Avto.info

50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4)

Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža

Jaguar XJ iz prve serije

Jaguar XJ iz prve serije

Avtor: Foto: Jaguar
50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža Jaguar XJ Landaulet

Jaguar XJ Landaulet

Jaguar XJ iz druge serije

Jaguar XJ iz druge serije

50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža Jaguar XJ-C

Jaguar XJ-C

50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža Jaguar XJ iz tretje serije

Jaguar XJ iz tretje serije

50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža 50 let jaguarja XJ6/XJ12 (XJ4): Simbol britanske limuzinske elegance in prestiža Prototipni 4-vratni E-type in prvi prototipi jaguarja XJ

Prototipni 4-vratni E-type in prvi prototipi jaguarja XJ

Skoraj velikoserijska podoba prototipnih primerkov

Skoraj velikoserijska podoba prototipnih primerkov

V letošnjem septembru bo praznovala tudi ena izmed najbolj prepoznavnih britanskih 'štirikolesnih mačk', ker bo 26. septembra 2018 minilo točno 50 let od prve predstavitve serijskega 'eksperimentalnega jaguarja' iz serije XJ, ki je vztrajal v serijski proizvodnji 24 let (1968-1992), čeprav je leta 1986 dobil serijskega naslednika v obliki predstavnikov (XJ40) povsem nove generacije tega čislanega aristokratskega modela.

Zametki modela iz serije XJ segajo v zgodnja šestdeseta leta prejšnjega stoletja, ko so vodilni pri znamki Jaguar ugotovili, da potrebujejo naslednika serijskega modela Mk2 in njegove evolucijske izpeljanke (S-type), ki sta v tem obdobju že izgubljala kupce zaradi konkurence v obliki bolj modernih 2-litrskih dobro meščanskih limuzin znamk Rover in Triumph. Tako se je v jeseni leta 1963 pričel odvijati razvoj avtomobila, s katerim so se pri znamki Jaguar poslovili od dobro meščanskih kupcev, ker so s projektom XJ4 (interna razvojna oznaka modela XJ) želeli privabiti predvsem zelo premožne tedanje kupce avtomobilov.

Prvotni jaguar iz serije XJ je poseben še iz enega razloga, ker je to zadnji serijski model te znamke pri katerem je ob njegovem razvoju aktivno sodeloval legendarni sir William Lyons (ustanovitelj znamke Jaguar), ki je na koncu poskrbel tudi za njegovo dokončno podobo, seveda ob pomoči tedanjega hišnega oblikovalca (Malcolm Sayer). Ta oblikovalski duet je pred tem ustvaril tudi dokončno  podobo cenjenega športnega modela E-type, ki je imel na začetku razvoja limuzine iz serije XJ zelo pomembno vlogo, ker so Britanci na začetku ustvarili prototipni 4-vratni 'E-type saloon', ki je služil kot osnova za nadaljnjo evolucijo oblikovanja, ki se je zaključila leta 1965. Za zamudo glede prihoda na tržišče, ki se je zgodil šele leta 1968, so krive predvsem organizacijske težave v proizvodnji ter zamuda pri razvoju primernih modificiranih pogonskih sklopov.

Kot posebnost prve generacije modela XJ velja omeniti tudi pomembno vlogo dobavitelja zanj primernih pnevmatik, ker so pri znamki Dunlop za ta model takrat razvili povsem nov tip visokozmogljivih pnevmatik v dimenzijah ER70 VR15, nameščenih na platišča s širino 6 palcev. Na splošno velja mnenje, da predstavitev modela XJ za znamko Jaguar ni simbolizirala ravno največjega tehnološkega napredka, čeprav se je avtomobil med drugim lahko pohvalil s tedaj sodobno zasnovo podvozja (4 x posamično obešena kolesa), po mnenju poznavalcev je bolj pomemben celotni paket (družbeni status, oblikovanje, vozne lastnosti, zmogljivosti in udobje), ki je na koncu poskrbel za 24 letno vztrajanje (3 modelne serije (1968-1992)) tega modela v serijski proizvodnji ter približno 400.000 izdelanih primerkov.

Jaguar XJ je pomemben tudi na področju oblikovanja, ker so se pri znamki Jaguar s to dolgo in nizko 4-vratno limuzino, ki je tudi v današnjih časih še vedno vzornik vseh podobnih sodobnih 4-vratnih 'Gran Coupé' kreacij, dokončno poslovili od zaobljenih baročnih oblin, ki so zaznamovale karoserije predhodnikov modela XJ. Ko se je novi XJ6 leta 1968 pojavil na tržišču, je imel zelo malo domačih tekmecev, sploh v pogledu prestiža, kjer mu je lahko konkuriral samo legendarni rover z modelom P5 in njegovo različico P5B coupé (prva serijska limuzina, ki so jo neresni 'strokovnjaki' oglaševali kot 'štirivratni kupe'). Oba 3,5-litrska (vgrajen nekdanji V8 motor znamke Buick) roverja sta bila tedaj povsem običajna izbira nižjega britanskega plemstva in tudi znano in priljubljeno ministrsko ter kraljevsko prevozno sredstvo, čeprav se ob tem nista mogla pohvaliti s športnim ugledom znamke Jaguar.

Za takšnega plemiškega roverja je britanski kupec proti koncu šestdesetih let prejšnjega stoletja odštel približno 2.174 britanskih funtov. Za tedanjo top različico modela XJ6 z vgrajenim vrstnim bencinskim šestvaljnikom (4,2 litra) je Britanec v enakem obdobju odštel malenkostno več (približno 2.475 britanskih funtov), vendar še vedno občutno manj kot so za njihove modele zahtevali pri tedanji, veliko bolj podhranjeni nemški konkurenci (mercedes-Benz 280 SE: 3.324 britanskih funtov in BMW 2800: 3.245 britanskih funtov). O tem kako toplo so Britanci sprejeli model XJ pa priča tudi podeljeni naslov cenjene britanske revije Car Magazine, ki je jaguarja XJ leta 1969 okronala z naslovom avtomobila leta (Car of The Year), dostikrat pa so ga oglaševali kot najboljši avtomobil na svetu, sploh po predstavitvi resnično aristokratske različice XJ12, ki je bila zelo dolgo edina serijska limuzina z vgrajenim bencinskim V12 motorjem. O takšnem prestižu so lastniki tedanjih nemških 'premium' avtomobilskih znamk lahko samo sanjali, ker se je njihova ponudba zaključila pri šestih (BMW), odnosno osmih (Mercedes-Benz) motornih valjih …

Prvotni model XJ (dolžina: 4814 mm, širina 1772 mm, višina: 1343 mm, medosna razdalja: 2765 mm, masa avtomobila: 1630 kg (2,8 litra)) se je že na začetku lahko pohvalil s pravim premijskim pedigrejem, ker so imeli že lastniki osnovno motorizirane različice na razpolago najmanj 2,8-litra delovne prostornine (109 kW/149 KM pri 5750 vrt./min.), današnjih 'economy-class' različic z vgrajenimi 3,0-litrskimi 'traktorskimi' (dizel) pogonskimi sklopi iz lahkih gospodarskih vozil pa takrat seveda še niso poznali, ker Britanci pač niso podpirali ideje o današnjem gibanju 'namišljenih bogatašev' (premožni ljudje vozijo samo bencinsko gnane avtomobile …). Tako motorizirana limuzina je dosegla največjo hitrost 190 km/h (0-100 km/h: 11,1 sekunde) in se ob tem zadovoljila s povprečno porabo, ki znaša od 14 do 18 litrov goriva na vsakih 100 prevoženih kilometrov. Podobno aristokratsko 'žejna' je tudi prva top različica z vgrajenim 4,2-litrskim bencinskim vrstnim šestvaljnikom, ki je lahko mobiliziral 186 KM (137 kW) pri prav nič športnih in posledično zelo uglajenih 4500 vrtljajih v minuti.

Ta nekoliko težja različica (+ 60 kg) je lahko zaključila pospeševanje od 0-100 km/h v 10,4 sekunde (test revije Auto, Motor und Sport) in na koncu drvela z 203 km/h. Tudi v tem primeru se je povprečna poraba na testu gibala blizu osemnajstim litrom. Leta 1972 smo dobili še ultimativno različico te limuzine z oznako XJ12, kjer se pod motornim pokrovom nahaja 5,3-litrski atmosferski bencinski V12 motor, ki je lahko mobiliziral spoštljivih 186 kW/253 KM (največja hitrost: približno 225 km/h). Zakaj so se Britanci takrat odločili za 12-valjnik? Predvsem zaradi mirnosti in uglajenosti takšnega pogonskega motorja ob njegovem delovanju. Temu primerna je bila tudi njegova prodajna cena (3.726 britanskih funtov). Za še več prestiža pa so lahko poskrbeli nameščeni logotipi znamke Daimler, ki je imela družbeni status 'nadjaguarja'. V tem primeru je kupec za model 'Double Six' odštel 3.849 britanskih funtov in si s tem zagotovil vstop v klub najžlahtnejših britanskih avtomobilskih znamk.

Za model XJ je zelo pomembno tudi naslednje leto, ker smo leta 1973 dočakali prihod predstavnika druge serije tega modela, ki jo je zaznamovalo nekaj manjših sprememb. Britanci so ob predstavitvi posodobljenega modela XJ poskrbeli za korenito spremembo podobe potniškega prostora, istočasno so se morali z oblikovanjem približati spremenjenim ameriškim predpisom glede višine prednjega odbijača od vozne podlage. Posledično je XJ takrat dobil manjšo masko hladilnika, večje hladilne odprtine pod odbijačem in višje nameščen prednji odbijač. Najbolj dramatična pa je bila oblikovna prenova ob predstavitvi primerkov iz tretje serije (1979–1992), ki so jo Britanci izvedli ob pomoči oblikovalske hiše Pininfarina, kjer so poskrbeli za nekoliko višjo in proti zadku manj padajočo strešno linijo ter za večja okna potniške kabine.

Posebno mesto v zgodovini tega modela pa si zasluži 4-sedežna kupe različica s filigransko izraženo črno streho iz vinila, ki je bila okrašena z modelno oznako XJ-C. To dvovratno 'hardtop' (2-vratni kupe brez obeh B strešnih stebričkov in okenskih okvirjev bočnih stekel, obstajajo pa tudi 4-vratne 'hardtop' limuzine …) kupe različico so Britanci razvili na tehnološki platformi limuzine, in to ob upoštevanju nespremenjene medosne razdalje (obstajali so tudi primerki prvotnega modela XJ z daljšo medosno razdaljo) ter ob povezavi s prej omenjenimi pogonskimi sklopi. V najmočnejši različici (kupe so izdelovali samo dve leti) je lahko takšen aristokratski kupe (XJ-C 12) lahko mobiliziral 211 kW/287 KM pogonske moči pri 5800 vrtljajih v minuti. Temu primerno je bila izražena tudi končna hitrost (240 km/h) in povprečna poraba (23 litrov, ob priganjanju ste z lahkoto dosegli povprečno porabo 30 litrov na vsakih 100 prevoženih kilometrov …).

Za zelo majhno in ekskluzivno kupe populacijo modela XJ so zaslužni tudi problemi v proizvodnji, ker se je na začetku izkazalo, da se karoserija takšnega kupeja ne more pohvaliti ravno z najboljšo vzvojno trdnostjo, kot nezaželenega sopotnika pa so omenjali tudi piš vetra, sploh pri večjih hitrostih. Posledično je proizvodnja zaradi odpravljanja pomanjkljivosti zamujala, ker so kupe začeli serijsko izdelovati šele leta 1975. Do konca leta 1977 so Britanci naredili samo približno 10.000 aristokratskih kupejev (8.374 jih je okrašenih z logotipi znamke Jaguar, samo 2.093 primerkov nosi oznake znamke Daimler).

Za takšnega, top motoriziranega jaguarja, ste v Nemčiji leta 1978 lahko odšteli več (54.476 nemških mark) kot za najdražji tedanji serijski BMW (635 CSi, 4-sedežni kupe: 49.400 nemških mark) in tudi več kot za zelo prestižni mercedes-benz 450 SLC (4-sedežni kupe na osnovi modela SL, 52.292 nemških mark), po ceni ga je prekašal edino najdražji 4-sedežni kupe iz tedanje ponudbe znamke Mercedes-Benz (450 SLC 5.0 (takrat so Nemci še poznali in cenili red …), 62.272 nemških mark), malenkostno dražji je bil tudi porsche 928 (sedežna konfiguracija 2+2, 58.800 nemških mark). Zanimivo je tudi to, da je prvotni jaguar XJ dobil naslednika (XJ40) že leta 1986, vendar mu je uspelo preživeti vse do konca leta 1992, predvsem zaradi prepoznavne, ikonske podobe in same družbene pomembnosti v britanski avtomobilski hierarhiji.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov