Avto.info

Autocars Company Limited

Relikt izraelske avtomobilistične industrije

Sabra Sport Roadster

Sabra Sport Roadster

Avtor: Foto: Reliant, Autocars Company Limited & ROM
Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije Sabra Sport Coupe

Sabra Sport Coupe

Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije V ospredju je Sabra Sport, zadaj se nahajajo primerki modela Carmel

V ospredju je Sabra Sport, zadaj se nahajajo primerki modela Carmel

Autocars Carmel

Autocars Carmel

Autocars Gilboa

Autocars Gilboa

Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije Autocars Carmel SW

Autocars Carmel SW

Autocars Sussita (1967)

Autocars Sussita (1967)

ROM Carmel 1300/1301

ROM Carmel 1300/1301

Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije Reliant Sabre 6

Reliant Sabre 6

Autocars Company Limited: Relikt izraelske avtomobilistične industrije Daimler SP 250

Daimler SP 250

Letos mineva že 70 let od ustanovitve judovske države in skoraj 40 let od bankrota edinega izraelskega proizvajalca osebnih avtomobilov, ker se je kariera izraelskih nacionalnih štirikolesnih izdelkov zaključila leta 1981 z zaprtjem obrata podjetja ROM, ki je podedovalo leta 1958 ustvarjeno paleto 3- in 4-kolesnih izdelkov znamke Autocars.

Zametki izraelske avtomobilske industrije so se pojavili na sredini petdesetih let prejšnjega stoletja, ko so v Izrael začeli prihajati delno razstavljeni (CKD/SKD) 3-kolesni furgoni britanske znamke Reliant (model regent van, lahka gospodarska različica modela robin), ki smo si jo zapomnili predvsem po njeni vlogi v priljubljeni britanski TV nadaljevanki 'Only Fools and Horses' (serija Samo bedaki in konji), kjer glavna junaka ob njunih transportnih potrebah redno uporabljata rumeni 3-kolesnik znamke Reliant. Kasneje so Izraelci razvili svojo, 4-kolesno verzijo tega lahkega dostavnega modela, ki so jo poimenovali sussita. Ta model, ki ga je premikal licenčni 1,0-litrski bencinski motor iz forda z modelno oznako anglia, so ponujali samo v gospodarskih različicah (3-vratni karavan, furgon in 2-vratni poltovornjak).

Kasneje so bili vsi pogonski sklopi za ta model izdelani v Izraelu, kjer je sussita (kobila) kmalu prevzela vlogo najbolj priljubljenega izraelskega avtomobila, predvsem na račun njene trpežnosti in zanesljivosti. Ob opisovanju izraelske avtomobilske industrije ne smemo spregledati pomembnega podatka, ki pravi, da so bili Izraelci nekoč eni izmed največjih pristašev avtomobilov s karoserijami iz umetnih mas, odnosno poliestra, ker so se tega koncepta (vozna šasija z lahko karoserijo iz umetne smole in steklenih vlaken) držali vse do konca. Za to je zaslužna predvsem znamka Reliant, kjer so tudi oblikovali večino izraelskih serijskih avtomobilov. Ta koncept so pri znamki Reliant v tistih časih uveljavili tudi v Turčiji, kjer so po podobnem receptu nastajali modeli znamke Anadol ('avtohtona' turška avtomobilska znamka …), ter v Indiji (znamka Sipani).

Na začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja so se izdelki znamke Autocars pojavili tudi v Kanadi ter v ZDA, vendar je tam pristalo samo 35 novih vozil, ki pa se zaradi slabe kvalitete izdelave in splošne pokvarljivosti niso obdržala prav dolgo na severnoameriških cestah, zato so Izraelci kmalu opustili načrte o prodoru v ZDA, vendar ne za dolgo. Za to je zaslužen Itzhak Shubinsky, ki je ob nekem tedanjem obisku Velike Britanije odkril atraktivnega športnika (reliant ashley GT). Shubinsky si je takrat zagotovil licenčne pravice za izdelavo tega britanskega izdelka, istočasno so hišni oblikovalci znamke Reliant dobili nalogo, da rahlo modificirajo obstoječi dizajn, ki je na koncu posnemal videz prej omenjenega daimlerja SP 250. Tako se je leta 1961 rodila sabra sport, edini pravi izraelski športnik v celotni zgodovini avtomobilizma, ki je ob rojstvu prejel tudi novi blagovni logotip v obliki bodečega kaktusa.

Na začetku je ta avtomobil obstajal samo v roadsterski verziji, kasneje so Izraelci ustvarili tudi dve serijski kupe različici (hardtop coupé & fastback) tega modela. Prvih 100 izdelanih primerkov modela sabra sport, ki so romali v ZDA, so izdelali v Veliki Britaniji. Ker kasneje ni bilo večjega povpraševanja po tem modelu v ZDA, so Britanci ustvarili domačo verzijo modela sabra sport, znano po modelni oznaki reliant sabre 6 (1962-1964, 75 izdelanih primerkov). Sabra sport je bila na začetku kariere motorizirana ob pomoči 1,7-litrskega Fordovega motorja iz modela consul, ki je kompaktno Izraelko lahko pognal do 146 km/h. Kasneje so ustvarili tudi pravo premijsko različico z oznako sabra six, ki jo je premikal Fordov 2,6-litrski bencinski šestvaljnik. Kariera tega modela se je dokončno zaključila leta 1968.

Medtem so se premikale tudi stvari v Izraelu, kjer so upokojili prvotni model sussita in ga v letih 1963/64 nadomestili z novo generacijo tega modela, pred tem se je pojavil tudi nekoliko večji model carmel (na začetku samo kot 2-vratna limuzina), njegov 1,2-litrski bencinski pogonski sklop pa je prispevala Fordova cortina (prva generacija). Prihod modela carmel je povezan tudi s tedanjim postopnim prenehanjem sodelovanja z znamko Reliant, njeno mesto je v tem obdobju zasedla znamka Triumph, ki je v sredini šestdesetih let prejšnjega stoletja Izraelcem začela dobavljati 1,2-litrske pogonske sklope iz modela herald. Leta 1966 se je pojavila 4-vratna limuzinska različica modela carmel, ki je znana kot model gilboa. Med letoma 1967 in 1973 so Britanci v Izrael pošiljali tudi 'kit komplete' Triumphovega modela 1300, ki so za Izraelce predstavljali 'upmarket' ponudbo. V tem obdobju je pričelo nastajati tudi prvo izraelsko 4x4 vozilo, ker so pričeli izdelovati Triumphov 'SUV' model pony.

Pomembna sprememba se je zgodila leta 1969, ker so Izraelci takrat v britanskem koncernu BLMC prejeli status 'zunanjih sodelavcev', odnosno podizvajalcev, ki naj bi v bodoče izdelovali malenkostno preoblikovane klasične minije s karoserijami iz poliestra, zato so Britanci takrat angažirali zaposlene pri znamki Marcos, kjer so leta 1971 nastali štirje vozni prototipi. Vendar do proizvodnje takšnih minijev ni prišlo nikoli, ker so se Britanci leta 1974 odpovedali sodelovanju z Izraelci, predvsem zaradi lastnih težav v tedanji britanski avtomobilski industriji. Na njihovo mesto se je takrat uvrstilo podjetje ROM (Rom Carmel Industries Ltd.), kjer so ustvarili posodobljeno verzijo modela gilboa z vgrajenimi 1,3-litrskimi francoskimi pogonskimi sklopi iz koncerna Chrysler-SIMCA. Tudi ta kombinacija ni vztrajala prav dolgo, ker se je leta 1978 pojavil nov lastnik (korporacija Urdan Industries), kjer so kupcem do konca leta 1981 ponujali model rom 1301, ki ni nič drugega kot posodobljen model gilboa.

Kupci ob tem niso imeli ravno največja izbire, ker so si lahko omislili samo klasično štirivratno limuzino (dolžina: 4200 mm, širina: 1560 mm, višina: 1500 mm, medosna razdalja: 2500 mm, masa avtomobila: 910 kg, pnevmatike: 155 SR13) ter 3-vratni karavan/furgon. Vgrajeni 1,3-litrski bemcinski motor je lahko mobiliziral 40 kW (54 KM) pogonske moči pri 5000 vrtljajih v minuti ter 91 Nm motornega navora pri 2500 vrt./min. Tako motoriziran ROM carmel je lahko dosegel največjo hitrost 145 km/h, ob povprečno porabljenih 10. litrih goriva. Zadnji primerki tega avtomobila so nastali leta 1981, po tem je izraelska avtomobilska industrija po približno 75.000 izdelanih avtomobilih poniknila v analih zgodovine …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov