Avto.info

Porsche 911 GT3 RS R hybrid

Svetovna premiera v Ženevi

Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi

Porsche 911 GT3 RS R hybrid

Avtor: Foto: Porsche
Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi Porsche 911 GT3 RS R hybrid: Svetovna premiera v Ženevi Lohner-Porsche (1900)

Lohner-Porsche (1900)

Lohner-Porsche (1900)

Lohner-Porsche (1900)

Lohner-Porsche (1901)

Lohner-Porsche (1901)

Točno 110 let po tem, ko je Ferdinand Porsche zasnoval prvo vozilo na hibridni pogon (Lohner Porsche Semper Vivus), so Porschejevi inženirji v Stuttgartu ponovno uporabili ta vizionarski koncept za predserijske dirkalnike GT. 4. marca bo porsche 911 GT3 R z inovativnim hibridnim pogonom doživel premiero na ženevskem avtomobilskem salonu.

Tako bo Porsche začel pisati novo poglavje zelo uspešne zgodovine dirkalnika 911, ki je v 45 letih dosegel več kot 20.000 zmag.

Nov hibridni sistem je bil zasnovan posebej za vgradnjo v dirkalnike in ima v primerjavi z običajnim hibridnim sistemom precej drugačno zgradbo in komponente. Tako električni pogon sprednje preme z dvema elektromotorjema s 60 kW v zadnjem delu modela 911 GT3 R Hybrid dopolnjuje 4-litrski 6-valjni bokser motor z močjo 353 KW (480 KM). Energijo za elektromotorja namesto običajnih akumulatorjev za cestna hibridna vozila ustvarja rotacijski shranjevalnik električne energije, ki je vgrajen v notranjosti poleg voznikovega sedeža.

Tudi rotacijski shranjevalnik električne energije je elektromotor z rotorjem, ki se vrti z maksimalno 40.000 vrtljaji na minuto in mehansko shranjuje energijo v obliki rotacijske energije. Rotacijski shranjevalnik električne energije se polni, ko voznik pritisne na zavorni pedal, saj elektromotorja na sprednji premi spremenita svojo funkcijo in delujeta kot alternatorja. Energijo iz napolnjenega rotacijskega shranjevalnika električne energije voznik lahko uporabi v določenih situacijah, npr. pri pospeševanju iz ovinkov ali prehitevanju, tako da med delovanjem alternatorja elektromagnetno zavira vztrajnik in s tem iz njegove kinetične energije zagotovi do 120 kW za oba motorja na sprednji premi. Ta dodatna moč je vozniku po vsakem polnjenju na voljo za približno 6 do 8 sekund.

Energija, ki bi se pri zaviranju spremenila v toploto in bi tako ostala neizkoriščena, se tako izjemno učinkovito pretvarja v dodatno pogonsko moč. Odvisno od dirkalnih pogojev se v tem primeru hibridni pogon ne uporablja samo zaradi večje moči ampak tudi zaradi nižje porabe. Tako se poveča učinkovitost in s tem se izboljšajo tudi vozne lastnosti dirkalnika 911 GT3 R Hybrid na primer z manjšo maso rezervoarja za gorivo in manj pogostimi postanki v boksih.

Premieri dirkalnika 911 GT3 R Hybrida v Ženevi bo sledila prva preizkušnja na vztrajnostni dirki v Nürburgringu. Višek preizkušnje bo 15./16. maja predstavljala 24-urna dirka po severni zanki na Nürburgringu. Zmaga dirkalnika 911 GT3 R Hybrid ni tako pomembna kot to, da Porsche postane znanilec tehnologij in t. i. laboratorij za dirkalnike, ki bo nudil znanje za kasnejšo uporabo hibridne tehnologije v cestnih dirkalnikih.

911 GT3 R Hybrid je odličen primer Posrchejeve filozofije inteligentnih voznih zmogljivosti – bistvo vskagea Porscheja:več moči pri manjši porabi, večja učinkovitost in manjše emisije CO2 tako na dirkališču kot na cestah.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov