Avto.info

Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS

'Vettura Laboratorio'

Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS: 'Vettura Laboratorio'

Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS

Avtor: Foto: Ferrari
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio

Danes so se odprla vrata že osemdesetega avtomobilskega salona v Ženevi, ki bo tudi letos postregel s številnimi novostmi. Med novitetami, ki si jih že ogleduje strokovna javnost (za ostale se vrata odprejo četrtega marca), se nahaja tudi novo Ferrarijevo eksperimentalno vozilo (Vettura Laboratorio), ki je opremljeno z napredno hibridno tehnologijo iz sveta Formule 1.

Podobno kot pri drugih proizvajalcih v teh časih se tudi Italijani zadnjih nekaj let čedalje bolj ozirajo po različnih alternativnih pogonih, ker so že leta 2007 najavili petletni načrt o zmanjševanju za okolje škodljivih emisij ter zmanjšanju bencinske 'žeje' pri njihovih pogonskih motorjih. Prve sadove tega razmišljanja so pokazali leta 2008, ko so predstavili model california, lani pa je sledila še predstavitev modela 458 italia. Po navedbi proizvajalca imata oba omenjena modela za približno 30 odstotkov manjšo bencinsko 'žejo' kot nekoliko starejši modeli te znamke, istočasno pa ustvarita tudi za 30 odstotkov manj emisij CO2.

Sedaj smo v Ženevi dobili prvi otipljivi prototipni dokaz o tem, kako si pri Ferrariju zamišljajo koncept visokozmogljivega serijskega športnega avtomobila, ki je opremljen tudi s hibridnim pogonom. Med prioritetami, ki so si jih Italijani zastavili med razvojem tega avtomobila, omenjajo ohranitev dobre uravnoteženosti (ugodno, skoraj identično razmerje med maso avtomobila na sprednji in zadnji osi), odličnih voznih lastnosti ter ohranitev visokih zmogljivosti, ker se Italijani zavedajo, da dodatna teža akumulatorjev in elektromotorja ter ostalih sklopov hibridnega sistema navadno dviguje maso celotnega avtomobila in posledično ubija športnost.

K sreči so se Italijani ob iskanju ustrezne rešitve lahko zatekli v lastno, bogato založeno zakladnico tehničnega znanja, ki temelji na že doseženih tekmovalnih uspehih te slavne znamke. Tam so našli zelo lahek hibridni transmisijski sklop, ki so ga ob uspešno izvedenih modifikacijah vgradili v serijski model 599 GTB fiorano, ker so želeli obdržati običajno vozno dinamiko tega modela. To so dosegli ob zelo pazljivi integraciji vseh delov sistema HY-KERS (Kinetic Energy Recovery System), ki je ob vgradnji teh delov pod težiščem običajne izvedbe zagotovila še boljše težišče vozila, čeprav sta prostornina prtljažnika in 'prostornina' potniške kabine ostali nespremenjeni. Ker je vgradnja lastnega (izdelan v Maranellu) trifaznega visokonapetostnega elektromotorja (istočasno je tudi generator) s približno štiridesetimi kilogrami mase in litij-ionskega akumulatorja dvignila maso avtomobila za približno 100 kilogramov, so Italijani takoj poskrbeli za dieto, ki je vključevala odstranitev običajnega akumulatorja ter zaganjalnika pri mogočnem bencinskem motorju V12 in nekoliko omilila seštevek nepotrebnih kilogramov.

Vgrajeni hišni elektromotor naj bi temu športniku zagotovil več kot 100 'konj', ker so Italijani želeli na vsak način izničiti vsak pridobljeni kilogram pri masi in s tem ohraniti identično (serijsko) razmerje med zalogo motorne moči in kilogrami, ki jih mora premikati. Zato je v tem primeru pod motornim pokrovom več kot 720 skupnih (bencin + elektrika) 'konj'. Vgrajena hibridna tehnologija pa nima samo okoljevarstvene vloge, ker lahko vpliva tudi na vozno dinamiko, izboljša prenos moči na vozno podlago in poskrbi še za balansiranje zavorne moči. Vgrajeni elektromotor bo vedno pomagal bencinskemu agregatu ob voznikovi želji po odločnem pospeševanju ob speljevanju z mesta ali prehitevanju ostalih cestnih udeležencev, poleg tega pa mu vgrajena elektronska podpora pomaga nadzorovati in vzpostavljati optimalen prenos moči na vozno podlago. Vse  poteka v sozvočju z različnimi prestavnimi razmerji pri vgrajenem 7-stopenjskem 'DSG-menjalniku' iz sveta Formule 1 in kontrolo naklona stopalke za plin. Elektromotor je spojen tudi z eno izmed obeh menjalniških sklopk ter z eno izmed obeh glavnih menjalniških gredi.

Ta Ferrari se po želji uporabnika lahko premika samo ob pomoči električne energije, ker je odlično hlajeni elektropogon vgrajen na zadnji pogonski osi in ves čas vožnje deluje tudi kot generator, ki pretvori pridobljeno kinetično energijo negativnega navora v električno in z njo oskrbuje vgrajeni akumulator. To fazo nadzoruje napredni tekmovalni elektronski modul iz sveta Formule 1, ki poskrbi tudi za zadostno količino energije za delovanje volanskega mehanizma, zavornega sistema, klimatske naprave in ostalih, za vožnjo potrebnih podpornih električnih sistemov. Ta sistem bdi tudi nad delovanjem črpalke, ki hladi hibridni sistem.

Ob tem, ko so predstavili svoj prvi hibridni prototip, so pri Ferrrariju naznanili medijem še implementacijo bolj ekološkega delovanja obstoječih proizvodnih kapacitet. Prvi korak so storili že na začetku leta 2009, ko so predstavili obsežno zbirko strešnih sončnih kolektorjev, ki so znižali Ferrarijevo letno potrebo po tuji oskrbi z električno energijo za 210.000 kilovatnih ur, v istem letu pa so dobili tudi novi 'trigeneration plant'. Ta novi obrat zagotavlja tovarni v Maranellu simultano dobavo vse potrebne proizvodnje energije, istočasno pa uravnava tudi vse klimatske pogoje. S tem so Italijani pri proizvodnji svojih športnih avtomobilov zmanjšali emisije CO2 za 15 odstotkov, do konca tega leta pa naj bi dosegli že 40-odstotno znižanje za ozračje škodljivih emisij in popolno energijsko samozadostnost.

Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Ferrari 599 GTB fiorano HY-KERS:  Vettura Laboratorio
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov