Avto.info

Volkswagen 'Fridolin'

Poštna sestavljanka

Volkswagen 'Fridolin': Poštna sestavljanka

Volkswagen 'Fridolin'

Avtor: Foto: Volkswagen
Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka Volkswagen  Fridolin : Poštna sestavljanka

Leta 1964 se je na nemških cestah pojavil Volkswagnov 'Fridolin', legendarni predstavnik nemških lahkih gospodarskih vozil, ki je spiritualni predhodnik vseh današnjih gospodarskih različic modela caddy. Izrazito poštno naravnana kariera modela 'Fridolin', ki ima v današnjih časih že zdavnaj kultni status, se je zaključila leta 1974.

Za nastanek tega posebnega maloserijskega volkswagna, ki so ga izdelovali samo v obratu znamke Westfalia, so zaslužni predvsem tedanji nemški poštarji (Deutsche Bundespost (DBP)), ki so na začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja ugotovili, da za dostavo manjših paketov in pošiljk potrebujejo kompaktnega delovnega konja, ker so bili obstoječi Volkswagnovi transporterji T1 (tip 2 'Bulli') za takšne opravke enostavno preveliki, medtem ko so bili 'hrošči' za te naloge premajhni in premalo praktični. Na začetku so se nemški poštarji obrnili na nemško avtomobilsko znamko Glas (kasneje jo je absorbiral BMW …), kjer je takrat nastajal mali 'Goggomobil-Transporter', vendar jih ni prepričal, predvsem zaradi kroničnih težav s hlajenjem dvotaktnega zračno hlajenega bencinskega 2-valjnika, ki je otovorjen ob mestnih vožnjah rad 'zakuhal'. Nato so se obrnili na znamko Volkswagen, kjer so nemške poštarje sprejeli z odprtimi rokami, čeprav je načrtovani posel vključeval tudi bratenje z znamko Westfalia, kjer so večinoma izdelovali samo počitniška vozila. Svoj delež pri poslu pa je kasneje dobilo tudi podjetje Karmann.

V februarju leta 1962 so v Wolfsburgu prejeli tudi seznam konkretnih želja (dolžina, širina in višina poštnega dostavnega vozila: 3750 mm, 1440 mm, 1700 mm, uporabna nosilnost: od 350 do 400 kg, prostornina tovornega prostora: 2 kubična metra, furgon karoserija s parom bočnih drsnih vrat), ki so ga v Wolfsburgu realizirali ob pomoči 'hišne sestavljanke' (Sonderfahrzeug Post) iz različnih hišnih serijskih modelov (tip 1 ('Käfer'), tip 14 (Karmann Ghia), tip 2 (Transporter) in tip 3 (VW 1500), ki je na začetku nosila razvojno oznako EA 149. Kasneje je to oznako nadomestila uradna oznaka 'Typ 147', ljudsko ime 'Fridolin' pa naj bi iznašel eden izmed tedanjih zaposlenih pri znamki Westfalia. V aprilu leta 1962 so v tem podjetju izdelali prvi prototip v merilu 1:8, prvi vozni prototipi so se pojavili šele v februarju leta 1963. V jeseni leta 1963 se je 'Fridolin' predstavil tudi vodilnim pri nemški pošti, ki so bili navdušeni nad Volkswagnovo izvedbo projekta, zato so takrat prižgali zeleno luč za začetek proizvodnje, ki se je zgodil na začetku leta 1964.

'Fridolin' je prvo namensko razvito vozilo nemške pošte, posledično ima zelo karakterni videz, čeprav si deli tehnološko platformo (šasijo) z zelo znanim in čislanim kupejem (VW Karmann Ghia (Typ 14)),1,2-litrski bencinski pogonski sklop (34 KM / 25 kW pri 3600 vrt./min.) in menjalnik pa je prispeval tedanji 'hrošč'. Motorni pokrov in še nekaj sestavnih delov je prispeval transporter (tip 2), prednje luči in še nekatere komponente pa izvirajo iz modela 1500 (tip 3). Celoten poštni paket (teža modela tip 147: 935 kg) je bil ob tem tudi približno 200 kilogramov težji od serijskega 'hrošča'. Posledično nemški poštarji takrat še niso ponujali storitve tipa 'hitra dostava', so pa cenili praktičnost, priročnost zanesljivost in nizke obratovalne stroške modela 'Fridolin', ki se je zaradi tega obdržal na cestah do sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja. 85 odstotkov (do konca leta 1972 je nastalo 6139 primerkov) vseh izdelanih 'Fridolinov' za nemško tržišče je pristalo v rokah nemških poštarjev, ostale so prodali komunalnim podjetjem ter nekaterim gospodarskim organizacijam.

'Fridolin' se lahko pohvali tudi z mednarodno kariero, ker so se zanj leta 1965 odločili tudi švicarski poštarji (Schweizer Bundespost (PTT)), ki so ga uporabljali do konca leta 1977. Za Švicarje so do konca leta 1974 izdelali točno 1201 primerkov, ki so bili opremljeni z nekoliko močnejšim Volkswagnovim pogonskim sklopom (1,3-litra, 44 KM /32 kW), prednjim parom zavornih diskov, dodatnim ogrevanjem potniške kabine, drugače izvedeno notranjostjo potniškega prostora ter drugačno namestitvijo vzvratnih bočnih ogledal. Do današnjih dni ni preživelo prav veliko 'Fridolinov', večinoma so postali žrtve rje …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov