima

Mitsubishi Leo

Mitsubishi Leo

Mitsubishi Colt

Mitsubishi Colt

Plymouth Arrow

Plymouth Arrow

Chrysler-Mitsubishi D-50 Sport

Chrysler-Mitsubishi D-50 Sport

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi Forte

Mitsubishi Forte

Mitsubishi Forte/L200

Mitsubishi Forte/L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

Mitsubishi Raider

Mitsubishi Raider

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200

V letošnjem letu bo minilo že 70 let od predstavitve prvega poltovornjaka znamke Mitsubishi, ki mu je kasneje sledilo še veliko komercialno uspešnih serijskih poltovornjakov. So pri znamki Mitsubishi takrat izumili poltovornjak?

Odgovor na to vprašanje ni enostaven, ker so takšna, gospodarsko orientirana vozila nastala že zelo kmalu po izumu klasičnega avtomobila. Vendar ne na Japonskem, kjer so začetni trend poltovornjakov prespali, ker se je prvi serijski japonski poltovornjak pojavil šele leta 1931, ko je znamka Daihatsu predstavila 3-kolesni model HA. Temu modelu se je še v istem letu pridružila tudi prva serijska mazda v obliki podobnega 3-kolesnika z modelno oznako DA. Pri znamki Mitsubishi so na ta vlak skočili šele leta 1947, kmalu po predstavitvi prototipa znamke Mizushima Motor Vehicle Works, ki mu pripada vloga pravega inovatorja na področju razvoja japonskih osebnih poltovornjakov (poltovornjaki, ki so razviti na osnovi osebnih vozil).

Prototipni model z interno modelno oznako XTM1, ki so ga leta 1946 razvili konstruktorji iz podjetja Mizushima Motor Vehicle Works, se je po zasnovi (3-kolesno vozilo) zgledoval po prej omenjenem paru predvojnih serijskih japonskih poltovornjakov, vendar z razliko, ker je imel kot prvi japonski poltovornjak delno zaprto potniško kabino ter vetrobransko steklo. Vozilo z ljubkovalnim imenom 'Mizushima' je nastalo v sedmih prototipnih primerkih, zadnja evolucijska prototipna izvedenka (TM3) je takrat prepričala tudi vodilne pri znamki Mitsubishi, ki so se leta 1947 odločili za zagon serijske proizvodnje. Do konca leta 1962 je nastalo približno 91.000 primerkov tega kompaktnega poltovornjaka, ki je širši publiki znan kot mitsubishi mizushima (dolžina: 2797 mm, širina: 1750 mm, višina: 1197 mm, medosna razdalja: 1880 mm, neto masa vozila: 585 kg).

Za samodejno premikanje tega križanca med motociklom in avtomobilom je skrbel vgrajeni zračno hlajeni enovaljni bencinski motor. Pogonski motor s 744 kubičnimi centimetri delovne prostornine je lahko uporabniku ponudil 13,5 KM (10 kW) pogonske moči. Kot opcijo so kupcem ponudili tudi možnost vgradnje dizelskega motorja. Mitsubishijevo zgodbo o uspešnih 3-kolesnih poltovornjakih je nadaljeval 'mikro-poltovornjak' z oznako leo, ki so ga kupci spoznali leta 1959. Kot leto rojstva pravih osebnih poltovornjakov znamke Mitsubishi velja omeniti leto 1967, ko so Japonci predstavili poltovornjak na osnovi 3- in 5-vratnega kombilimuzinskega colta (različice 800, 1000F in 1100F / 1965-1969). Ta avtomobil je takrat postavil povsem nova merila na tržišču japonskih poltovornjakov z največ 500 kilogrami nosilnosti.

Leta 1970 so se Japonci (znamka Mitsubishi) spustili v ljubezensko razmerje z Američani (koncern  Chrysler). Na podlagi tega partnerstva, podkrepljenega z izkušnjami ameriških inženirjev, so se Japonci lahko kasneje lotili tudi razvoja večjih poltovornjakov. Prvi sad tega sodelovanja so predstavili leta 1979, ko so Američani spoznali poltovorni plymouth arrow, Avstralci so ga poznali kot chrysler-mitsubishi D-50 sport, medtem ko se je doma predstavil kot mitsubishi L200, obstajala pa je tudi japonska različica z modelnim imenom forte, ki je kasneje postala sinonim za 'Single Cab' različice modela L200. Odločitev o sodelovanju z Američani so pozdravili tudi kupci, ker so že v prvem letu proizvodnje kupili približno 100.000 novih primerkov japonsko-ameriških trojčkov.

5000 novih primerkov tega modela v enem samem mesecu so si takrat privoščili tradicionalni ljubitelji takšnih vozil v ZDA, kjer so ta model leta 1979 okronali tudi z naslovom ameriškega poltovornjaka leta. Naslednja generacija poltovornjakov se je pojavila leta 1986, ko so predstavili novo generacijo modela L200, znano tudi kot mitsubishi mighty max, ki so jo izdelovali do konca leta 1996. V tem primeru so Japonci vsako leto prodali približno 130.000 novih primerkov modela L200 (model strada na nekaterih tržiščih), leta 1993 se je ta model prvič pojavil tudi v Nemčiji, za dokončen preboj na globalni ravni je poskrbela šele naslednja generacija modela L200, ki smo jo dobili leta 1996.

Pri predstavnikih nove generacije tega modela so Japonci prvič poskrbeli za zbližanje s takratnimi SUV modeli, sploh v primeru kasnejše (1998) 'Double Cab' različice, ki je kupcem prvič ponujala 'off-road' optiko. V dvanajstih letih prodaje se je za ta model odločilo približno 41.000 nemških kupcev. Posledično je temu modelu pripadel naziv najbolje prodajanega poltovornjaka na nemškem tržišču, v istem obdobju so po celi Evropi prodali približno 340.000 primerkov tega modela, s čimer je takrat postal številka 1 po doseženih evropskih prodajnih rezultatih. Vozilo so skonstruirali na Japonskem, izdelava pa je potekala na Tajskem, kjer so do začetka leta 2006 izdelali več kot 700.000 primerkov tega priljubljenega in cenjenega modela.

V avgustu leta 2005 so ta uspešni model nadomestili z modelom triton, ki je znan tudi kot L200, uporabljali pa so tudi modelno oznako 'Barbarian'. Ob tem so pognali tudi marketinško mašinerijo, ki je novi L200 promovirala kot SUT (Sport Utility Truck) vozilo in ne kot klasični poltovornjak. S tem preimenovanjem so modelu želeli dodati 'Coolness' faktor, ki naj bi v določenih sredinah preveval tudi modna SUV vozila. Obstaja pa tudi severnoameriška verzija tega modela z modelno oznako raider (2005-2009). V tem primeru je na Tajskem nastalo približno 1,3 milijona novih primerkov modela L200. Približno 80 let po predstavitvi prvega mitsubishija z vgrajenim dizelskim pogonskim sklopom in 4x4 pogonom ('SUV prototip' PX33 iz leta 1934) so Japonci predstavili zadnjo, že peto generacijo tega modela, ki je kupcem na voljo tudi z italijansko identiteto (fiat fullback) …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov