Avto.info

Nemčija

Dežela z največ karavani na prebivalca

Borgward Hansa 1500 Kombi

Borgward Hansa 1500 Kombi

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Borgward Isabella Kombi

Borgward Isabella Kombi

Opel Olympia Rekord Caravan

Opel Olympia Rekord Caravan

Opel Olympia Rekord Caravan

Opel Olympia Rekord Caravan

DKW F89 Universal

DKW F89 Universal

DKW F89 Universal

DKW F89 Universal

Ford Taunus 17M Kombi

Ford Taunus 17M Kombi

Ford Taunus 17M Kombi

Ford Taunus 17M Kombi

Volkswagen 1500 Variant

Volkswagen 1500 Variant

Volkswagen 1500 Variant

Volkswagen 1500 Variant

Audi 75 Variant

Audi 75 Variant

Mercedes-Benz T model (W123)

Mercedes-Benz T model (W123)

Mercedes-Benz T model (W123)

Mercedes-Benz T model (W123)

BMW serija 3 Touring (E30)

BMW serija 3 Touring (E30)

BMW serija 3 Touring (E30)

BMW serija 3 Touring (E30)

Okusi so različni, sploh na področju avtomobilizma, kjer je okus kupcev povezan tudi z njihovim nacionalnim poreklom. Lep dokaz tega je Nemčija, ki ji nekateri zaradi že pregovorno znane nemške ljubezni do praktičnih 3- in 5-vratnih karavanov, pravijo tudi 'Kombiland' (dežela kombijev).

'Karavansko gibanje' je nastalo pred približno stotimi leti, ker bomo v naslednjem letu praznovali stoto obletnico predstavitve prvega serijskega karavana. Gre za legendarni izdelek ameriške znamke Hatfield, ki je leta 1916 predstavila model 'Suburban'. Že v naslednjem letu (1917) se je temu modelu pridružil tudi novi model ('Hatfield Model I Suburban'), prvi pravi ameriški 'Woodie' (karavan s kombinirano (les/ jeklo) karoserijo), kjer je les dobro viden, ker mu pripada tudi vloga estetskega dodatka. Na začetku so takšni, bolj praktični avtomobili nosili samo oznako 'Station Wagon', ki izvira še iz časov konjskih vpreg. V primeru takšnega vozila je šlo za zaprte (furgon) ali polodprte (povišane bočne stranice) različice raznih kočij, ki so s tedanjih ameriških železniških postaj vozile različno trgovsko blago in tudi ljudi. Kasneje, ko smo ta pojem povezovali samo še z avtomobili, so se pojavile tudi dražje, bolj 'lifestyle' različice takšnih karavanov, ki po navadi nosijo oznako 'Estate Car' (vozilo za nedeljski obisk posestva na deželi). V Veliki Britaniji so takšni 5-vratni avtomobili ob povezavi z bogato izraženo leseno oplato karoserije nekoč nosili tudi prestižno oznako 'Shooting-Brake', ki je zadnjih 60 let rezervirana samo za 3-vratne športne karavane na osnovi 2-vratnih kupejev in roadsterjev, zato si nekateri predstavniki (predvsem tisti iz okolice Stuttgarta …) današnje nemške avtomobilistične industrije enostavno ne zaslužijo te prestižne oznake, ker so v resnici samo manj praktični (posledica nižje strešne konstrukcije) predstavniki klasičnih 5-vratnih karavanov.

Ob tej priložnosti velja pojasniti še nekaj dejstev, ki so povezana s temi avtomobili. V Nemčiji je ob opisovanju takšnega vozila najbolj legitimna uporaba besede 'Combi', katere izvor najdemo v nemškem opisu ('Kombinationskraftwagen') takšnega vozila. Podobno smo nekoč razmišljali tudi  Jugoslaviji, kjer beseda kombi izvira iz izraza kombinirano vozilo, vendar ima beseda kombi pri nas precej širši pomen, ker jo uporabljamo tudi ob opisovanju lahkih gospodarskih vozil. Sam sem najbolj dovzeten za izraz karavan, čeprav tudi v tem primeru lahko pride do zmešnjave, ker se ta izraz uporablja tudi ob opisovanju počitniških prikolic. Da bi bila zmeda še večja, so poskrbeli proizvajalci, ker ima vsaka avtomobilska znamka svoj pogled na zadevo. Tako smo v preteklosti dobili lepo število izrazov (caravan (opel), turnier (ford), T (transport) model (mercedes-benz), variant (audi & volkswagen), tourist (wartburg), universal (trabant in DKW), break (citroën, peugeot in dacia), variable (renault), giardinetta (autobianchi), giardiniera (alfa romeo in fiat), familiare, panorama in weekend (fiat) …) za isti karoserijski tip avtomobilov, ki jih danes nadomeščajo izrazi, ki namigujejo na 'športnost' takšnih vozil, ki v resnici niso prav nič športna, kvečjemu praktična in v določenih primerih tudi zelo zmogljiva, ker o športnosti avtomobila ne odloča razpoložljiva pogonska moč, temveč zasnova in izvedba vozila. Manj ko je bočnih vrat na avtomobilu, bolj športen je avtomobil (ekstremno razumevanja tega je prikazano pri nekaterih odprtih tekmovalnih prototipih in dirkalnikih formule 1 ter pri nekaterih pravih športnih terencih)…

Pionirska vloga na področju uvajanja karavanov v nemški avtomobilski industriji pa ne pripada znamki Opel, temveč znamki Borgward, kjer so že leta 1951 predstavili karavansko različico modela hansa 1500, ki se ji je leta 1955 pridružila še isabella kombi. Slavna Oplova olympia record, ki je že ob prvi predstavitvi karavanske različice prejela tudi ime caravan, je nastala leta 1953. Ta avtomobil ima v svetu karavanov enak pomen kot legendarni jeep v svetu terenskih vozil. V obeh primerih sta modelni oznaki zaznamovali svet avtomobilizma, ker z njima danes na splošno označujemo vse karavane in terenska vozila. Leta 1953 se je pojavil tudi DKW F89 universal. Leta 1957 so na nemški karavanski vlak končno skočili tudi pri znamki Ford, ker so takrat predstavili taunus 17M kombi. Za to, da so karavani tudi v današnjih časih izredno popularni med kupci in lastniki avtomobilov v Nemčiji (od leta 2010 se za nakup karavana vsako leto odloči od 600.000 do 700.000 Nemcev in Nemk), je zaslužna predvsem znamka Volkswagen, ki je s prihodom karavanske različice (variant / 1961-1965) modela 1500 (tip 3) v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja popularizirala ta karoserijski koncept in ga spremenila v vozilo, ki je poleg obrtnikov navduševalo tudi številne nemške družine. Pri ostalih nemških znamkah je bila ta karoserijski tip dolgo zanemarjen. Prvi karavanski audi se je pojavil šele leta 1969 v obliki modela 75 variant. Prvega pravega karavana znamke BMW smo dobili šele leta 1988, ko so Bavarci predstavili karavansko (touring) različico serije 3 (E30). Posebno mesto v zgodovini nemških karavanov pripada znamki Mercedes-Benz, kjer so leta 1978 predstavili prvi prestižni karavan iz serije W123 (spiritualni predhodnik današnjega razreda E), ki ni bil namenjen tedanjim obrtnikom, temveč klienteli, ki je gojila podobno 'lifestyle' filozofijo kot kupci današnjih SUV vozil, ki v bistvu niso nič drugega kot karavani ali kombi-limuzine z vozniško pozicijo sedenja v 'prvem nadstropju'.

V Nemčiji trenutno ni domačega proizvajalca avtomobilov, ki bi si tudi v teh časih upal zanemariti karavansko paleto avtomobilov, čeprav primat karavanov čedalje bolj izpodrivajo razni SUV modeli. Delež nemških kupcev, ki se ob nakupu Audijevega modela A4 raje odločijo za karavana, znaša trenutno približno 70 odstotkov, še več (78 %) lastnikov karavanov najdemo med uporabniki Oplove insignie, precej manj (približno 60 %) jih je med lastniki kompaktne astre. Karavani so izredno cenjeni tudi med uporabniki Mercedes-Benzovega razreda C in Volkswagnovega passata, ker samo dvajset odstotkov vseh izdelanih primerkov najde kupce limuzinskih različic, večina (približno 80 %) kupcev si raje omisli karavansko različico obeh modelov. Najbolj izrazito prevlado karavanov pa najdemo pri nemških lastnikih škode octavie, ker se večinoma, v devetdeset odstotkih primerov odločijo za nakup karavanske octavie. Zato je vsaka četrta karavanska octavia, ki je prodana v Nemčiji, okrašena tudi s prestižno oznako RS. V ZDA, kjer so še pred časom poznali veliko station wagon različic različnih modelov in proizvajalcev, so vlogo klasičnih karavanov prevzeli enoprostorci, ki jih v sedanjih časih množično nadomeščajo SUV avtomobili. Danes ne boste našli niti enega severnoameriškega proizvajalca vozil, ki bi kupcu ponudil tudi kakšen klasičen karavan. Podobno razmišljajo tudi Kitajci, ki sicer ljubijo klasične limuzine, sploh ob povezavi z daljšo medosno razdaljo, vendar se ob iskanju bolj praktičnega avtomobila raje odločijo za SUV modele. V Evropi je bilo letos prodanih približno 2 milijona novih karavanov, v istem obdobju je na evropskih cestah pristalo približno 3,5 milijona novih SUV vozil. Vendar se Nemci trenutno še oklepajo karavanov, po napovedih jih bodo SUV-ji prehiteli v prodaji šele leta 2017.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov