Avto.info

Hübers H1, H2 in H3

Novi eksponati Volkswagnovega muzeja

Hübers H1, H2 in H3: Novi eksponati Volkswagnovega muzeja

Hübers H1, H2 in H3

Avtor: Foto: Volkswagen & Hübers
Hübers H1, H2 in H3: Novi eksponati Volkswagnovega muzeja Hübers H1, H2 in H3: Novi eksponati Volkswagnovega muzeja Jannie Hübers (levo)

Jannie Hübers (levo)

Hübers H1, H2 in H3: Novi eksponati Volkswagnovega muzeja Hübers H1, H2 in H3: Novi eksponati Volkswagnovega muzeja

Iz Wolfsburga, kjer stoji tudi Volkswagnov muzej avtomobilov, prihaja novica o treh novih razstavnih eksponatih, ki jih je v teh dneh muzeju odstopila Jannie Hübers, ena izmed manj znanih nemških žensk, ki so definitivno pustile svoj pečat v nemški avtomobilski zgodovini.

Jannie Hübers je že v mladosti pokazala izjemen interes za avtomobilsko tehniko, najbolj pa je takrat občudovala in cenila lahke štirikolesnike znamke Lotus, ki jih je razvil legendarni Colin Chapman. Istočasno je cenila tudi tedanje britansko klubsko vzdušje na avtomobilskih dirkah, zato je kmalu dobila idejo o razvoju lastnega športnega avtomobila. Tako smo leta 1977 dobili nemško različico lotusa 7, vendar z zadaj vgrajenim pogonskim sklopom, ker je Jannie Hübers pri izdelavi tega izjemno redkega športnega roadsterja (nastalo je samo 9 serijskih primerkov modela H2) uporabljala serijske sestavne dele Volkswagnovega 'hrošča'.

Leta 1977 je podjetna Nemka predstavila model H1. Nad njenim izdelkom so bili navdušeni tudi nemški novinarji, v reviji Auto Zeitung so takrat celo zapisali, da je Nemčija končno dobila pravega ljudskega štirikolesnega športnika s sprejemljivo prodajno ceno in nizkimi stroški vzdrževanja. Zaradi pozitivnih kritik se je Jannie Hübers kasneje lotila razvoja bolj zmogljive različice z oznako H2, kjer so za samodejno premikanje uporabili pogonske sklope iz Volkswagnovih serijskih modelov (modela 412 ter transporter). Predstavitve modela H2 na dirkališču Hockenheimring se je udeležil tudi Colin Chapman, ki ob tem ni skoparil s pohvalami, ker se je Nemka ob razvoju in izdelavi modelov H1 in H2 zelo dosledno držala znane Chapmanove filozofije, ki pravi, da je manj v resnici lahko več.

Kljub odlični medijski podpori projekta H2 pa ta čistokrvni športni avtomobil ni privabil veliko kupcev, ker so izdelali samo 9 serijskih primerkov tega modela. Jannie Hübers takrat še ni dokončno obupala glede njenih sanj, zato je proti koncu devetdesetih let prejšnjega stoletja predstavila tudi model H3, kjer je pogonski sklop prispeval VW 'Typ 3' (volkswagen 1500 & 1600), vendar je tržni uspeh izostal tudi v tem primeru. Leta 2003 je Nemka dokončno pokopala sanje o izdelavi lahkega športnega avtomobila, sedaj se je odločila še za podaritev treh avtomobilov Volkswagnovemu muzeju v Wolfsburgu. Predajo avtomobilov je izvedla lastnoročno …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov