Avto.info

Skupina Renault

Prihodki Skupine so v četrtletju znašali 9 milijard evrov, kar je za 13,4 odstotka manj

Skupina Renault : Prihodki Skupine so v četrtletju znašali 9 milijard evrov, kar je za 13,4 odstotka manj

Skupina Renault

Avtor: Foto: Renault

Boulogne-Billancourt, 22. oktober 2021 – V okoliščinah, ki jih je močno razburkalo pomanjkanje čipov in posledično prekinitve proizvodnje, je Skupina Renault v tretjem četrtletju 2021 prodala 599.027 vozil, kar je za 22,3 odstotka manj kot v enakem obdobju leta 2020. Prodaja Skupine v Evropi (53 odstotkov celotne prodaje) je bila manjša za 26,3 odstotka, prodaja drugod po svetu pa je upadla za 17,3 odstotka. Upad prihodkov, omejen na – 13,4 odstotka, potrjuje pozitiven vpliv komercialne politike Skupine, ki je usmerjena k boljši vrednosti iz prodaje.

Znamka Renault
Znamka Renault je po svetu prodala 365.934 vozil, kar je za 24,4 odstotka manj kot v tretjem četrtletju 2020. Na petih poglavitnih evropskih trgih (v Franciji, Nemčiji, Španiji, Italiji in Združenem kraljestvu) je znamka napredovala v najbolj donosnih prodajnih kanalih: delež prodaje posameznim kupcem je zrasel za 6 odstotnih točk glede na tretje četrtletje 2019, torej obdobje pred krizo zaradi pandemije. V Evropi je prodaja različic E-TECH[1] osebnih avtomobilov zrasla za 29 odstotkov in je imela v četrtletju 31,3-odstoten delež prodaje zahvaljujoč uspešni uvedbi modela Arkana (pri nas Megane Conquest), ki pomeni uspešno vrnitev znamke Renault v segment C. V devetih mesecih je bilo zbranih več kot 40.000 naročil, od tega jih je 56 odstotkov za različice E-TECH. Prodaja lahkih gospodarskih vozil je na svetovni ravni zrasla za 1,4 odstotka zahvaljujoč uspehu modelov Master in Trafic, medtem ko je trg usahnil za 11,2 odstotka.

Znamki Dacia in Lada
Znamka Dacia je prodala 138.375 vozil, kar je za 11,2 odstotkov manj. Vendar je Dacia prekosila trg zahvaljujoč uspešnosti novega Sandera, najbolje prodajanega avtomobila tretjega četrtletja v Evropi, in novega Dusterja, ki je v četrtletju v Evropi vodil v svojem segmentu. Ta dva modela sta se uvrstila na zmagovalne stopničke po prodaji osebnih avtomobilov individualnim kupcem v Evropi – Sandero na prvem in Duster na tretjem mestu. Dacia Spring, najbolj dosegljiv električen avtomobil na evropskem trgu, je od nedavnega začetka prodaje posameznikom na prvih trgih presegel 30.000 naročil. Dacia je predstavila Jogger, novi vsestranski družinski model s sedmimi sedeži, za katerega bodo naročila na prvih trgih začeli sprejemati ob koncu leta. Znamka Lada je ohranila vodilno mesto na ruskem trgu kljub 27,8-odstotnemu upadu prodaje. Modela LADA Vesta in LADA Granta ostajata najbolje prodajana avtomobila na tem trgu.

PRIHODKI V TRETJEM ČETRTLETJU PO OPERATIVNIH SEKTORJIH
V tretjem četrtletju 2021 so prihodki Skupine znašali 8.987 milijonov evrov, kar je za 13,4 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Ob izenačenih obsegu in menjalnih tečajih[2], bi zmanjšanje znašalo 14 odstotkov. Prihodki avtomobilske veje brez AVTOVAZ so znašali 7.685 milijonov evrov, kar je za 14,1 odstotka manj. To spremembo gre v glavni meri pripisati upadu prodajnih količin (- 20 odstotnih točk). Vzroka za ta upad sta predvsem pomanjkanje čipov in stroga komercialna politika. Učinki menjalnih tečajev so bili pozitivni v višini 0,3 točk zaradi revalvacije nekaterih valut (brazilskega reala, britanskega funta in ruskega rublja).

Učinek cen, pozitiven za 2,9 točk, odraža nadaljevanje komercialne politike, ki daje prednost vrednosti pred prodajnimi količinami. Vendar nanj vpliva visoka primerjalna osnova tretjega četrtletja 2020 in manjši dvigi cen na razvijajočih se trgih zaradi odsotnosti negativnih učinkov menjalnih tečajev. Učinek prodaje partnerjem je bil negativen za -1,2 točke. To je predvsem rezultat manjše prodaje dizelskih motorjev našim partnerjem, katere je prav tako prizadelo pomanjkanje sestavnih delov. Učinek prodajnega miksa je bil pozitiven za 1,6 točke, kar odraža uspeh modela Arkana (pri nas Megane Conquest), katerega prodaja je stekla na začetku leta, in dobre prodaje lahkih gospodarskih vozil.

Učinek zemljepisne razporeditve prodaje je znašal -1,4 točke in je posledica manjšega upada prodaje na tujih trgih kot v Evropi. Učinek kategorije »ostalo« kaže pozitiven prispevek 3,7 točke, ki je pretežno povezan s spremembo v vodenju  prodaje z zavezo odkupa, ki je upadla glede na tretje četrtletje 2020. Prispevek podjetja AVTOVAZ k prihodkom Skupine je v tretjem tromesečju upadel za 19 odstotkov in znašal 537 milijonov evrov. Ob nespremenjenih menjalnih tečajih bi prispevek AVTOVAZa upadel za 23,9 odstotka. Storitve mobilnosti so k prihodkom v tretjem četrtletju 2021 prispevale 6 milijonov evrov.

Financiranje prodaje (RCI Bank and Services) je v tretjem tromesečju doseglo za 759 milijonov evrov prihodkov in je v primerjavi z enakim obdobjem 2020 ostalo stabilno. Na 30. september 2021 so vse zaloge (vključno s tistimi v samostojni prodajni mreži) znašale 340.000 vozil, koncu septembra 2020 pa so znašale 470.000 vozil.

OBETI ZA LETO 2021
Kljub povečanju ocene izgub v proizvodnji za celo leto Skupina Renault potrjuje svoje predvidevanje, da bo v celotnem poslovnem letu dosegla maržo iz poslovanja enakega reda kot v prvem polletju. Skupina ima tudi cilj doseči pozitiven denarni tok iz poslovanja avtomobilske veje v poslovnem letu, izključujoč spremembe v potrebah po obratnih sredstvih.

[1] Modeli E-TECH = vozila s povsem električnim pogonom + s hibridnim pogonom + priključni hibridi.
[2] Za analizo sprememb v konsolidiranih prihodkih pri izenačenih obsegu in menjalnih tečajih Skupina Renault prihodke za tekoče leto preračuna z uporabo letnih povprečij menjalnih tečajev preteklega leta in izključujoč pomembne spremembe obsega, ki so se zgodile med letom.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov