Avto.info

Škoda

90 let predsedniških škod

Škoda: 90 let predsedniških škod

Škoda

Avtor: Foto: Škoda
Škoda: 90 let predsedniških škod Škoda: 90 let predsedniških škod Škoda: 90 let predsedniških škod Škoda: 90 let predsedniških škod

10. maja leta 1926 je bil prvi predsednik (Tomáš Garrigue Masaryk) leta 1918 ustanovljene skupne države Čehov in Slovakov deležen dobave povsem novega uradnega predsedniškega vozila znamke Škoda v obliki aristokratskega modela škoda hispano-suiza (H6B) 25/100 PS, ki so ga za to svečano dolžnost posebej 'oblekli' in opremili v Parizu, kjer je stala karoserijska delavnica bratov Kellner (Carrosserie Kellner Frères).

Tako je Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) že leta 1926 postavil temelje tradicije, ki se jo v Pragi držijo še danes, ker tudi aktualni češki predsednik (Miloš Zeman) uporablja izdelek znamke Škoda ob različnih protokolarnih dogodkih. Za nastanek 90-letnega jubileja so zaslužni dogodki v letu 1925, ker je v tem letu prišlo do združitve dveh čeških avtomobilskih znamk (Laurin & Klement in Škoda), pred tem (leta 1924) so pri znamki Škoda pridobili licenčne pravice za zelo prefinjen avtomobil v obliki leta 1919 predstavljenega najdražjega modela špansko-švicarske aristokratske znamke Hispano-Suiza, ki se je ponašal s celo vrsto naprednih tehničnih novosti (zavorni servo mehanizem, 'twin spark', blok in glava motorja iz aluminija, zgoraj ležeča odmična gred…). Pod motornim pokrovom tega avtomobila se je skrivala prepolovljena 6,6-litrska SOHC izvedba vrstnega letalskega 12-valjnega motorja, ki je po zaslugi predimenzioniranih (filozofija znamke Rolls-Royce) sestavnih delov že dokazal svojo zanesljivost ob delovanju v letalih. Vgrajeni vrstni šestvaljni agregat s sedemkrat uležajeno ročično gredjo (masa: 45 kg) je v takšni škodi lahko mobiliziral 135 bhp (približno 100 kW) pri 2500 vrtljajih v minuti ter 475 Nm motornega navora pri 1600 vrtljajih v minuti, kar je zadostovalo za doseganje največje hitrosti 135 km/h.

Po uradnih podatkih so Čehi izdelali približno 100 primerkov tega impozantnega (masa: 2,7 tone) avtomobila, ki ga je zelo rada uporabljala večina takratne češkoslovaške elite. Vsakega izmed izdelanih avtomobilov lahko označimo kot unikat, ker je Škoda dostavila kupcu samo vozno šasijo brez karoserije, kupec pa se je sam odločil, komu bo zaupal izdelavo in obliko karoserije. Večino preostalih čeških aristokratinj so oblekli pri vodilnih čeških 'krojačih' (J. O. Jech, Brozik in Laurin & Klement…) tedanjega časa. Da bi razumeli pomen in slavo tega avtomobila morate vedeti, da je tedanja češkoslovaška vlada za takšen avtomobil odštela Škodi približno 280.000 (od 6.785 do 8.928 britanskih funtov, odvisno od opreme) tedanjih češkoslovaških kron. Za ta denar si je kupec takrat lahko omislil dve Škodini dobro meščanski limuzini (tip 860) s prodajno ceno 120.000 kron (4.200 britanskih funtov) ali pa sedem in pol 'fabij' (tip 422) s prodajno ceno 38.000 kron (1.360 britanskih funtov). Ta Škodin 'Über Premium' ('nadpremium') model je pomemben še iz enega razloga, ker gre za prvi avtomobil te znamke, ki je opremljen z novim logotipom, znano krilato puščico, ki jo poznamo še danes.

Masarykova predsedniška limuzina je na začetku kariere nosila registrsko tablico z napisom N-1, kasneje (v zgodnjih tridesetih letih prejšnjega stoletja) je prejela registrsko tablico z napisom P-118. Masaryk jo je uporabljal vse do njegovega odstopa s položaja v letu 1935. V družbi preostalih protokolarnih vozil je ostala do 17. maja leta 1936, ko so jo vrnili proizvajalcu. Nadaljnja usoda tega avtomobila ostaja neznanka, so pa pri znamki Škoda potrdili, da se v njihovem restavratorskem oddelku trenutno nahaja eden izmed takšnih avtomobilov, ker poteka njegova restavracija. Naslednja predsedniška škoda se je pojavila šele leta 1948, in to v duhu tedanjih družbenih sprememb, ki smo jih takrat doživljali tudi v Jugoslaviji. Govorimo o legendarni škodi VOS (Vládní osobní speciál), reprezentančni 4-vratni limuzini (dolžina: 5,7 metra, širina: 1,95 metra, višina: 1,75 metra, medosna razdalja: 3,2 metra) z maso (od 3,6 do 4,4 tone), ki jo tej klasični limuzini lahko zavidajo številni lastniki današnjih modnih 2,5 tonskih 'športnih lokomotiv' iz kategorije SUV vozil. Pri težji različici škode VOS je uporabnik prejel tudi 'oklepni paket' z neprebojnimi kabinski stekli, kjer je debelina stekel točno 52 mm. Do zaključka proizvodnje v letu 1953 je nastalo približno 100 takšnih prestižnih škod, ki jih je premikal vgrajeni 5,2-litrski vodno hlajeni šestvaljni motor znamke Praga. Motor je lahko mobiliziral 88 kW (120 KM) pogonske moči v povezavi z ročnim 4-stopenjskim menjalnikom, vendar je tovornjaško odmerjena masa poskrbela, da je znašala končna hitrost samo 115 km/h v primeru 'SL' (sehr leicht) različice, oklepna različica je lahko drvela največ s stotimi kilometri na uro. Takšne škode sta uporabljala dva češkoslovaška predsednika (Klement Gottwald (1896–1953) in Antonín Zápotocký (1884–1957)).

Kasneje, vse do propada 'železne zavese', so vodilni češkoslovaški politiki uporabljali predvsem protokolarna vozila sovjetskega izvora, predvsem znamk ZIL in ZIS, verjetno pa ste lahko našli tudi kakšen model znamke Tatra, ki po končani drugi svetovni vojni ni nikoli razvila serijskega ljudskega osebnega modela. To tradicijo je prekinil šele Václav Havel (1936–2011), tudi sam vnet ljubitelj in poznavalec avtomobilizma, ki je v državni protokol vrnil avtomobile znamke Škoda. To prakso je nasledil tudi Václav Klaus, ki je za časa predsednikovanja (2003–2013) uporabljal dva superba, prvi je predstavnik prve generacije tega ponovno oživljenega predvojnega modela, drugi je novejši, ker gre za superb druge generacije. 5. junija leta 2015 so Čehi dobili novega predsednika. Tudi Miloš Zeman ostaja zvest tradiciji njegovih predhodnikov, ker uporablja superb tretje generacije v posebni različici Laurin & Klement. Pod motornim pokrovom te posebne, črno obarvane škode superb se skriva 2,0-litrski TFSI motor z 206 kW / 280 KM pogonske moči, ki je serijsko spojen s hišnim DSG menjalnikom.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov