Avto.info

Citroën C5

Nove ambicije za uspešen model

Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model

Citroën C5

Avtor: Foto: Citroën
Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model Citroën C5: Nove ambicije za uspešen model

Že od začetka leta 2008, ko je prišel v prodajo, se vozilo citroën C5 zelo uspešno prodaja, in to limuzinska kot tourer izvedenka. Sredi leta 2010 je bilo prodanih nič manj kot 200.000 vozil; od katerih je več kot ena tretjina tourer izvedenk

Da bi se ta uspeh nadaljeval, je Citroën predstavil na novo definiran izbor vozil C5, ki združuje stilske in tehnološke spremembe. C5 je kljub stilskim spremembam na prednjih žarometih, opremljenih s posebej oblikovanimi led diodami in ki prispevajo k takojšnji prepoznavnosti modela, v celoti ohranil svoj značaj.

Na področju mehanskih delov sta se pojavili 2 večji spremembi:
• mikro-hibridna tehnologija e-HDi, ki združuje sistem Stop&Start druge generacije z robotiziranim ročnim menjalnikom in dizelskim motorjem HDi 110 FAP. Tako lahko poleg udobne vožnje ponuja tudi nizko porabo goriva (4,6 l/100 km) in občutno nižjo emisijo škodljivih plinov ter CO2 (120 g/km).
• nova generacija 2,2-litrskih motorjev HDi, ki razvijejo moč 200 KM.
Te spremembe bodo v teku v zadnjem četrtletju 2010.


Citroën C5, ki je priznan kot eden izmed najbolj uspešnih modelov v svojem razredu, se spreminja z izjemnim občutkom. Te spremembe omogočajo, da ohrani svojo osebnost, hkrati pa mu zagotavljajo možnost, da ga takoj opazimo in prepoznamo po naših cestah.

Prednje luči so na spodnjem delu žarometov opremljene z led diodami. Te led diode v povezavi s svetlobnimi usmerjevalniki dajejo vozilu še bolj prefinjen svetlobni izraz. Žarometi so obdržali vse doslej prisotne funkcije: dvofunkcijski ksenonski smerni žarometi, kotna osvetlitev v ovinkih. Zadnje luči z Dark kristal obdelavo imajo v osrednjem delu prozorno steklo.

e-HDi: MIKRO-HIBRIDNA TEHNOLOGIJA ZA PRESENETLJIVE REZULTATE
CITROËN C5 uvaja novo mikro-hibridno tehnologijo e-HDi, ki bo vgrajena na številne modele v izboru vozil. Najprej bo vgrajena z motorjem HDi 110 FAP, povezanim z robotiziranim mehanskim menjalnikom BMP6 z upravljalnimi ročicami pod volanom in pnevmatikami z nizkim kotalnim uporom.

Mikro-hibridni sistem tvori funkcija Stop&Start druge generacije. Slednja vedno razpolaga s kombiniranim alternatorjem-zaganjalnikom ali s kombiniranim zaganjalnikom z izboljšanimi zmogljivostmi. Moč, ki je v primerjavi s prvo različico večja za 70 %, znaša 2,2 kW in zdaj vključuje še močnostno elektroniko. Uporaba tega sistema skupaj z dizelskim motorjem predstavlja svetovno novost na področju turističnih avtomobilov.

Hiter in tih zagon se izvede v 400 ms, kar je za polovico prej kot pri običajnem zaganjalniku. Hrupa ni, ker se namesto zobniškega prenosa, ki je značilen za klasične zaganjalnike, uporablja jermen. K odsotnosti vibracij ob zagonu in ob prehodu motorja v stanje pripravljenosti prispeva uporaba dvomasnega vztrajnika motorja, nepropustnega dozirnika za zrak in hitrejše doseganje vrtljajev prostega teka. Pomožni omrežni sistem v vozilu e-booster omogoča zvišanje napetosti alternatorja s pomočjo super kondenzatorjev ob začasni zaporedni povezavi z akumulatorjem.

Sistem zagotavlja več prednosti:
• povečanje posredovane energije za izboljšanje zmogljivosti ponovnega zagona pri temperaturah do -5 °C;
• pomoč napajalnemu omrežju v vozilu, ki popolnoma ohranja raven oskrbe z energijo med zaganjanjem in tako omogoča nemoteno delovanje žarometov, brisalcev stekla in radia ...;
• funkcija za optimizirano polnjenje akumulatorja in super kondenzatorjev z rekuperacijo energije pri zmanjševanju hitrosti z rahlo večjim zaviranjem z motorjem.

Citroën C5 z motorjem e-HDI je opremljen z optimiziranim zaprtim akumulatorjem, ki lahko vzdrži do 600.000 ciklov ponovnih zagonov. Za še večje udobje pri zaustavitvah in ponovnih zagonih motorja je bila na vozilu CITROËN C5 izboljšana pritrditev motorja.

Tako opremljen citroën C5 z motorjem e-HDi predstavlja občuten napredek na področju porabe goriva in emisije CO2. Pri kombinirani vožnji znaša poraba dizelskega goriva 4,6 l/100 km, emisija CO2 pri tej isti vožnji pa znaša 120 g/km. Pri mestni vožnji je lahko poraba goriva in emisija CO2 za 15 % nižja.
V paleti vozil C5 se je pojavil nov motor HDi: ta 2,2-litrska nova generacija motorjev predstavlja napredek na vseh področjih: moč, navor, tiho delovanje, poraba goriva in emisija CO2. Pri njegovem razvijanju so bile uporabljene rešitve, ki so v skladu z že preizkušenimi rešitvami na drugih družinah dizelskih motorjev, s katerimi je opremljen izbor vozil (1,6 in 2-litrski 4-valjni ter 3-litrski V6).

Zadevajo zlasti sistem s skupnim vodom, ki je odslej 3. generacije z najvišjim tlakom vbrizgavanja, ki znaša 2000 barov, zgorevalne komore, ki ohranijo posebno tehnologijo ECCS (Extreme Conventionnal Combustion System) in znižanje kompresijskega razmerja (16:1) v korist manjšega hrupa in manjše emisije škodljivih izpušnih plinov. Za polnjene skrbita dva turbopolnilnika, katerih vzporedna namestitev s sekvenčnim upravljanjem omogoča visok navor že pri nizkem številu vrtljajev.

Tako opremljen CITROËN C5 z motorjem HDi 200 FAP razvije moč 150 kW (204 KM CEE) pri 3500 vrt/min ter nudi maksimalni navor 450 Nm pri 2000 vrt/min. V povezavi s 6-stopenjskim avtomatskim menjalnikom ponuja izjemne zmogljivosti: 230 km/h (225 pri izvedenki Tourer), z mesta do 100 km/h pospeši v 8,3 sekunde (8,6) in s porabo goriva pri kombinirani vožnji, ki znaša 5,9 l/100 km (6,1). Emisija CO2 pri limuzinski izvedenki znaša 155 g/km, pri izvedenki Tourer pa 159 g. Tako kot CITROËN C5 HDi 240 FAP, se ta nova različica od zunaj razlikuje po dvojni kromirani izhodni izpušni cevi.


V izboru vozil C5 je tudi nov bencinski motor, ki je vgrajen skupaj s 6-stopenjskim robotiziranim mehanskim menjalnikom. 1,6-litrski motor, ki je plod sodelovanja s skupino BMW Group, razvije moč 88 kW CEE (ali 120 KM). V kombinaciji s 6-stopenjskim robotiziranim mehanskim menjalnikom (BMP6), ki razpolaga z upravljalnimi ročicami pod volanom, znaša poraba goriva pri kombinirani vožnji 6,2 l/100 km, emisija CO2 pa znaša 144 g/km.


Odslej je CITROËN eTouch na voljo tudi na vozilih C5. Sklop storitev CITROËN eTouch, ki vključuje klice v sili in pomoči na cesti z lokalizacijo vozila, bo v osebnem kotičku MyCITROËN na spletu ponujal tudi virtualno knjižico vzdrževanja in storitev Eco Driving. Za klice deluje CITROËN eTouch popolnoma neodvisno. Sistem je namreč opremljen z GPS modulom in SIM kartico, ki ne potrebuje telefonske naročnine in nima časovne omejitve. Na vozilu sta prisotna dva gumba, in sicer gumb "SOS" za klice v sili (v primeru trka se klic lahko sproži samodejno) ter gumb "Dvojna puščica" za klicanje pomoči na cesti.

Klic v sili omogoča skrajšanje intervencijskega časa reševalnih služb v primeru, ko smo udeleženi v prometni nesreči ali smo le priča nesreče. Obe storitvi sta brezplačni in na voljo 24 ur na dan vse dni v tednu.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov