Avto.info

HANKO rheingold

Vrnitev mitičnega nemškega avtomobila

HANKO rheingold: Vrnitev mitičnega nemškega avtomobila

HANKO rheingold

Avtor: Foto: GTÜ
HANKO rheingold: Vrnitev mitičnega nemškega avtomobila Plymouth Six PD De Luxe v različici za ameriške policiste (1933)

Plymouth Six PD De Luxe v različici za ameriške policiste (1933)

V Kölnu, domačem mestu nemške podružnice ameriškega koncerna Ford, se bodo jutri odprla vrata prvič izvedenega sejma Retro Classics Cologne, kjer se bodo predstavili številni starodobniki ter eksotična vozila. V to kategorijo vozil spada tudi, po vsej verjetnosti, edini ohranjeni primerek nemške avtomobilske znamke HANKO, ki bo prikazan na razstavnem prostoru organizacije GTÜ.

To, da so bile znamenite nemške 'srebrne puščice' v nekem obdobju avtomobilskega športa praktično nepremagljive, vedo že vrabci. V 'slavospevih', ki opisujejo to obdobje nemške avtomobilske zgodovine, pa dostikrat manjkajo nekatere ključne informacije, ker lahko pojasnijo kako in zakaj je nastala dostikrat opevana nemška prevlada na tem področju. Začnimo v letu 1920, ker je tedanja nemška oblast takrat uvedla prepoved uvoza avtomobilov iz drugih držav. Te omejitve, ki so bile zelo naklonjene domačim proizvajalcem avtomobilov, so ukinili šele leta 1925.

Kmalu zatem (v januarju leta 1926) je na območju Berlina zrasla prva montažna tovarna družbe Ford Motor Company. V naslednjem letu je na območju Kölna (okrožje Poll) zrasla nova, takrat izredno moderna tovarna znamke Citroën, kjer so novi avtomobili nastajali na tekočem traku. Na začetku so Francozi pošiljali sestavne dele iz Pariza, kasneje so Nemci pričeli postopoma dvigovati delež domačih sestavnih delov, zagotovljenih s strani tedanjih nemških dobaviteljev (Bosch, Continental in Lemmertz). Zato so Nemci v Kölnu izdelane citroëne lahko promovirali ob uporabi reklamnega slogana „Deutsche Arbeit.“

Tej taktiki je sledil tudi Carl Spaeter, lastnik večjega trgovskega podjetja z železnino s podružnicama v Hannoverju in Koblenzu, ki je leta 1924 ustanovil podjetje HANKO (HANnover/ KOblenz), kjer so se večinoma ukvarjali samo z uvozom, prodajo in servisiranjem avtomobilov ameriških avtomobilskih znamk (Packard, Paige, Nash, Chrysler in Plymouth), ki so takrat v Nemčiji privlačile predvsem bolj premožne kupce. Spaeter, ki je imel z ameriškimi proizvajalci sklenjene ekskluzivne pogodbe, si je takrat v Nemčiji odrezal velik kos tržnega kolača v razredu prestižnih in zelo prestižnih avtomobilov, njegove sanje pa so pokopali nacisti …

Hitler in 'njegova tolpa' so kmalu po prihodu na oblast (1933) poskrbeli za odlično zaščito domače avtomobilske industrije, ker so tudi oni prepovedali uvoz avtomobilov, istočasno so bile nemške avtomobilske znamke (predvsem koncerna Mercedes-Benz in Auto-Union) s strani oblasti deležne številnih davčnih olajšav ter spodbujanja razvoja v obliki radodarnih finančnih subvencij, sploh v primerih odmevnih zmag na dirkalnih stezah. Zaradi tega se je 4. decembra leta 1935 končala tudi nemška proizvodnja vozil znamke Citroën. Vendar se je Spaeter takrat znašel in ustvaril nekaj povsem edinstvenega v obliki serijskega modela rheingold, nemškega 'križanca' s severnoameriškimi geni, ki so ga izdelovali od 12. marca 1933 do 27. januarja 1934, ker so nacisti takrat dokončno spregledali Spaeterjev trik.

Podjetni Nemec je ustvaril 'nemški' avtomobil s šasijo in karoserijo znamke Plymouth (model 'Six PD De Luxe'), medtem ko je 3.0-litrski 6-valjni bencinski pogonski sklop (51 kW/70 KM) prispevala znamka Chevrolet. V bistvu je ob tem v modelu rheingold ('rensko zlato') združil dva 'smrtna sovražnika' (koncerna General Motors (Chevrolet) in Chrysler (Plymouth)). V zelo kratkem obdobju proizvodnje je nastalo približno 2000 primerkov tega prestižnega nemškega avtomobila. Večino primerkov modela rheingold so kasneje, ob izbruhu druge svetovne vojne, zaplenili predstavniki tedanje nemške armade, ki so ta vozila zelo cenili, posledično je do danes preživel samo primerek na fotografijah, ki so ga Nemci v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja našli na Češkem in ga pretihotapili v tedanjo Zahodno Nemčijo.

Sedanji lastnik tega, po vsej verjetnosti edinega preživelega in obnovljenega predstavnika znamke HANKO, je Jürgen Kolle iz Braunschweiga, ki je istočasno tudi ustanovitelj in lastnik muzeja z imenom 'Sammlung historischer Fahrzeuge Braunschweig'. Znamka HANKO se je po končani drugi svetovni vojni prelevila v striktno trgovsko podjetje, ki obstaja še danes, vendar sedaj prodajajo predvsem izdelke znamke BMW.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov