Avto.info

ADAC

Porabo goriva pri naših avtomobilih določamo sami

ADAC: Porabo goriva pri naših avtomobilih določamo sami

ADAC

Avtor: Foto: ADAC

Nemci so pred kratkim izvedli nov test, ki tokrat raziskuje vpliv lastnikov na višjo ali nižjo porabo goriva v njihovih avtomobilih. Ob tem se je znova izkazalo, da povprečne porabe ne dviguje samo večkratno pospeševanje in pojemanje hitrosti (mestna vožnja), temveč nanjo vplivajo tudi ostali, pogosto prezrti dejavniki. Večkratno, zaporedno pritiskanje na pedal za plin pred semaforjem in kasnejši 'kavalirski start' s cvilečimi pnevmatikami lahko trenutno porabo goriva pri avtomobilu priženeta celo do petkratnega povečanja 'žeje', slabo pa se po mnenju Nemcev obnese tudi ogrevanje avtomobila na mestu, ki lahko pri povprečno motoriziranem vozilu po štirih minutah ogrevanja dvigne povprečno porabo za 0,14 litra.

Moderni avtomobili so oblikovani zelo aerodinamično, ker dobre aerodinamične rešitve znižujejo porabo goriva. Posledično so takšni avtomobili zelo občutljivi na 'motnje', ki nastopijo v slučaju, ko uporabnik namesti na streho priljubljeni strešni kovček ali nosilec za kolesa. Pri premagovanju 100-kilometrske razdalje s hitrostjo 130 km/h bo tako opremljen avtomobil popil približno 2 litra več, kot enak avtomobil brez strešnega bremena. Podobno je tudi v primeru neprimernih motornih vrtljajev pri prestavljanju in tudi pri neprimerni izbiri menjalniške prestave. Nepotrebno siljenje motorja v višje obrate in vožnja s 50 km/h v tretji prestavi namesto pete pa bo lahko povečala povprečno porabo pri vašem vozilu za nadaljnjih 30 odstotkov.

Nemci so se tokrat lotili tudi električnih 'pomagačev', ki bodo ob svojem delovanju prispevali dodatne pol litra pri dvigu povprečne porabe, ker je do sedaj že jasno, da bo vklopljen 100 vatni 'odjemalec' električne energije na stotih kilometrih dvignil porabo za 0,1 litra. Ob tem so predstavili tudi nekaj številk. Ob uporabi kratkega svetlobnega snopa pri paru glavnih prednjih svetlobnih teles bo akumulator oskrbel par prednjih žarometov s približno 125-timi vati, 171 vatov bo požrlo zračenje (ob tem ne omenjajo uporabe ali neuporabe klimatske naprave) potniške kabine s srednjo močjo delovanja, vse prižgane pozicijske luči porabijo 35 vatov, par prižganih prednjih meglenk bo porabil 110 vatov, ogrevanje sedežev 102 vata, ogrevan volanski obroč pa bo zahteval 50 vatov in na koncu še ogrevan par bočnih ogledal, ki bo 'požrl' 40 vatov.

Tu pa sta še predvajalnik glasbe in mobilni GPS sostem, ki pa sta se vseeno odrezala zelo skromno, sploh v primeru, ko uporabnik nima vgrajene dodatne avdio opreme (ojačevalci za pogon požrešnih 'subwooferjev'). Povprečni radio porabi 21 vatov, GPS sistem samo 7 vatov, priklopljeni iPod pa samo neznatna 2 vata. Ob vsakodnevni uporabi modernih avtomobilov se poraba električne energije lahko hitro povzpne na povprečnih 600 vatov, v zimskih razmerah, ko deluje tudi gretje zadnjega in ostalih oken ter brisalci pa bo potrebnih še nekaj vatov več…

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov