Avto.info

Honda CR-Z hybrid

Moderni CR-X

Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X

Honda CR-Z hybrid

Avtor: Foto: Honda
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X

V Detroitu so v teh dneh predstavili serijsko različico težko pričakovanega spiritualnega naslednika legendarnega Hondinega kupeja z oznako CRX (1984 – 1992). V prototipni različici smo ga spoznali že jeseni leta 2007 v Tokiu, nosi pa oznako CR-Z hybrid.

Prve reakcije strokovne javnosti glede zunanje podobe novega serijskega kupeja so zelo ugodne, ker lahko že ob prvem pogledu na fotografije tudi sami hitro ugotovimo, da je CR-Z-ju ob tranziciji iz prototipnega v serijski model uspelo obdržati večino pred leti nakazanih športnih linij.

Od kompaktnega športnika iz prejšnjega stoletja je detroitski debitant za približno 28 centimetrov daljši in obenem tudi nekoliko širši (+10 centimetrov), ker je serijski CR-Z (Compact Renaissance - Zero) zasnovan na skrajšani in nekoliko razširjeni tehnološki platformi serijskega hibridnega modela z oznako insight. Tako smo dobili kompaktni trivratni kupe, ki je od modela insight nekoliko (-295 mm) krajši, poleg tega ima tudi nekoliko (-115 mm) krajšo medosno razdaljo in manjšo maso, ker so nekatere jeklene sestavne dele pri podvozju nadomestili z aluminijem. Tako so privarčevali 44 kilogramov. Poleg tega ima tudi drugačne blažilnike in vzmeti.

Pod motornim pokrovom tega kupeja, ki je v ZDA uvrščen med dvosedežnike, v Evropi in na domačem otočju pa med predstavnike kupejev 2+2, se skriva kombinacija 1,5-litrskega bencinskega in električnega motorja (IMA parallel hybrid system), ki lahko sprosti skupnih 124 'konj' ter 174 Nm motornega navora, ki je po zaslugi dodanega elektromotorja na voljo že pri 1500 'bencinskih' vrtljajih v minuti. Ta kombinacija ponuja podobne zmogljivosti kot jih ponuja serijski civic z 1,8-litrskim bencinskim motorjem, vendar ob tem ustvari samo 117 gramov CO2 emisij na vsak prevoženi kilometer, posledično pa bo pri vsakem prevoženem kilometru nastalo za približno 35 gramov manj emisij. Prvi serijski hibrid, ki je serijsko opremljen s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, bo tudi dobro pospeševal. Uradna prodajna brošura omenja pospeševanje od 0-100 km/h v 9,7 sekunde, povprečna poraba ob uporabi ročnega menjalnika pa znaša 6,4 litra na sto prevoženih kilometrov. CVT-menjalnik, ki obstaja na seznamu opreme za doplačilo, bo bencinsko žejo lahko privzdignil še za en liter.

Tudi notranjost potniške kabine je ostala zvesta prvotnim oblikovalskim smernicam, po zaslugi zadnjih tretjih vrat na zadku in deljive ter pregibne zadnje klopi pa bodo uporabniki dobili tudi solidno odmerjen in dostopen prostor za prtljago. Evropska verzija bo nekoliko drugačna od predstavljenih primerkov, ker bo serijsko opremljena z nizom LED-diod, integriranih v spodnji del obeh prednjih žarometov, ki bodo prevzele funkcijo dnevnih luči. Po nekaterih informacijah bo domača prodaja modela CR-Z stekla že v letošnjem februarju, Evropejci pa bomo na vrsti šele v letošnjem poletju, ker se bo evropska premiera tega modela odvijala v letošnjem marcu v Ženevi.

Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Honda CR-Z hybrid: Moderni CR-X
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov