Avto.info

General Motors futurliner tour bus

'Rdeči slon' za 4.320.000 $

General Motors futurliner tour bus: 'Rdeči slon' za 4.320.000 $

General Motors futurliner tour bus

Avtor:
General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $ General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $ General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $ General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $ General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $ General Motors futurliner tour bus:  Rdeči slon  za 4.320.000 $
Pod okriljem ameriške avkcijske hiše Barrett-Jackson se je prejšnji teden odvijala letošnja dražba starodobnih in eksotičnih vozil v mestu Scottsdale (Arizona), kjer je neznani ljubitelj veteranov odštel rekordno vsoto denarja za nekdanje paradno vozilo koncerna General Motors, ki so ga uporabljali na predstavitvenih turnejah 'Parade of Progress' v obdobju med leti 1941 in 1956.

V katalogu avkcijske hiše Barrett-Jackson so futurliner 'number 11' označili kot edinstveni simbol tedanje ameriške avtomobilske industrije, ki je bila v teh letih na višku svoje moči in je vplivala tudi na ostale proizvajalce vozil po celem svetu. Futurliner številka 11 je eden izmed treh preživelih primerkov iz male družine, ki je ob rojstvu v letu 1940 štela 12 članov. Za njegov izgled in funkcionalnost je poskrbel Harley Earl, legendarni hišni oblikovalec koncerna General Motors, ki je med drugim oblikoval tudi pontiac bonneville special motorama concept car iz leta 1954 (foto št. 5 in 6), ki so ga na isti dražbi prodali za 2,8 milijona ameriških dolarjev in bo v garaži delal družbo futurlinerju številka 11, ker imata sedaj istega lastnika.

Američani so konvoju futurlinerjev (foto št. 7), ki je krožil po Severni Ameriki in ga je ponavadi poleg spremljevalnih vozil in prototipov sestavljalo vseh dvanajst futurlinerjev, rekli 'Red Elephants' zaradi njihovih dimenzij ter izgleda. Vsak izmed 'rdečih slonov' ima medosno razdaljo 6,29 metra in se razprostira na dolžini desetih metrov, širini 2,43 metra in višini 3,5 metra, kjer ponuja 19 različno velikih odprtin za hranjenje in prikaz novih tehnologij, ki so takrat burile domišljijo množic. Največja odprtina, ki predstavlja premični oder z lastno osvetlitvijo, je dolga približno 4,9 metra. Za zagotavljanje zadostne količine elektrike je zadolžen dvojni bencinski generator podjetja Detroit Diesel z močjo 200 kW. Voznikov delovni prostor je opremljen s klimatsko napravo.

Za pogon teh avtobusov so uporabili 5,0-litrski bencinski šestvaljnik s 145 KM v povezavi s 4-stopenjskim samodejnim menjalnikom 'Hydramatic' in štirikolesnim pogonom, ki so ga uporabljala tudi vojaška tovorna vozila iz tedanjega časa. Poleg tega je opremljen še z dodatnim menjalnikom spredaj in še enim na zadku. Prvi ponuja dodatni dve prestavi, tisti na zadku pa še dodatna tri prestavna razmerja. V navezi vseh treh menjalnikov ima voznik na izbiro 24 prestavnih razmerij. Kljub temu je njegova končna hitrost zelo majhna, saj doseže le okrog 65 km/h. Zaradi dolge zavorne poti so imeli vozniki pri vožnji v konvoju striktno navodilo, da morajo potovati z najmanj 100-metrsko varnostno razdaljo.

tekst: Marko Miklavc
foto: General Motors

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov