Avto.info

Ferrari

Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji

Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji

Ferrari

Avtor: Foto: Ferrari
Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji Ferrari: Zmagovitih 60 let Ferrarija tudi v Sloveniji
Ob 60.obletnici se je Ferrari odločil, da bo svoja leta obstoja označil z maratonsko karavano lastnikov Ferrarijev v 50 državah sveta, med njimi tudi po Sloveniji. Preko 10.000 Ferrarijevih strank in njihovih avtomobilov vseh starosti bo vključenih v karavano. Prenašali bodo štafetno palico, na kateri je 60 emajliranih simbolov, prevlečena je z bleščečo platino in diamantnim »poskočnim konjičkom«. Štafetno palico, ki simbolizirajo najbolj izjemne dogodke v 60-letni zgodovini te avtomobilske znamke, bo slovenska karavana prejela v soboto, 19. maja ob 10.00 uri pred Ferrarijevim razstavnim salonom AC-Maranello Auto (na Dunajski 128 A).

Maratonska štafeta, ki je po startu na Bližnjem Vzhodu svojo pot ubrala preko Kitajske, Japonskem, Avstralije, Južne Afrike, Amerike ter Evropi, bo svojo pot sklenila 23.junija v Maranellu. Udeležence karavane bodo sprejemali na italijanskih veleposlaništvih, pri nas pa bo sprejem pri ljubljanskem županu ob prisotnosti italijanskega veleposlanika, gospod Daniele Verga. To je priložnost, ko udeleženci karavane predajo darilo v dobrodelni namen. Italijansko zunanje ministrstvo bo 16. junija v palači Palazzo della Farnesina v Rimu priredilo posebno proslavo, v okviru katere se bo odvijala tudi Ferrarijeva dobrodelna dražba, izkupiček pa bodo darovali revnim otrokom. Slovenska karavana bo darilo predala italijanskemu veleposlaniku pred ljubljansko Mestno hišo, v soboto, 19.maja ob 11.00 uri.

Karavana Ferrari 60 Relay, ki je krenila s posebej za to priložnost izdelano štafetno palico iz Abu Dhabia 29. januarja letos, bo prispela na slovenske ceste prav šestdeset let po tem, ko je Enzo Ferrari koval prvo zmago z lastnim dirkalnikom. To je bilo maja leta 1947. Najprej štart na prvi dirki, nato čez štirinajst dni prva zmaga. Tako je Slovenija, poleg tega, da sodi med posebej pozorno izbrane trge, na katerih je Ferrari uradno prisoten z zastopnikom Avtom Triglav s prodajnim mestom AC –Maranello auto, tudi država, na cestah katere je zmagoslavje izpred šestih desetletij ujeto ravno v čas nastanka legende o zmagovitosti, tehnični naprednosti, dovršenosti delovanja in vznemirljive oblikovne prodornosti. Štafetna palica bo prispela v Maranello v času, ko bo med 21. in 24. junijem potekala sklepna prireditev ob obeleževanju obletnice.

Po številnih uspehih v času med prvo in drugo svetovno vojno je v vlogi voznika, lastnika in vodje tovarniškega moštva, Enzo Ferrari uresničil dolgoletne sanje o lastnem dirkalniku decembra 1945, ko je iz delavnice na križišču med ulicama Trento in Trst (Trieste) v Modeni pripeljal Ferrari 125 S. A šele 11. maja 1947 je bil dirkalnik postavljen na štartno črto prve uradne dirke. Že 14 dni kasneje, 25. maja 1947, je na Veliki nagradi Rima z njim slavil Franco Cortese. Začela se je pisati zgodba o številnih uspehih, ki so Ferrari, njegove dirkalnike in cestne avtomobile spremenili v globalno najbolj prepoznavnih znamk, športnih moštev in poželjenja vrednih izdelkov.

V šestih desetletjih je Scuderia Ferrari nanizala 5000 zmag. Med najbolj odmevne in prestižne sodi 14 naslovov svetovnega prvaka v razvrstitvi voznikov v F1, 14 naslovov svetovnega prvaka v F1 v moštveni razvrstitvi, osem naslovov svetovnega prvaka v F1 za konstruktorje, šest osvojitev mednarodnega pokala za konstruktorje v F1, devet zmag na dirki 24 ur Le Mans, osem na dirki Mille Miglia, sedem na Targa Florio in skorajda 200 zmag na velikih nagradah F1.

V Maranellu so vedno najnaprednejšo tehniko, s katero so zmagovali v tehnološko izjemno zahtevni in napredni F1, prenesli v serijsko izdelavo. Tako se trenutno najbolj množično prodajan ferrari F430 postavlja poleg ostalega tudi z menjalnikom, ki s posebnim sistemom robotizirane sklopke in elektropnevmatskega prestavljanja zmore prestaviti povsem samodejno ali ob ročnem vodenju preko lopatic za volanom v 150 ms. Elektronsko nadzorovani in krmiljeni diferencial E-DIFF in zavorni koluti iz ogljikokeramike zaokrožijo vse tisto, kar Ferrarijeve avtomobile dela izjemne in jih postavlja nad vse ostale, ki so morda primerljivi po ceni in zmogljivostih

Tradicionalno se ponudba tovarne deli na avtomobile z motorjem V8 in tiste, ki jih poganja motor V12. Tako je na izhodišče postavljen že omenjeni F430. Dvosed poganja sredinsko nameščeni pogonski agregat z delovno prostornino 4308 cm³, z največjo močjo 360 kW (490 kM) in največjim navorom 465 Nm. Izjemna je tudi specifična moč tega atmosferskega motorja, saj znaša 84 kW (114 KM) na liter delovne prostornine motorja. Ferrari F430 pospeši od nič do 100 km/h v štirih sekundah in doseže največjo hitrost 315 km/h.

Največjo hitrost 310 km/h in pospešek od nič do 100 km/h v 4,1 s doseže F430 spider. Torej izpeljanka s platneno streho, pri kateri je tako kot pri osnovni različici izjemna tudi dirkaška aerodinamika, še posebej za zagotavljanje velikega podtlaka oblikovan spodnji del avtomobila in spodnji del zadka. Pri tem so iz F1 prenešene tudi rešitve za zagotavljanje pravšnjega pretoka zraka ob boku avtomobila in usmerjanje zračnih tokov k zavoram, hladilnikom in številnih drugim sklopom.

Do kod seže tehnika F430 in v kako tesnem sodelovanju nastajajo ferrariji za vsakdanje ceste ter tisti, namenjeni doseganju zmag na dirkališčih, dokazuje F430 challenge. Različica ohranja poglavitne značilnosti osnovnega avtomobila, še posebej pogonskega agregata, a je s številnimi spremembami in izboljšavami prirejena uporabi na dirkališču.

Prestižnost na športen način, to so legendarni Ferrarijevi dvanajstvaljniki. Trenutno 'pojejo' v treh avtomobilih iz Maranella. Tudi v ferrariju 612 scaglietti, tipičnem avtomobilu zasnove 2+2. To je veliki športni kupe (dolžina 4902 mm) z motorjem, nameščenim spredaj in pogonom na zadnji kolesni par, namenjen vožnji štirh odraslih oseb. Njegov motor V12 doseže, ob delovni prostornini 5748 cm³, največjo moč 397 kW (540 KM) in največji navor 588 Nm. Seštevek vsega sta največja hitrost 320 km/h in pospešek od nič do 100 km/h v 4,2 s. Kot številne hišne avtomobile so ga oblikovno zasnovali pri Pininfarini. Kljub vsemu ima posebno vlogo, saj povezuje bogato zgodovino Ferrarija s sedanjostjo. Sergio Scaglietti je namreč izdelal karoserijo nekaterih najlepših ferrarijev v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Že skoraj štirideset let je njegova delavnica iz Modene sestavni del Ferrarija.

Tudi zato bodo šest desetletij Ferrarija v Maranellu obeležili z izdelavo šestdesetih avtomobilov ferrari 612 scaglietti. Kupe iz posebne serije je  prepoznaven po dvobarvni livreji na zunanjosti in posebni izvedbi notranjosti. Da bo sleherni 612 scaglietti iz te serije nekaj posebnega, bo poskrbel motiv na kovinski ploščici, nameščeni na podaljšku sredinske konzole med sedežema. Ferrari je namreč za 60 vozil pripravil 60 motivov in simbolov, ki spominjajo na prav toliko dogodkov, ki so obeležili šest desetletij zmag in poslovne odličnosti.

Klasični športni dvosed z motorjem spredaj in pogonom zadaj je ferrari 599 GTB fiorano. Številka, kratica in beseda v imenu imajo veliko sporočilno vrednost. Fiorano je del Maranella, kjer poteka istoimenska preizkuševalne proga, na kateri opravijo končni razvoj in nastavitve za vse dirkalnike ter serijsko izdelane avtomobile pri Ferrariju. Kratica GTB označuje obliko karoserije Gran Turismo Berlinetta in prikliče v spomin najbolj občudovane avtomobile v ponudbi tovarne v preteklosti. Številka 599 je skrajšana vrednost delovne prostornine motorja V12 (5999 cm³). Motor doseže največjo moč 465 kW (620 KM) in največji navor 608 Nm. Ferrari 599 GTB fiorano drvi z največjo hitrostjo 330 km/h in pospeši od nič do 100 km/h v 3,7 s, od nič do 200 km/h v 11 s.

Trenutno ponudbo Ferrarija zaokroža FXX. Avtomobil, ki ni homologiran za vožnjo v vsakdanjem prometu, a zanj ni predvidena niti uporaba na tekmovanjih. FXX je namreč sestavni del programa, pri katerem lastniki postanejo svojevrstni testni vozniki. Ferrari bo izdelal približno 20 FXX, ob njihovem prevzemu z lastnikom opravijo šolo dirkaške vožnje in ob preizkuševanju nastavijo avtomobil tako, da doseže glede na slog vožnje, najboljše čase na dirkališču Fiorano.

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov