Avto.info

Nasveti podjetja Delti.com

Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust?

Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust?

Nasveti podjetja Delti.com

Avtor: Foto: Delti.com in Deutscher Verkehrssicherheitsrat e.V.
Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust? Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust? Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust? Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust? Nasveti podjetja Delti.com: Je vaš avtomobil pripravljen na odhod na dopust?

Druga polovica junija je med Slovenci že tradicionalno rezervirana za planiranje in pripravo na letni dopust, prvi pa se na počitnice odpravijo že tekoj po koncu šolskega leta. Včasih z letalom, včasih kar s kolesom ali vlakom, največkrat pa z lastnim vozilom. Medtem ko se pripravljate na dopust, ne pozabite nanj pripraviti tudi vašega jeklenega konjička. Pri pripravi avtomobila na daljše potovanje lahko veliko naredite kar sami. Recimo odstranite nepotrebne stvari, ki jemljejo prostor,  pregledate delovanje brisalcev, uredite dokumentacijo avtomobila ter zabojček za prvo pomoč in preverite zračni tlak v pnevmatikah ter njihovo ustreznost.

Neglede na to kam se odpravljate, boste slej ko prej naleteli na dolge cestne kolone, vročina, razgreti asfalt, dolga vožnja ter z njo povezana utrujenost pa bodo še dodatno oteževali vaše potovanje. Zelo pomembno je, da se vozite  v izpravnem vozilu z zanesljivimi  gumami, ki vas  bodo varno in brezskrno pripeljale do cilja. Ne samo v zasneženi zimi, tudi v vročem poletju in na vročem asfaltu, mora biti vaše vozilo obuto v kvalitetne pnevmatike, ki bodo omogočale varno vožnjo in pravilno odzivanje avtomobila v nepredvidenih situacijah. Zmes  letnih gum je manj elastična v primerjavi z zimskimi pnevmatikami in zato bolj primerna za oprijem cestišča pri višjih temperaturah. Kotalni upor in obraba so nižji, vožnja pa je bolj udobna. Dodatna prednost uporabe letnih pnevmatik je tudi manjša poraba goriva, kar je posebej še če gre za dolgo vožnjo, zelo dobra novica za denarnico.

Morda spadate med tiste ljudi, ki se vozijo z zimsko-letnimi gumami, saj tako nekoliko prihranite na denarju in na času, v smislu, da vam ni potrebno obiskovati vulkanizerja dvakrat letno. Vendar pa ima uporaba letnih pnevmatik določene ključne prednosti, ki so, posebej še če se zelo veliko vozite, zelo pomembne. Letne pnevmatike so bolj okretne od zimskoletnih, bolje se odzivajo na zaviranje in na obračanje vozila ter se pri tem manj obrabijo, imajo pa tudi neprimerno boljši oprijem, tako suhega kot tudi mokrega cestišča. Vročina je namreč ena največjih sovražnic pnevmatik posebej še zimskih, saj zaradi nje tekalna plast pnevmatike (to je tisti del pnevmatike, ki se oprijema cestišča) postane bolj prožna in se z oprijemanjem cestišča vedno bolj mehča. Po večih tednih, mesecih vročega asfalta tako guma postane bolj “mastna in lepljiva”, saj gre za kemično raztapljanje, mastna pnevmatika pa ima manjši oprijem. Zimska pnevmatika bo zaradi svoje sestave veliko prej postala “mastna” in temu primerno bo potrebovala dlje časa, da opravi isto zavorno pot kot njena poletna različica, pri tem pa bo porabila tudi več goriva.

Zahvaljujoč globjemu profilu zimskih pnevmatik imajo le-te večjo moč in krajšo zavorno pot. Meritve na poledenelem vozišču so pokazale, da je pri hitrosti 30km/h zavorna pot z letnimi gumami dolga 68m, z zimskimi pa 57m, torej gre za zelo veliko razliko. Hkrati pa je pri isti hitrosti (torej 30km/h) pri temperaturi 30 stopinj celzija, zavorna pot zimskih pnevmatih dolga 69,3m, s poletnimi pnevmatikami pa je krajša za več kot tri metre, natančno 66,1m. Pri 20 stopinjah celzija boste z zimskimi pnevmatikami pri hitrosti 30km/h potrebovali 67 metrov, z letnimi pa 65,3 metra. Sicer pa je o odločitvi o tem, ali uporabljati letne ali pa morda kombinirane pnevmatike vredno dobro premisliti. Odvisno od vaših potreb, tako načina kot tudi količine vožnje, pa tudi od tega v kakšnih vremenskih razmerah se nahajate iziroma se boste predvidoma nahajali. 

Pri nemškemu podjetju Delti.com, enemu največjih spletnih prodajalcev pnevmatik vseh vrst pri nas pa opozarjajo še na eno pomembno značilnost pnevmatik in sicer da so ustrezno napolnjene oziroma da imajo dovolj zračnega tlaka. Ker se boste na dopust verjetno odpravili s polno naloženim avtomobilom imejte v mislih, da je zaradi dodatne teže potrebno tlak v avtomobilskih gumah nekoliko povečati. Ponavadi za 0,2 do 0,3 bara, vendar pa je to odvisno od  vsakega vozila in gum posebej, zato preverite tovarniško specifikacijo vašega avtomobila, oziroma tako imenovana »navodila za uporabo«. Pri tem seveda ne pozabite tudi na rezervno pnevmatiko, ki jo po vsej verjetnosti imate pospravljeno v zadnjem delu avtomobila.

»Po naših izkušnjah je eden izmed razlogov za (pre)hitro obrabo pnevmatik tudi ta, da ljudje ne preverjajo zračnega tlaka dovolj redno in ga ne dovajajo v pnevmatike. Pnevmatike ob povprečni uporabi izpustijo tudi do 0,01 bara zračnega tlaka na mesec in v kolikor želimo ohranjati življenjsko dobo pnevmatik in hkrati voziti varno, s pravilnim oprijemom, moramo zračni tlak v pnevmatikah redno preverjati in ga po potrebi dovajati« pravi Ana Maria Pop iz Delti.com.

Tlak v pnevmatikah se sicer preverja pri hladnih gumah, še preden se vozilo začne premikati in se segreje. Ustrezno visok zračni tlak v pnevmatikah omogoča izboljšan odziv na krmiljenje vozila, porabi manj goriva, vožnja pa je nekolika trša in pnevmatike se hitreje obrabijo po sredini. Nižji tlak v pnevmatikah obljublja bolj gladko vožnjo, vendar pa se na tak način pnevmatike hitreje obrabijo ob straneh, pa tudi konsumpcija goriva je višja, saj pnevmatike potrebujejo več moči za potiskanje vozila.

Vsekakor je pnevmatike, njihov način delovanja in osnovne značilnosti vredno dobro poznati ali vsaj vedeti kje najti ustrezno informacijo o vaših pnevmatikah, ko jo potrebujete. Označbe pnevmatike se sicer nahajajo na njih samim, na tej povezavi pa si lahko ogledate kaj posamezna označba sploh pomeni. Imejte kar se da prijetne in močno zapomnljive počitnice in ne pozabite, da je kvalitetno obuvalo vašega avtomobila tako zelo pomembno, kot vaše lastno.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov